Şırnak haberi! Eylülde alev sunu faziletli Cizre’de bildirme bağan Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’de bu yılın ilkgüz ayında bildirme efdal kıvılcım 46,7 basamak ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, arz düşük alev ise sıfırın altında 3,5 etap ile Erzurum’da ölçüldü.

AA muhabirinin Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Umumi Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere bakarak, geçen kamer sayı farkı yalın yurdun kâh bölgelerinde mevsim normallerinin üstünde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Şarki Küçük Asya Bölgesi’nin güneydoğusu ile Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nin genelinde sezon normallerinin üzerinde olan sıcaklıklar yurdun gayrı bölgelerinde zaman normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları arasında 20,9 rütbe namına ölçülen eylül kocaoğlan averaj sıcaklığı, bu yılın eylül ayında 21,9 derece adına kaydedildi.

Bu yılın eylül ayında genişlik düşük sıcaklık sıfırın altında 3,5 evre ile Erzurum’da, sunu yüksek sıcaklık ise 46,7 derece ile Şırnak Cizre’bile tayin edildi.

Bölgelere bakarak sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde ortalama yalaz, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin gayrı kesimlerinde sezon normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin ilkgüz ayı ayrıntılı yıllar averaj sıcaklığı 20,6 derece, sabık kamer ise 21,2 etap adına ölçüldü. Bölgede yer düşük sıcaklık 3,2 paye namına Balıkesir’bile, genişlik yüksek yalım ise 38,7 paye kendisine Balıkesir Gönen’dahi gözlendi.

Veli Bölgesi’nde ortalama yalın, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin değişik kesimlerinde mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin eylül kocaoğlan mufassal yıllar ortalama sıcaklığı 22,2 adım iken, 2022 eylül ayında 22,9 kademe kendisine ölçüldü. Bölgede genişlik bağan alaz 1 dereceyle Gediz’birlikte, yer faziletkâr sıcaklık ise 38,6 dereceyle Nazilli’birlikte tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise ortalama sıcaklık, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde sezon normallerinin üzerinde, bölgenin farklı kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Bölgenin eylül ayı teferruatlı yıllar averaj sıcaklığı 24,1 dereceyken güzeşte kamer 24,8 mertebe adına ölçüldü. Bölgede en bağan yalım 0,4 derece olarak Göksun’da, bildirme faziletli yalın ise 41 dereceyle Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Anadolu Bölgesi’nde sayı farkı kıvılcım, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin sair kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan ince yıllar ortalama sıcaklığı 18,3 rütbe iken, geçen kamer 19,4 rütbe kendisine gerçekleşti. Bölgede sunu düşük yalım, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal’da, sunma erdemli alaz ise 38,4 dereceyle Kırıkkale’birlikte tespit edildi.

Ortalama yalaz Karadeniz Bölgesi’nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin özge kesimlerinde mevsim normalleri civarında yaşandı. Eylül kocaoğlan etraflı yıllar ortalama sıcaklığı 19,2 derece olan bölgede geçen kamer yalın 20,1 evre namına ölçüldü. Bölgede yeryüzü bağan kıvılcım 1,3 dereceyle Bayburt’ta, yer faziletkâr alev ise 41,5 dereceyle Artvin’birlikte kaydedildi.

Maşrık Rum Bölgesi’nde averaj yalın, bölgenin güney doğusunda zaman normallerinin üzerinde gerçekleşirken, gayrı kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Eylül ayı uzun yıllar averaj sıcaklığı 18,5 merhale olan bölgede, güzeşte ay alev 20 evre adına tayin edildi. Bölgede sunu düşük kıvılcım sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Rum Bölgesi’nde bile ortalama sıcaklık, mıntıka genelinde sezon normallerinin üstünde yaşandı. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan ince yıllar ortalama sıcaklığı 25,9 adım olurken, bu yılın eylül ayında 27,4 rütbe adına gerçekleşti. Bölgede yeryüzü bağan alaz 7,8 dereceyle Birecik’te, yeryüzü efdal alev ise 46,7 dereceyle Cizre’üstelik gözlendi.

Share: