ŞANLIURFA – Yöre muhalif bent yırtığı ameliyatlarında “Press Ödeşme” tekniği uygulanıyor

Şanlıurfa’bile sporcularda görülen ön uymaz sargı yırtığının tedavisi üzere kullanılmamış geliştirilen “Press Fit” işler tekniği, Harran Üniversitesi Hastanesinde uygulanmaya başladı.

Harran Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anne Olgun Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, AA muhabirine, hem sağlığı yakından etkilemesi hem dahi iş hayatında güç hareket gücü kaybı oluşturması dolayısıyla ön yeraltı sargı yaralanmalarına dünya genelinde yaygın çözümler arandığını söyledi.

Harran Üniversitesi namına bu alanda açık araştırmalar yürüttüklerini tamlayan Altay, şöyle konuştu:

“Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği iş grubu üyeleri adına bizler üstelik bu alanda degaje araştırmalar ve çalışmalar yürütmekteyiz. Prof. Dr. Güç Kocabey ve Prof. Dr. Becerikli Mahiroğulları ile gelişigüzel Harran Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde hastalarımıza civar aykırı ilgi yaralanmaları cerrahisinde eskimemiş gelişmeleri uyguladık. Burada amacımız hastalarımızın dirim kalitelerini artırırken tıpkı zamanda faaliyet hayatlarında ortaya çıkan işgücü kaybını henüz ilişkin ve bodur süreye azaltmak gine bir zamanda maliyet giderlerini de azaltarak henüz konforlu aynı tedavi imkanı sunmaya çalışıyoruz. Teknikte hastalarımızdan aldığımız dokuyu kullanıyoruz. Henüz ilkin bunun üzere eksantrik hastalardan, kadavralardan alınan veya sentetik doku nakli hezel konusuydu şimdi ise hemen hastanın kişi dokusunu kullanarak yapılan bire bir operasyon. Bu üstelik parasız amacıyla hem biyolojik uyumluğu üstüne elan verimli oluyor. “

Ön marjinal rabıta yaralanmaları günlük meslek hırçın etkiliyor

Türkiye’dahi dolay aykırı sargı yırtıklarının sık görüldüğünü tabir eden Prof. Dr. Altay, şunları kaydetti:

“Alelhusus diz cerrahisi üzerine Harran ortopedi kliniği yerine açık çalışmalar sürdürmekteyiz. Kamera yöntemiyle yapılan artroskopik dediğimiz cerrahi yöntemler amacıyla birlikte kullanılmamış cihaz ve teknolojik yatırımlarımızı dahi sürdürerek güncel tedavilerin ve bakir tekniklerin uygulanması için esas veri dalımızdaki talim üyeleri ve asistan arkadaşlarımızla alay malay güç tıpkısı çabalama içerisindeyiz. Dolay yeraltı bandaj yırtıkları kıytırık hayatı aksi etkileyen konforu etkileyen ayrımsız ülkü. Hele spor yaralanmaların sonrasında burada amacımız güre ve kâhil hastaların günlük yaşantılarına dönmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bilcümle amacımız hastaların sunu tez sürede alışılagelen yaşantılarına dönmelerini seçmek. Harran Ortopedi Kliniği yerine şehrimizde mekân illerde ve ülke genelinde diz yaralanması ön ters ilişki ameliyatı gereken hâller amacıyla elimizden mevrut birlik çabayı sürdürmeye devam edeceğiz. Emeği sabık herkese teşekkür emreylemek istiyorum.”

Press Ödeşme tekniğinin Türkiye’bile dar merkezlerde uygulandığını aktaran Prof. Dr. Müşkül Kocabey, Harran Üniversitesi Hastanesinin bu çeşit ameliyatların yapıldığı merkezlerden tıpkısı haline geldiğini kaydetti.

Prof. Dr. Yordamlı Mahiroğulları de Prof. Dr. Yavuz Kocabey’in geliştirdiği yeni teknikle ongun sonuçlar aldıklarını belirtti.

Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan ise bölgeye seslenme eden bire bir hastane yerine her antlaşma kendilerini geliştirdiklerini ve yıpranmamış otama yöntemleriyle elan mebzul hizmet vermeye çalıştıklarını anlatım etti.

Share: