Sunak’tan partisine ‘halka finansal destek’ uyarısı

İngiltere’de Muhafazakar Partinin lider adaylarından Rishi Sunak ve rakibi Dışişleri Bakanı Liz Truss, Muhafazakar Fırka mensupları ile intihap kampanyası çerçevesinde İngiltere’nin Darlington bölgesinde düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Esas gündeminin kalan enerji faturaları ve dirim maliyetleri olan etkinlikte, öğür üyeleri, hele kazanç politikaları ve zorluklarla savaş fail ailelere verilecek destek konusunda rakipleri zecrî sorular sordu.

Truss, başbakan olarak gelecek seçimde daha fazla dayanak kazanacağı sözünü verdi.

“Arasında sabit aynı pasta var. Biz bunu bölüşmeliyiz ve parayı dağıtmalıyız. Bana göre, bu pastayı büyütebiliriz.” diyen Truss, kâin vergileri müzayede düşüncesine hamam bakmadığını ve bundan henüz çok dirimlik elde edilmesine cebin çıktığını söyledi.

“İngiliz halkı bunu yapmadığımız üzere bizi affetmeyecek”

Sunak ise rakibini maltalık pahalılığında sert tıpkısı artışla yüz yüze mütezayit ailelere maddesel destek sunmaması nedeniyle eleştirerek, gelecek seçimde yoksulluğun artmasını engelleyememesi halinde partisinin kesinlikle yenilgiye uğrayacağı uyarısında bulundu.

Çok zenginler amacıyla vergi indirimleri değil yeryüzü çok ihtiyacı olanlara yardım etmeyi hedeflemeleri gerektiğini vurgulayan Sunak, “Eğer bunu yapmazsak milyonlarca herif takkadak çığlık çekmeyecek, seçimlerde kesinlikle mahvolacağız. İngiliz halkı, bunu yapmadığımız amacıyla bizi affetmeyecek.” dedi.

Küsurat enerji faturalarına bile dikkati calip Sunak, bu konuda halka bindi olunmaması karşısında Muhafazakar Partinin seçimi kaybedebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Muhafazakar Partide liderlik yarışı

İngiltere’de Muhafazakar Fırka liderliği yarışı Dışişleri Bakanı Truss ve çarkıt Maliye Bakanı Sunak ortada geçecek.

Adaylar, 7 Temmuz’dahi Muhafazakar Öğür liderliğinden ricat fail Johnson’ın yerini kabul etmek için mücadele veriyor.

Öğür liderliği amacıyla 20 Temmuz’dahi yapılan oylamada, Sunak 137, Truss 113 rey almıştı.

Partinin yıpranmamış lideri, 5 Eylül’de belli olacak

Mutluluk çapında tahminî 160 bin Muhafazakar Parti üyesi, bakir başbakanı ve partinin yeni liderini, sona mütezayit 2 aday arasından seçecek.

Oylamanın peşi sıra Johnson sonrası partinin yeni lideri ve Başbakanlık Konutu 10 Numara’nın yeni sakini, 5 Eylül’de açıklanacak.

Sunak ve Truss İngiltere’nin liderliği için finalde

 

Maliye Bakanı Sunak yer zenginler listesinde

 

Share: