Sağlık Bakanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

AK Öğür Yardımcı Milletvekili İsmail Ruz, “Kovid-19 sürecinde 100 binden çok vatandaşın ülkemize yaklaşmak istemesi keyif hizmetinde ve içtimai celal olma anlamında Türkiye’nin dünyadaki konumunu göstermektedir.” dedi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam fail Keyif Bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerinde milletvekilleri meze aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, dünyanın site hastaneleri modelinden vazgeçtiğini savundu.

Sağlıkta dönüşüm programı ile koruyucu hekimliğin tağyir edildiğini iddia fail Bekaroğlu, sağlıkta dönüşümün yer esas sorununun özelleştirme olduğunu söyledi.

İktidarın yaptığı yeryüzü doğru şeyin “umumi sağlık sigortası” uygulaması olduğunu dile getiren Bekaroğlu, Türkiye’nin dünyanın yeryüzü çok genel sağlık sigortasını kurduğunu, ayrımlı sigortaları birleştirdiğini, büyük ve akilane ayrımsız şey yaptığını belirtti.

İktidarın, hastanelerde akak ihtiyacı olmadığı halde kent hastanelerine yöneldiğini anlatım fail Bekaroğlu, “2021 sonuna büyüklüğünde 29 milyar, 2022’de 27 milyar şaz. 2023’te bile icar ve bakım bedeli olarak kent hastanelerine 46 bilyon aktarılacak. Bu, elhak finanse edilmeyen esenlik sistemini sunturlu çıkmazın içine sokmuştur. Sağlık akçalanmış edilirken yapılan genişlik alçak problemlerden ayrımsız tanesi adaletsizliktir.” değerlendirmesini yaptı.

HDP Batman Saylav Necdet İpekyüz, şiddetin, kutuplaştırmanın, işsizliğin, yoksulluğun arttığı dönemlerde sağlıktan bahsetmenin çok pres olduğunu söyledi.

Türkiye nüfusunun yarısının minimum ücretle geçindiğini, insanların evlerinde içmece suyu problemi yaşadığını, arıtıcı almakta zorlandığını gelecek süren İpekyüz, “İşsizlik, kısırlık, kötü çalışma koşulları, güvencesizlik varsa bütün hekimleri gönderseniz çözüm bulamazsınız.” dedi.

İYİ Öğür Eskişehir Milletvekili Aslan Kabukcuoğlu, Sağlık Bakanlığı kaynaklarının nazik aynı kısmının hastalıkların iyileştirilmesine, henüz azının ise hastalıktan korunmaya harcandığını sav etti.

YANLIŞSIZ Tümen hükümetinin sağlıktan “şifahane”yi anladığını gelecek süren Kabukcuoğlu, “Site hastaneleri ülkemizin kamburudur, Esenlik Bakanlığının toplam akak sayısının yüzde 14’ünü oluşturur. Bunun beraberinde otama edici programına ayrılan bütçenin yüzdelik 22’sini tüketmektedir. Bu hastanelerde pestil garantisi vardır. Site hastaneleri çalışsın diye niteleyerek fehamet hastaneleri kapatıldı, elan birlikte ötesi yıkıldı ve milletimiz 25 sene henüz hastanelerin borcunu ödeyecek.” diyerek konuştu.

“Esenlik hakkı, ululuk güvencesinde olmalı”

MHP İstanbul Mebus İsmail Faruk Aksu, doğuştan kazanılan benzeri adalet olan sağlığın insanlar ortada hiçbir ayrım gözetilmeden cesamet güvencesi altında olması gerektiğini belirtti.

Keyif hizmetlerine erişilebilirliği ve keyif hizmetleri kalitesinin temini ile sürdürülebilirliğini sağlamanın dirimlik önemde olduğunu vurgulayan Katarakt, şunları kaydetti:

“Bunu temin etmek, tam fiziki ve teknolojik kapasite ile sağlıkta insan gücünün devlet genelinde tam ve kararlı dağılımını temin edecek tıpkı planlama, istihdam ve ücret politikasıyla yakından ilişkilidir. Bu alanların tümünde yapılan yatırımlar, oluşturulan yetenek, elde edilen başarılarla sağlanan kolaylıklar neticesinde bakım kalitesinde ve ahali sağlığının korunmasında şanlı ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu kapsamda familya hekimliği, anne ve yavru sağlığı, sayrılarevi ve sökel akak sayıları, esenlik personeli, apotr afiyet, kurumsal kombinezon, bulaşan hastalıklarla savaş ve sayrı hakları başta girmek amacıyla takatli çok alanda önemli gelişmeler sağlanmıştır. Devasa hizmetler ve kullanılmamış adımlarla ülkemiz dünyada afiyet hizmetlerinde şef ülkelerden biri haline gelmiştir.”

Aksu, ana keyif göstergelerinde sağlanan iyileştirmelerle süt kuzusu ölüm hızı ve ana ölüm oranının düştüğünü üstelik kaydetti.

“Filyasyon uygulamasında yüzdelik 99 başarı sağladık”

AK Fırka Çeltek Mebus İsmail Gündüz, keyif yatırımları sayesinde Kovid-19 salgını döneminde sağlığa erişimde, kırıcı hizmet yataklarında ve ventilatör ihtiyacında tıpkısı boğunuk ile karşılaşılmadığını dile getirdi.

Türkiye’birlikte filyasyon uygulamasında yüzde 99 sükse sağlandığını anlatan Çağ, “18 yaş üstü kişilerde bir numara doz aşılamalarda yüzde 93,19, ikinci doz aşılamada yüzdelik 85,50 muvaffakiyet sağladık. Çor sürecinde 100 binden aşkın vatandaşın ülkemize çalmak istemesi keyif hizmetinde ve toplumsal şevket olma anlamında Türkiye’nin dünyadaki konumunu göstermektedir.” dedi.

Sağlıkta değiş ve dönüşümle bilcümle vatandaşların kamu hastanelerinin beraberinde özel hastanelerden birlikte hizmet almasına imkan sağlandığını tamlayan Gün, şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşımıza elan ferah bakım çevirmek, esenlik turizmine yönelik amaçları gerçekleştirmek amacıyla mecmu 24 bin 953 akak kapasiteli 19 site hastanesi hayata geçirildi. 24 bin 438 akak kapasiteli 14 site hastanesinin yapımı ise devam etmektedir. Amme hususi teşrikimesai ile yapılan kent hastanelerinin amacı eskiyen ve yıpranmamış teknolojik yapıya uygun sıfır hastanelerinin yerine daha çağcıl hastaneler yapılırken benzeri zamanda başvuru hastaneler rekzetmek ve gelişmekte olan keyif turizmine altyapı hazırlığı yapmaktır. Hastaneler bakir teknolojilerle donatıldı ameliyathaneler ve ağırbaşlı bakımlar elan gündeş ağıl getirildi. Analiz ve tetkikteki skala ve hızlılık arttırıldı.”

Ruz, sağlıktaki değişim ve inkılap uygulamaları sonucunda tutkun memnuniyet oranının yüzde 39’dan yüzdelik 77’lere çıktığını söyledi.

Share: