Sonuç zaman haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 gönül, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine bakarak ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 kişi hayatını kaybederken, 29 bin 840 gönül birlikte yaralandı. Yılın evvel 8 ayında ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Itimat Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut trafik kazalarına ait verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i isim, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı kalkmak amacıyla toplanmış 44 bin 179 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 can yaralandı, 289 sevimli birlikte görüngü durumunda hayatını kaybetti. Yılın önce 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a imdi. Ağustos ayında yer çok kaza trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da âdem, yaralanmalı ve maddesel hasarlı bütün 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 birey hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Yeryüzü beş altı kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 sürücü alkollü kendisine kurgu kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 çevirgeç ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Trafik Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da aynı sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi da kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında sunu yoğun görülen çoban hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını posta, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, munsap boğaz ve kaplamanın elverişsiz olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan strateji ve tahrif kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, çağ kurallarına uymamak, kırmızı çırağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, araç giremez trafik işareti bulunan yerlere çekmek, yolcu ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı ayırmak, alkollü yerine çevirgeç kabul etmek, aşırı müstacelen anahtar bağışlamak, mürur yasağı olan yerlerden geçmek ve yanlış şekilde yahut yasak olan yerlere park söylemek?Share: