Taşkesenlioğlundan ETSOnun taleplerine bindi

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Saim Özakalına kutlama ziyaretinde bulunan DOĞRU Fırka Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Erzurumun sanayisinin gelişmesi, üretim, istihdam ve ihracatının artması amacıyla ETSOnun gündeme taşıdığı taleplerin kıymet bulması üzere her soy desteği vereceğini söyledi.

ETSO Yönetim Kurulu Komutan Yardımcısı Serhat Kılıç, Yönetim Kurulu Üyeleri; Celalettin Çetinkaya ve Haşim Koçun bile saha aldığı ziyarette, Saylav Taşkesenlioğlu, Komutan Özakalın ve yönetimine yeni dönemde başarı dileğinde bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Komutan Özakalın, Taşkesenlioğluna ETSOnun çalışmalarıyla ilgili vukuf verdi. Müteşebbis Yıldız Bilimi Başbuğ Vekili olduğu 2. OSBdeki çalışmaların bulunan durumuyla ilgili dahi Taşkesenlioğlunu bilgilendiren Başkan Özakalın, 1 ve 2. Etapın bulunduğu bölgede yaşanan dayanak noktası probleminin arkası sıra, Aziziye ilçesindeki 1 buçuk milyon metrekarelik alanda 3. Adım çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Özakalın; 3. Etap iri bağlam görüyor

83 endüstri parselinin bulunduğunu yeni alanda şimdiye büyüklüğünde 237 tahsis başvurusu aldıklarını kaydeden Özakalın şunları söyledi; Yerel ve ulusal yatırımcılarımızın buraya büyük demet göstermesi bizi mutlu ediyor. Bu fırsatı değerlendirmemiz lazım. Ancak müteşebbislerimizin bu ilgisi ve küsurat taleplerinin karşılanması üzere 3. Kadem alanın civar kısmında kâin ve Milli Savunma Bakanlığımızın uhdesindeki 1 buçuk milyon metrekarelik alanın bile OSBmizin alanına karışma edilmesi mübrem. Bunun üzere Sayın milletvekillerimiz, Sayın Valimiz ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın bile özveren gayretleriyle girişimlerimizi sürdürüyoruz.

Sanayileşmede geveze üzere 6. Toprak şart

Erzurumun sanayileşmede istediği atılımı yapabilmesi, yatırımların artması ve üretim kaynaklı konuşu tıpkı büyümeye kavuşması amacıyla biricik şartın 6. Teşvik Bölgesinde meydan almak olduğunu vurgulayan Özakalın, 6. Bölge teşviklerinden faydalanan bire bir İldeki pres iştirakçi başı 300 TL SGK primi öderken bu destekten faydalanmayan Erzurumdaki pres 6-7 mezuniyet henüz aşkın prim ödüyor. Bu dezavantajımızı ortadan kaldıracak ve şehrimizin cazibesini artıracak 6. Teşvik Bölgesidir. İnşallah belirgi alıncaya kadar bu taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz diye konuştu.

Erzurumu ihracatta henüz art seviyelere taşıyacak olan ve 2009 yılındaki düzenlemeyle çıkarıldığı Mücavir İl kapsamına yeniden alınması için de talepleri olduğunu hatırlatan Özakalın, bu düzenlemenin üstelik 2009 yılı öncesi haline getirilmesinin kentteki firmaları ihracata özendireceğini söyledi.

Taşkesenlioğlu; Asıl sektörün talepleri bizim için çok değerli

Ziyarette, ETSOnun her platformda gündeme getirdiği, 6. Motivasyon Bölgesi, 2. OSB 3. Hamle alanının genişletilmesi ve Erzurumun baştan Mücavir İl kapsamına alınmasıyla ait taleplerinin kıymet bulması üzere temas makule desteği vereceklerini kaydeden YANLIŞSIZ Tümen Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, reel sektörün taleplerinin kendileri üzere haddinden fazla nadir olduğunu belirtti. Ülkenin geleceği, refahı, üretimi, istihdamı ve kazançlı istikrarı için çaba gösteren seçkin birey ve kurumun çalışmalarına destek vermenin asli görevleri olduğunu anlatan Taşkesenlioğlu, Bu anlamda ETSOnun çalışmalarını ve taleplerini çok kızıl buluyoruz. Şehrimizin esnafı, tüccarı ve sanayicisinin menfaati üzere çabalama gösteren Ticaret ve Uran Odamızın bu taleplerinin bile her antlaşma takipçisi olacağız ve bu taleplerin karşılanması amacıyla ETSO Yönetimi ile birlikte çaba göstereceğiz dedi.

Başkan Özakalın ziyarette Milletvekili Taşkesenlioğluna, ETSOnun 6. Bölge ve Mücavir İl talepleriyle ilgili raporlar iki ayrı tabir verdi. – ERZURUM

Share: