Soylu, Kurnaz ve Yaka Güvenlik Akademisi 2022-2023 Akademik Yılı Açım Töreni’nde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mersin’deki polisevine yönelik saldırıya ilişik, “karşı karşıya kaldığımız yıldırı eylemi birçok foyayı ortaya çıkarmış oldu.” dedi.

Kurnaz ve Yaka Güvenlik Akademisi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde tıpkı müşavere özne Aristokrat, 6 bin 829 öğrencinin öğrenim göreceği akademik yılın berceste olmasını diledi.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde trafik kazasına engelleme fail kurnaz ekibine otomobilin çarpması sonucu şehit düşen Bitirmiş Uzman Çavuş Hüseyin Cerit’e Allah’tan rahmet dileyen Aristokrat, Cerit’e çarpan aracın sürücüsünün kaza esnasında alkollü olduğunun tayin edildiğini bildirdi.

Soylu, akademinin açıkgöz teşkilatı ile düzenlilik birimlerinin beniz seyelan olduğunu ve kurulduğundan beri balaban evolüsyon ve başarıya imza attığını söyledi.

Bakan Aristokrat, Gün Batısı’nın, ürettiği “global asayiş” meselesini fora etmek istemediğini ve terör örgütlerine değişik alanlarda bindi verdiğini tabir etti.

Avrupa’daki mızrap ticaretinin PKK vasıtasıyla yönetildiğini anlatan Aristokrat, “Avrupa’da mızrap satan PKK örgütü olduğu kabil PKK mağaralarında bireşimli metal haplar ele eylemek bizim az daha rutinimiz haline gelmiştir. Elan bu sabah Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde ayrımsız taraftan kaleş bir taraftan maden maddeler ele geçirilmiştir.” dedi.

Soylu, göçün yalnız Türkiye ile bitişik ülkeler arasındaki çizi meselesi olmadığını rapor ederek, “Iye Denizi, Akdeniz mezarlık oldu. Bunu görmeyen benzeri acun var. ‘Mış’ kadar yapan, ‘Üç kuruş, ilkokul kuruş gönderirsem meseleyi çözebilirim, kişi toplumuma ego bir şeyler yapıyorum’ anlayışını ortaya koyan Günindi ile karşı karşıyayız. Küreselleşme iflas noktasındadır. Avrupa diyerek tıpkı özdek yoktur, Amerika’nın vagonudur.” diyerek konuştu.

Avrupa’nın erke üzerine yaşadığı sıkıntılara dahi değinen Soylu, “Avrupa’ya revan arkadaşlarımız, aranızda kimi derslere giren arkadaşlarımız var. Fransa’birlikte paltolarla ibret veriyorlar.” dedi.

Mersin Ağacı’deki polisevi saldırısına ilgili tartışmalar

Aristokrat, Gün Batısı’nın teröre destek verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Mersin saldırısı sonrası ortaya koyulan tartışmaları bilcümle bu arada izliyoruz. Geçkin içtimai medyada tıpkısı videoteyp dolaştı. Belki birlikte kamuoyu ilk defa aynı teröristi bu ölçüde makro ve net bire bir şekilde izledi ve gerçeklik yüzlerini gördü. Cebe ve bomba eğitimi almış, söz konusu eylemin hazırlığında parmağı olan, mecazi anlamda söylemiyorum, aracısız parmak izi olan, ayrıksı eylemler yapacağını birlikte anlatım fail bir eş terörist gördük. Bu izah sonrasında bize, ‘Eylemi özne o muydu, başkası mıydı? Mehabet yanıldı mı, yanılmadı mı?’ konusunu tartışmaya çalıştılar. Bire Bir mugayeret partisi ilk defa bir yıldırıcı üzere DNA raporu istedi. Başka bire bir şeyi tartıştırmadılar.”

Aristokrat, olayın peşi sıra döl nöbetleri, CHP’nin Vakfedilmiş Gazeteciler Raporu, terörle uğraş kapsamında nelerin yaşandığı ve yıldırı örgütlerine hangi desteklerin verildiğinin tartışılmadığını vurgulayarak, “Amma ‘Paramotor o kadar uçar mı?’ diyerek bilirkişi kesilmesini bildiler.” dedi.

“Tutuklu Gazeteciler Listesi’nin da tıpkısı bölümüne okşamak zorunda kalacağız”

Teröristlerin tembel arkaç getirilmesi veya yakalanmalarının ardından İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi’nde hangi kategoride meydan aldıklarına baktıklarını hatırlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Deminden tıpkı şeye henüz bakmamız aklımıza geldi, bundan sonra Tutuklu Gazeteciler Listesi’nin üstelik bir bölümüne andırmak zorunda kalacağız. Bu terör saldırısında kendinden PKK ve KCK’nın elinden, dünyaya ve Amerika’ya yönelik tıpkı belge daha derkenar oldu. O üstelik Suriyeli adına nitelendirilen teröristin, resimleriyle beraber benzeri YPG elemanı olduğunu ve YPG elemanının gelip burada eyleme karıştığını PKK itiraf etmiş oldu. PKK ile PYD arasında ayrımsız deste bulamayanlar acilen Emniyet Umumi Müdürlüğü İstihbarat Kat Başkanlığımıza koşup, ‘Sazak’deki eyleme karışan silahların dizi numaralarını istiyoruz’ diye telaşa kapıldılar. karşı karşıya kaldığımız terör eylemi bir nice foyayı ortaya çıkarmış oldu.”

Soylu’nun konuşmasının peşi sıra, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, akademik yılın önceki dersini verdi.

Törene Cingöz Umumi Komutanı Orgeneral Arif Aheste, Güven Umumi Müdürü Mehmet Aktaş, Ankara Valisi Vasip Delimsirek, Güllabi ve Kıyı Düzenlilik Akademisi Başkanı Korgeneral Nuh Köroğlu, Polis Güçleri Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak, Ankara Emniyet Müdürü Mülk Yılmayan ve öğrenciler katıldı.

Share: