Muş Ovası’ndan kışlaklara zaman hazırlığı

Muş Ovası’ndan kışlaklara aktarılma hazırlığı

İlkbaharda Muş’a mevrut besiciler, küçükbaş hayvanlarını yunak bölgelere götürmeye başladı

MUŞ – İlkbahar mevsimiyle Maşrık ve Güneydoğu bölgelerinden Muş Ovası’na getirilen binlerce küçükbaş efsanevi, soğuk açıktan etkilenmemek amacıyla kışlaklara götürülmeye hazırlanıyor.

Her sene ilkbahar mevsimiyle çoğalan yaylaları, soğuk suları ve çayır zenginliğiyle binlerce küçükbaş hayvana eş sahipliği fail Muş Ovası’nda, itici çekicilik etken olmaya başladı. Artımlı yaylaları dolayısıyla yetiştiricilerin şişman oranda yeğleme ettiği Muş’ta güz zamanı geldi. Yılın kısaca 5 ayını hayvanlarıyla Muş’ta geçiren yetiştiriciler, kışlaklara ahit amacıyla hazırlıklarını tamamladı. Sürüleriyle dokuz canlı yolculuğa geçecek olan yetiştiriciler, şita mevsimini Güneydoğu Rum Bölgesi’ndeki yunak illerde geçirecek.

Hayvan göçüyle ilgili açıklamalarda mevcut Muş Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Dönüş, Muş’un baharat mevsiminde Şarki ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki efsanevi yetiştiricileri aracılığıyla vahim bir barhana aldığını söyledi. Muş’un plato ve mera itibarıyla birinci sınıf çayırlara sahip olması dolayısıyla yetiştiriciler yoluyla yoğunlukla tercih edildiğini rapor fail Bölüm, “Alelhusus kışlak yerine beğenilen cenup illerinden Muş ilimize ilkbaharda ciddi benzeri kafile akımı olmaktadır. Sonbaharın gelmesiyle yetiştiriciler yine kışlaklara kesilmek üzere hazırlıklara başlamıştır. Özelliklede ilimize göçer olarak gelen küçükbaş efsanevi yetiştiricileri, elde ettikleri benzin, sadeyağ ve peynirden Muş ekonomimize şişman benzeri ulama sağlamışlardır” dedi.

Share: