TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin kol önerileri akseptans edilmedi

TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ilgilendiren ekip önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda İYİ Partinin “öğretmen atamaları”, HDP’nin “avrat cinayetleri”, CHP’nin ise “Akkuyu Nükleer Santraline kurulması planlanan insiyak sistemi” konularında verdiği araştırma önergelerinin yöre görüşmelerinin bugün yapılmasına ilişkin önerileri ele alındı.

İYİ Tümen Adana Saylav İsmail Koncuk, Cumhurbaşkanlığı kreşinde fariza yapan tıpkı öğretmenin, yolsuz ayrımsız şekilde Keçiören’deki bire bir okula İngilizce öğretmeni adına atandığını iddia etti.

Türkiye’de 500 bin öğretmenin nasıp beklediğini savunan Koncuk, “Konuyu hem Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer’e hem da Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay’a sorduk ama cevap namevcut. Ataması yapılmayan 500 bin yurt evladı hoca makas çürütsün, KPSS kurslarına gitsin, 3-5 yıl atama beklesin amma kreşte işe başlayan tıpkı yaşama Ankara’nın göbeğindeki tıpkısı okula atansın. Tayin usulleri belli. Bu tayin, tek asıllar kapsamına girmeyen üçkağıt bir atamadır. Vicdanınız varsa elkızı bunu araştıralım.” diyerek konuştu.

CHP Ankara Mebus Saika Kaya, kendisinde dahi benzer şekilde ataması yapılan 4 kişinin isminin bulunduğunu ve bunun yıllardır yapılan tıpkısı yolsuzluk olduğunu encam sürerek, TBMM’nin bu konuyu kesinlikle araştırması gerektiğini söyledi.

DÜRÜST Parti Konya Saylav Orhan Fazilet, atamanın sözleşmeli muallimlik kapsamında yapıldığını, herhangi bir usulsüzlüğün söz konusu olmadığını belirtti.

“Avrat cinayetleri araştırılsın” çağrısı

HDP’nin kadro önerisi üstünde bayram düz Muş Mebus Gülüstan Koçyiğit, karı cinayetleri ve ibret avrat ölümlerinin araştırılması üzere elan önce yaptıkları çağrıları yinelediklerini dile getirdi.

İYİ Fırka Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, kadın cinayetleri üzerine iktidarın karnesinin cılız olduğunu öne sürerek, İYİ Parti iktidarında kadına momentum ve eş ölümlerinin engellenmesi amacıyla her tip tedbirin alınacağını söyledi.

CHP Denizli Mebus Gülizar Biçer Esmer, karı hakları üzere Türkiye’nin acilen İstanbul Sözleşmesi’ne yeniden karışma olması gerektiğini savundu.

YANLIŞSIZ Parti Balıkesir Mebus Belgin Uygur, DOĞRU Öğür iktidarında kadınların insancasına, politik, ekonomik ve sosyal alanda güçlenmesi için hayata geçirilen uygulamalardan örnekler vererek, HDP’nin kadro önerisinin samimi olmadığını dile getirdi.

“Milli düzenlilik sorunudur”

CHP’nin grup önerisi üzerinde söz düzlük Mersin Milletvekili Yüce Mahirane Başarır, Akkuyu Çekirdeksel Santrali’ne Rusya vasıtasıyla insiyak sistemi kurulacağını, bunun birlikte ayrımsız milli asayiş sorunu olduğunu savundu.

Akkuyu Nükleer Santrali ile ilişik 12 yıldır parçalanmamış çekinceleri ortaya koyduklarını anlatan Başarır, “Bu sevkitabii mevzusunu bilici var mı? Neyin radarı? Tıpkı düzenlilik sorunundan bahsediyoruz. Üyesi olduğumuz NATO’da güvenlikle ilgili ayrımsız karar alınacaksa biricik tıpkısı talih ‘hayır’ deyince karar alınamıyor ama benim topraklarımda aynı Moskof şirketi 10 milyon metrekare araziye bir santral kuruyor ve kişi radarını kuracağını söylüyor. Bu tıpkısı milli güvenlik sorunudur. Içgüdü sisteminin millî güvenliği tehlikeye sokup sokmayacağı araştırılmalıdır.” dedi.

DÜRÜST Fırka Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Akkuyu Çekirdeksel Santrali’nin yapım sözleşmesinin peyda ve asetat olduğunu tabir ederek, “Bu konudaki iddialarınız desteklenmemiş ve çerden çöpten. Seçme öz arama ve dümen altında. Endişelenecek aynı özdek namevcut.” diye niteleyerek konuştu.

İYİ Fırka, HDP ve CHP’nin grup önerileri kabul edilmedi.

Daha sonra ekonomiye ilişik tensikat içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Gâh Yasa ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Ayrım Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin bir numara bölümünün hep üzerindeki görüşmelere geçildi.

Share: