Şehit Yusuf Ataş’ın babası, vasiyetiyle yüreklere dokunan evladıyla çalım duyuyor

El-Kilit Operasyonu bölgesinde teröristlerce açılan biberli sonucu 21 yaşında martir olan Yaya Gedikli Yusuf Ataş’ın babası Felah Ataş, vasiyeti mecmu ülkede aksiseda bulan evladıyla gelgel duyduğunu söyledi.

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde esbak aktarılma teröristlerin açtığı taciz ateşinde martir olan ve memleketi Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde esbak sonuç yolculuğuna uğurlanan Yusuf Tutturgaç’ın ailesine taziye ziyaretleri sürüyor.

Polis memuru ağababa Halas Ataş, AA muhabirine, martir oğlunun arkadaşlarına “Ölmesi halinde lösemili tıpkı kız çocuğunun bilcümle masraflarını hayatı süresince karşılamaları” yönünde kayda aldığı vasiyetini hatırlatarak, bu kaydı oğlunun martir olduğunu öğrendikten sonradan izlediğini söyledi.

Oğlunun şahitlik haberini aldığı evvel anda yüreğinde şişman bir çığlık hissettiğini fakat sonrasında yurt için şehit olduğunu fikren yüreğindeki acının hafiflediğini tamlayan Tutturgaç, kendisinin da mesleği gereği gelişigüzel zaman vatan üzere martir olmaya hazır olduğunu ifade etti.

Vatanını çok muhip oğlunun polis güçleri olmasını istediğini fakat onun “Yok ağababa, ben leşker olacağım.” dediğini dile getiren Tutturgaç, “Biraz arkadaşımın çocuklarıyla karar vermişlerdi, gittiler, asker oldular. Allah hepsinin canına afiyet versin, benim oğlum martir oldu. Balıkesir’dahi okudular, oradan kura sonucu Kırıkkale’ye gitti. Oradan üstelik eğreti birliği Çukurca’ya gitti, Irak’ta tanıklık şerbetini içti.” dedi.

“Vasiyetini tıpkı güruh eş sahiplendi”

Oğlunun vatan ve ulus sevgisinin beraberinde mümin, hürmetli, hayırperver benzeri tüvana olduğunu anlatan Tutturgaç, kıtipiyoz kız kardeşine olan sevgisinden ortalık dezavantajlı kız çocuklarına cebin şişman benzeri hassasiyet duyduğunu belirtti.

Necat Ataş, şunları anlattı:

“Çektiği videoyu geçkin izledim. Oğlumun lösemili çocuklarla ilgili bir konuşması ergin. Onun vasiyeti bundan sonra arkadaşlarından artık. Vasiyetini tıpkı sürü âdem sahiplendi. Güzeşte duyduğum kadarıyla 2 milyona mail adam bu konuyla ait armağan yapmış kişi aralarında. Bahsedilen rakamlar beribenzer çokça evire çevire. Biz kendisinden razıydık, Cenabıhak bile ondan razı olsun. Devletini, milletini, bayrağını muhip aynı çocuktu. İnsanları incitmemeye meşgul, faydalı işleriyle uğraşmayı severdi. Minicik aynı yarayışlı işi olsun kendisi önde koşardı. Yaşarken bizi incitmedi, hep sevindirdi. Şehit oldu gene sevindirdi. Oğlumuzla gelgel duyuyoruz.”

Ata Tutturgaç, oğlunun şehit olma arzusuyla askeriye mesleğini seçtiğini belirterek, annesi ve arkadaşlarıyla dostane ederken ara sıra şehit olacağını dile getirdiğini sonraları öğrendiğini söyledi.

Tutturgaç, “Görev yerinden bir arkadaşı aradı. Oğlum ısrarla ‘Her göreve beni gönderin, ben gideyim.’ diyormuş. Onlar birlikte ‘Sen yeni geldin, biraz bekle.’ diyormuş, ‘Namevcut komutanım, ego gideyim.’ dermiş. Benim çocuk cesurdu, tüm tıpkı Osmanlı torunuydu. Ülkesini, bayrağını severdi, bu uğurda de martir oldu. Ne bahtiyar bize ki anca tıpkı şehidin babası olmayı Tanrı bana baht etti. biricik ülkemiz var, başka ülkemiz yok. Hep millet kardeşiz, yıllarca kardeş adına yaşamışız. Bu topraklar Türk, Kürt, Alevi, Zaza, Laz, bu insanların eş kanıyla arazi olmuştur bizim amacıyla. Tığ parçalanamayız.” ifadelerini kullandı.

Normalde kendisini 2-3 günde tıpkı arayan oğlu ile en son tanıklık haberini almadan biraz saat ilk görüştüklerini tamlayan Tutturgaç, ahbapça ettiklerini, gani olduğunu söylediğini dile getirdi.

Selamet Tutturgaç, “Saat 14.10’dahi aramıştı, 14.20’bile görüşmemiz bitti. ‘Cet, buraya teröristleri bitirmeye geldik, inşallah temizleriz. Ülkemize gelen bu sıkıntıları buradan bertaraf ederiz.’ dedi. Aramızda aile içi konuşmalarımız oldu. Sevinci belliydi, kendisinde bire bir yaşayış vardı. ‘Baba arayacağım seni.’ dedi, aramadı. Tanrı ondan razı olsun, mekanını behişt eylesin. Ölmüşlerimizin tümüne Tanrı yağmur etsin. Cenabıhak ülkemizin ilişki ve beraberliğini bozmasın.” diye konuştu.

Share: