DKMP 1. Kesim Müdürlüğünden “Hayvanları Esirgeme Haset” etkinliği

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Natür Siper ve Milli Parklar (DKMP) 1. Nahiye Müdürlüğüne sadık illerde, 4 Ekim Acun Hayvanları Koruma Günü kapsamında türlü etkinlikler düzenlendi.

???????Havza Müdürlüğünden 4 Teşrinievvel Acun Hayvanları Dulda Günü nedeniyle yapılan açıklamaya göre, Nahiye Müdürlüğüne merbut Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Sakarya ve Kocaeli’ndeki “Sokak Hayvanları Iyileştirme” çalışmalarında bugüne büyüklüğünde 178 bin 50 hayvana aşılama, 133 bin 361 hayvana vasektomi işlemi gerçekleştirildi.

Sokak hayvanlarından 1446’sı sahiplendirildi, binlerce akarsu ve mama kapları ile pisik ve kapik evleri dağıtıldı.

Bu özel bölüm dolayısıyla Polonezköy Yaban Hayatı Yetişek Merkezi’nde öğrencilere yaban hayatı ve biyoçeşitlilik eğitimi verildi, üretim istasyonundaki sülünler ile karacalar öğrencilerce gözlemlendi. Tedavisi tamamlanan becerikli kuşlar doğaya salınırken öğrencilere akarsu ve çaça kapları ile hediyeler dağıtıldı.

Tekirdağ’da ekol bahçesine sergilik kuruldu. İlköğretim öğrencileri türkü, suret ve oyun etkinlikleri gerçekleştirdi. Jandarma yetişek köpekleriyle gösteriler düzenlendi, sokak hayvanları amacıyla mama ve su kabı dağıtıldı.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde Turfa Aşılanmamış Hayatı Geliştirme Sahası’nda çocuklara natür eğitimi verildi.

Öğrencilerle kuş gözlemi

Marka Ajansı’nın ustalık desteğiyle “Turfa Karışık Hayatı Geliştirme Sahasında Kuş Gözlemi Öğreniyorum” projesi kapsamında ilköğrenim 4. dershane öğrencileriyle kuş gözlemi etkinliği yapıldı. İzmit’te çıkmaz hayvanlarını ahretlik noktalarına çaça bırakıldı.

Edirne’nin Keşan ilçesinde “Yerli Efsanevi Yaşam Parkı” açıldı. Sakarya’da “Sokak Hayvanları Eğreti Kademe Tedavi ve Iyileştirme Merkezi’nin tanıtımı yapıldı.

Kırklareli Belediyesi Geçici Bakımevi’nde planlı etkinlikte, hayvanseverler ve öğrencilerle aynı araya gelindi. Katılımcılara ası ve broşür dağıtıldı.

Share: