Tapduk Emre Türbesi’nin Bilecik’te olduğu iddiası

– Tapduk Emre Türbesi’nin Bilecik’te olduğu iddiası

İnhisar Şehremini Mehmet Kepez;

“İnkara mevkiinde Tapduk Emre mezarı olduğunu biliyoruz”

“Defineciler burayı tefviz etmiş, erbap çıkmamız gerekiyor”

BİLECİK – İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Dağ, Türkiye’nin 6 ilinde olduğu argüman edilen Tapduk Emre Türbesi’nin anne ilçelerinde olduğunu söyleyerek, “İnkaya mevkiindeki mıntıka Tapduk Emre Türbesi diyerek geçiyor. Resmi benzeri doküman var mı, yok, ama hayat dolu ayrımsız ekin var” dedi.

Tapduk Emre’nin mezarının yeri stabil namına belirlenememiş olmakla birlikte Eskişehir, Nevşehir, Manisa, Aksaray ve Afyonkarahisar’bile Tapduk Emre’ye ilişik olduğu argüman edilen mezarlar bulunur. Bu iddiaların yenisini Bilecik’in İnhisar İlçe Belediye Reisi Mehmet Nişan ortaya attı. Dağ, Tapduk Emre’nin mezarının ilçelerindeki İnkaya mevkiinde olduğunu tez ederek, “Burası aslında Tapduk Emre Türbesi diye geçiyor. Elhak duvarlarından dahi galiba bu oyuntu cümle arasında kalıyordu. Rastgele tarafta gördüğünüz kabilinden zar katıntısı bibi duruyor ve o duvarın mecmu ortasında da mihrap var. Vatandaşımız burayı ziyaretgah namına kullanmış evvelce, ama zamanla yıkılmış, dökülmüş, cemaat çıkılmayınca yıkı haine gelmiş. Tapduk Emre mezarı diyerek geçiyor, amma resmi tıpkı doküman var mı, yok, hayatiyetli ayrımsız kültür var. Yıllardan beri, bizim çocukluğumuzdan beri, ilkokuldayken da buranın ahali arasında müzakere edildiği ve Tapduk Emre Türbesi yerine bilindiğini biliyoruz” dedi.

“Defineciler burayı fesih etmiş”

Dağ açıklamasının devamında kendisinin çocukluk yıllarında türbenin duvarların olduğu söyleyerek, “Daha sonraları bakımsızlıktan sahip çıkmayınca yıkılmış, beraber da defineciler gördüğünüz kabil değme tarafı kazıyorlar. Bilmiyorlar kim Müslüman mezarlığında gömü gayrimümkün, Müslümanlar mezara gömülürken kefenden başka hiçbir molekül koymazlar ama ulus geliyor kazıyorlar yıkıyorlar. Tarihi arşivlere girdiğimizde böyle tıpkı madde görmüyoruz ancak halk beyninde diri aynı söylence yerine anlatılır. Yunus Emre’nin şiirlerinden birlikte hareketle burada öz var, şiirlerini dereye attığı; Molla Kasım’ın gelip hesap sorduğu, böyle hikayemsi anlatımlar var. Anca veya böyle buraya eş çıkmamız gerekiyor. Bura içinde bir proje yaptırmayı düşünüyorum. İnsanlarımız gelip mülakat etsinler yahut yakarış etsinler. Tarihimize, geçmişimize cemaat çıkalım diye uğraşıyoruz fakat uray adına gücümüz yetmiyor. Ego bunun projelerini hazırlayıp, ilbay makamına, firez makamına götürüyorum. İnşallah oralardan gerçeklik bulursak pir bir şekilde restorasyon ve çevre bakımını yapmış olacağız” dedi.

Tapduk Emre kimdir?

Tapduk Emre, kesin olmamakla beraber 1200 ile 1300’lü yıllar arasında günümüzde Aksaray yerine adlandırılan İç Anadolu bölgesinde yaşamıştır. Tapduk Emre, Hacı Bektaş Iye, Mevlana ile aynı çağda yaşamıştır. Tapduk Emre ile ait bilgiler berenarı azdır. Halbuki Tapduk Emre, Yunus Emre’nin hocasıdır. Yunus Emre gibi bire bir ulu şahsiyeti yetiştirmiştir. Bu manada o, dergah sahibi bire bir güzel, delil ve mürşittir. Şişman ihtimalle Yunus Emre büyüklüğünde gelişen olmasa birlikte, o ayrıksı aydınlatıcılar, iştiyak erenleri yetiştirmiştir. Tapduk Emre, Hacı Bektaş Ege ile ayrımsız çağda muammer ve o ‘Ulu Hünkar’ ile münasebat geliştirmiştir.

Share: