“Rahim ağzı kanseri her 2 dakikada ayrımsız duygusal alıyor”

Dünyada seçme 2 dakikada 1 kadının acıma ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini tamlayan Dr. Öğr. Üyesi Duygu Işıl Gencer “Ülkemizde her gün 4 kadına merhamet ağzı kanseri teşhisi konulmaktadır. Merhamet ağzı kanseri erken dönemde araz vermeyebilir. Hastalık 20’li yaşlarda hafif hücresel displazi ile başlayıp 40’lı yaşlardan sonradan amansız hastalık aşamasına sağlık. Bu kanserin önlenmesindeki sunu hareketli birincil dulda HPV aşısıdır” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Kalp Işıl Gencer, Ev Ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Kocaoğlan kapsamında uyarılarda bulundu.

“CİNSEL YOLLA GEÇICI BİR VİRÜSTÜR”

Rahim ağzı kanserinin Türkiye’de 3’üncü sıklıkta tanıdık jinekolojik amansız hastalık olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Gencer, “Rahim ağzı (serviks) kanserinin nedeni Human Papilloma Virüs (HPV) denilen cinsî yolla bulaşan ayrımsız virüstür. HPV enfeksiyonlarının birçoğu bağışıklık sistemi aracılığıyla temizlenir. Ama alelhusus HPV Tür 16-18 özellikle atılmak üzere faziletkâr riskli onkojenik HPV tiplerinin acıma ağzındaki hücrelerde illet olduğu displastik lezyonlar erken teşhis edilip tedavi edilmezse servikal kansere ilerler. HPV eşeysel yolla bulaştıktan sonradan merhamet ağzına yerleşerek buradaki hücrelerde CIN1, CIN2, CIN3 denilen kanser öncüsü lezyonlara neden peki. HPV’nin türlü 6-11 olan kâh türleri ise genital siğillere illet evet. Serviks kanseri; Türkiye’üstelik 3’üncü sıklıkta görülen jinekolojik kanser iken cümle kanser türleri beyninde 7’inci sırada düzlük alır” diyerek konuştu.

“HASTALIK 20’Lİ YAŞLARDA BAŞLAR”

Merhamet ağzı kanserinin dünyada değme 2 dakikada 1 kadının ölümüne bozukluk olduğuna ilgi çekici Dr. Öğr. Üyesi Gencer, “Merhamet ağzı kanseri sıralama olarak meme başı ve kolorektal kanserden sonra 3’üncü kendisine arz yoğun görülen kanserler arasındadır. Ülkemizde temas ahit 4 kadına merhamet ağzı kanseri teşhisi konulurken 2 karı da acıma ağzı kanserinden hayatını kaybetmektedir. Bu amansız hastalık türü için balaban riziko faktörleri özellikle HPV enfeksiyonu olmakla gelişigüzel hele erken yaşta eşeysel aksata (20 yaştan geçmiş), haddinden fazla sayıda cinsel herif, eşin çok eşli olması (erkeğin başka eşlerinin olması), mevlit sayısının aşkın olması, keder hijyen, düşük sosyoekonomik kur, sigara kullanımı, özellikle vitamin C ve A, beta karoten ve folat eksikliği kabil sıkıntılı beslenme, klamidya kabil cinsî yolla bulaşan değişik enfeksiyonlardır. Serviks kanseri erken dönemde belirti vermeyebilir. Çor 20’li yaşlarda hafif hücresel displazi ile başlayıp 40’lı yaşlardan bilahare kanser aşamasına sağlık. Bu yüzden kanser aşamasına gelmeden evvel lezyonları çakmak üzere rutin jinekolojik sondaj sırasında alınan PAP smear ile amansız hastalık taramasına er yaşlarda kabul etmek gereklidir” diyerek konuştu.

DÜZENLİ TARAMALARLA TEDBIR AHZETMEK KABIL

Dr. Öğr. Üyesi Gencer, merhamet ağzı kanserinde er tanının önemine değinerek rutin kontrollerin aksatılmamasını vurgulayarak şunları ekledi:

“PAP smear, vajinal yolla ağrı olmaksızın tıpkı şekilde acıma ağzındaki akıntıdan tıpkısı fırça sayesinde toplanan hücrelerin mikroskop altında patoloji marifetiyle incelenmesidir. Esasen eş şekilde alınan HPV DNA testi ile birleştirildiğinde kanser tanısı görmek açısından az çok güvenilirdir. Ülkemizde millî kanser tarama standartlarına göre ilk cinsî ilişkiden 3 yıl sonradan yahut 21 yaşına gelindiğinde, 20-30 gözyaşı arası 3 yılda tıpkısı; 30 yaş ve üstünde yılda benzeri ve ardışık 3 yıl menfi çıkması yerinde 3 sene aralıklarla PAP smear testi yapılmasını öneriyor. 30-65 gözyaşı grubundaki değme eş PAP smear ile gelişigüzel kategorik HPV testi yaptırmalı ve zait sâdır olgular ahenkli aralıklarla PAP smear ile gene değerlendirilmelidir. Mutedil derecede müterakki yahut kanser aşamasına mevrut lezyonlar daha sıklıkla belirti verir. Bu âraz; deli vajinal kanama tevessül etmek üzere alım satım sonrası kanama, mens zamanı değilken kesintili kanama veya lekelenme, keder ıtri akım, kilo kaybı, halsizlik, alışveriş sırasında dert, kasık ağrısı, bacağa vuran veca, lüzum yaparken veca ve kanama, dışkılamada ağrıdır. Stabil teşhis biyopsi ile konulur.

TEDAVİ, HASTALIĞIN EVRESİ VE ÇOCUK İSTEĞİNE BAKARAK DEĞİŞİR

Merhamet ağzı kanserinin tedavisinde sunma koca faktörün hastalığın evresi olduğunu tamlayan Dr. Öğr. Üyesi Gencer, şu bilgileri verdi:

“Tedaviyi planlarken gayrı önemli sebep ise hastanın bala sahibi kalkmak isteyip istemediğidir. Eğer amansız hastalık öncesi aşamada yahut amansız hastalık er evrede saptandı ise gelecekte bala istemi var ise uygun hastalarda LEEP, konizasyon yahut merhamet ve yumurtalıkları koruyarak cezrî trakelektomi (dernekevi merhamet ağzının çıkarılması) ameliyatı seçilir. Amansız Hastalık ileri evrede iken tanı konuldu ise cezrî histerektomi denilen merhamet ve merhamet ağzını kanserin yayımlanma riski olan çevre dokular ve lenf bezleri ile birlikte serbest ayrımsız şekilde çıkarılır. Radyoterapi veya kemoterapi birlikte tedaviye eklenir.”

HASTALIKTAN KORUNMANIN YER ETKİLİ YOLU HPV AŞISI

Dr. Öğr. Üyesi Önsezi Işıl Gencer, bu kanserin önlenmesindeki yer aktif asli korumanın HPV aşısı olduğunu söyleyerek “Eş ve koca seks gözetmeksizin katiyen seçme birey 11 yaşından itibaren HPV aşısı vurulursa yüzdelik 100 kanserden koruduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Daha Çok ülkemizde bile mevcut ve 9 cins HPV içeren aşıyı, 15 yaş şeş çocuklarımız 2 doz; 15 gözyaşı üstü çocuklarımız ve tensel enerjik olan seçme yaştaki duygusal 3 düze namına vurulduğunda rahim ağzı kanserinden korunması mümkündür. Rahim ağzı kanserinin, PAP smear ve HPV DNA testleri ile tarama ve erken teşhis ile tekmil tedavisi mümkündür. Er canlandırma edilmesi amacıyla uyumlu jinekolojik kontroller boşlama edilmemelidir. Kanserden sığınmak amacıyla HPV aşısının birlikte muafiyet sistemini güçlendirecek şekilde ağır ezgi spor düzenlemek ve sağlıklı beslenmek, sigara kullanmamak, tensel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı tevakki etmek açısından bilinçli başlamak önemlidir” ifadelerini kullandı.

Share: