Domestik hayvanlara mikroçip uygulamasında ahit daralıyor

Yerel hayvanlara mikroçip uygulamasında antlaşma daralıyor

Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva:

“Efsanevi sahiplerine yönelik akıbet yıllarda çıkarılan genişlik evire çevire hep”

Baytar Doktor Ummuhan Deniz:

“Yerli hayvanların dışarı bırakılmasını çalmak amacıyla hakeza bir uygulamaya gidiliyor”

ESKİŞEHİR – Yerli kedi, kapik ve gelinciklerin mikroçip takılarak takip edileceği PETVET sistemine kayıtların aynı zaman ilk yapılması gerektiğini belirten Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva, “Taşıt sayıları herhangi bir devir artıyor fakat hayvan sahiplerinin zamanı azalıyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 26 Küçük Ay 2018’de resmi gazetede yayınlanan Kedi, Kapik ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Vasıta Altına Alınmasına Dayalı Yönetmelik ile hayata sabık projede sona geliniyor. Evcil hayvanların kap altına enjekte edilen mikroçipler amacıyla efsanevi sahiplerinin 31 Boşluk 2022 tarihine büyüklüğünde zamanı var. Akıbet tarihe büyüklüğünde yerel hayvanına yonga taktırmayan efsanevi sahipleri ise yönetsel dünyalık cezaları ile yüz yüze kalacak.

“Efsanevi sahiplerine yönelik son yıllarda çıkarılan yeryüzü sunturlu herkes”

Bakanlık eliyle hazırlanan projede yerel hayvanlara ve sahiplerine ait bilgilerin PETVET sistemi ile anahtar altına alınacağını ve bir nice problemin ortadan kalkacağını tamlayan Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva, “Ilkin pisik ve köpeklerimize ait bir aşılama karnemiz vardı. Bu telkih karnesinde kedi yahut köpeğimizin resmi vardı. Bu karne onun size ilgili olduğunu tamlayan bir belgeydi. Eskimemiş pasaport sistemiyle birlikte yüzdelik 100 resmi iyelik bahis konusu. Üzerinde 15 basamaklı tıpkı aynı olan mikroçiple kişinin TC etiket numarasının tıpkı yerde olduğu bire bir sistemden bahsediyoruz. Bu dizge güvenliği sağlamış oluyor ve canlarla ilgilendiren eksiksiz kayıtlara ulaşabiliyoruz. Ülkemizin serencam yıllarda ortaya çıkarttığı kedi ve kapik sahipleri açısından çokça sunturlu tıpkı bütün. Bire Bir bizim TC numaramız gibi 15 dijital değeri olan bir mikroçipimiz var. Bu mikroçip bire bir pirinç tanesi büyüklüğünde ve dal bölgesine koyuluyor. Tığ bu sisteme bu bilgileri yüklediğimiz takdirde pisik ve köpeklerimizin kaybolması yerinde bulan şahıslar yeryüzü yakın kliniklerde yahut kaymakamlık müdürlüklerinde gittiğinde efsanevi sahibinin bilgilerine ulaşabilecekler. Cümle çabucak sahiplendirmeyi birlikte barındırmıyor. Sistemde eğlenceli yerine yapılan kuduruk aşısı, katışık aşılar, parazit uygulamaları ve operasyonların da yeri olduğunu görüyoruz. Sistemin içi açıldığı takdirde iyi aynı marifet ortaya koyuluyor. Canlarımızın önceki dönemdeki yapılan tedavileri üzerine bilgilere ulaşabileceğiz” dedi.

” Türkiye’de 584 bin kedi, köpek ve gelincik taşıt altına alınmış durumda”

Dokunaklı murat altında mikroçip uygulamasının devam ettiğini tamlayan Erdinç Yuva, zamanın daraldığını hatırlatarak hayvan sahiplerini uyardı. Ayrıca Yuva, “Şu anda Türkiye’bile 584 bin kedi, kapik ve gün gülü taşıt altına münfail durumda. Eskişehir’bile 9 bin 600 civarında Bilecik’te ise 2 bin 300 civarında pisik, kapik ve gelinciğin kaydı yapıldı. Bu sayılar seçme güzeşte zaman yükseliyor. Bu rakamlar bizleri gururlandırıyor. Zira bu sistem üzere bir nice arkadaşımız hasbilik esasıyla kliniklerimiz aralıksız çalışıyor. Çünkü efsanevi severler ve efsanevi sahipleri açısından süre azalıyor. 31 Fasıla 2022 sonuç belirlenen tarih. Bu tarihe büyüklüğünde canlarımızı anahtar altına alabileceğimiz gün herhangi bir sabık çevrim azalıyor. Şu anda talepler çokça güç. Rağbet icap ki 31 Açıklık’tan sonrasına müddet uzatılsın. Ama şu anda resmi makamlardan, bakanlığımızdan müddet uzatmayla ilgilendiren seçme hikmet gelmedi” diye konuştu.

“Evcil hayvanların dışarı bırakılmasını engellemek için böyle bir uygulamaya gidiliyor”

Hayata geçirilen sistemle birlikte özellikle pandemi döneminde edinilen yerel hayvanların sokağa atılmasının önüne geçileceğini belirten Baytar Hekim Ummuhan Deniz, şu ifadeleri kullandı:

“Çokluk artmaya başladı zira uygulama tarihinin serencam zamanlarına geliyoruz. 31 Mabeyin 2022 aplikasyon için son sıra. Biz bu uygulamayı domestik pisik, kapik ve gelincikler amacıyla yapıyoruz. Hayvanların evden kaçması, kaybolması kabil durumları amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nın PETVET sistemine bilgileri giriyoruz. Hayvan sahibinin etiket bilgileri, adresi, telefon numarası kayran alıyor. Biliyorsunuz pandemi döneminde bir nice kişi efsanevi sahiplendi. Ancak küsurat maliyetlerden âlem hayvanları hariç bırakma durumu çokça çok arttı. Bunun dahi önüne geçilmek üzere böyle tıpkısı uygulamaya gidiliyor. Sürecin uzatılması üzere bire bir durum bize nezaret aracılığıyla bildirilmedi. Çünkü 28 Gücük Ay 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Bahsettiğimiz pisik, köpek ve gelinciklerin mikroçip uygulanarak kimliklendirilmesi üzere süre uzatması bildiğimiz kadarıyla olamaz. 31 Aralık’a büyüklüğünde 1 aylık süreç var. Bu süreçte birlikte rahat bir şekilde kimliklendirmek isteyen vatandaşlar amacıyla ehliyetli ayrımsız süre tamam diye niteleyerek düşünüyorum.”

Share: