Orçev Başkanı Gönül’den Bolaman Havzası Projesi’ne Tepki: “Bu Proje Hayali. Bölüt Gerçekleri Söylemiyorlar”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Ordu’daki Bolaman Havzası Projesi için yapılan ‘halkı brifing toplantısı’ üzerine bilgi veren Kalaba Kasaba Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Dilek, “Bu proje hayali. Dünya Bankası’ndan itimat kabul etmek üzere toplantılar yapıp şartları adına getirmeye çalışılıyor. Ama halka gerçekleri söylemiyorlar” dedi.

ORÇEV Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Arzu, zaman yaptığı yazılı açıklamada, Bolaman Kesim Projesi için düzenlenen ‘halkı brifing toplantıları’ için vukuf verdi.

Toplantıların 9 ve 10 Son Teşrin 2022 tarihlerinde Gölköy, Aybastı ve Kabataş’ta yapılacağını ceride ilanıyla öğrendiklerini belirten Istem, “İlanı görünce projeyi inceledik. Projenin ÇED süreciyle ilişik olmadığını fark ettik. Bu toplantının yasalar ve yönetmelikler gereği olması müstelzim yolu izlemediğini gördük. Bu nedenle de toplantılara katılıp görüşlerimizi dile getirdik” dedi.

“PROJE ALANINDA ENDEMİK BİTKİ VE TARIM ALANLARI VAR”

Derinti ve projenin içeriği için bilgi veren Arzu, şunları kaydetti:

“Güruh 20 an geç başladı. Toplantıya, Gölköy Belediye Reisi, Karayolları temsilcileri ve Acun Bankası temsilcileri katıldılar. Proje tanıtımı 10 an sürdü. Bizlere, ‘Gölköy ve Aybastı’birlikte yapılacak öğün ile ilişkin soru sorabilirsiniz’ dendi. Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi’ni okumuştum. Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi’nin maliyeti 110 milyon ESIR doları. 70 milyon ABD dolar, Dünya Bankası’ndan emniyet alınacak. Kredi 7 yıl ödemesiz, yüzde 1,44 faizle düşüncesiz ifa yapılacak. 2021 Mart start, 2027 final. 75 ayrı proje var. 3 tanesi Sivas, 72 tanesi Kalaba ilinde. 15 ilçeyi kapsıyor. Bu alanlar içinde orman kesimi yapılacak. Tarım alanları var, BERN Sözleşmesi kapsamında endemik nebat ve zooloji var. Bölge süresince yapılaşmalar var. Projede herhangi resmi bili namevcut. Örneğin Acun Bankası’na emniyet amacıyla müracaat olmadığı mukayyet. ÇED müracaatı namevcut. ‘Yazılanların kâffesi yapacağız’ diyorlar.”

“TOPLANTININ RESMİYETİ BULUNMAYAN”

ORÇEV Başkanı adına, bu toplantının tek resmiyeti olmadığını ve Dünya Bankası’ndan emniyet alınması amacıyla yapılan toplantı olduğunu söyledim. Karayolları temsilcileri de bunu onayladı. Ego dahi ‘Projenin Karayolları haricindeki kısmı dışındaki projeler başka iki toplantıda mı anlatılacak’ diye sordum. Bana, ‘Hayır, anlatılmayacak. Hoppadak kez yapımını anlatacağım, diğer kısımlar bizi ilgilendirmiyor. Aybastı ve Kabataş’ta gölet yapılacak’ denildi. ‘Acun Bankası emniyet vermez ise defa yapılmayacak mı? Servet olmadığı amacıyla mi güven alınıyor’ diye niteleyerek sorduk, ‘Biz zaten krediyi aldık, Cumhur Reisi imzaladı’ dendi. Ben üstelik ‘Proje raporunda alınmadığı, başvurma yapılacağı bağlanmış’ dedim. ‘Bizde o anlatım bulunmayan, o tabir bizi ilgilendirmiyor’ denildi. Muhtarlar sorular sordu. Muhtarlar ise çabucak yollarının yapılması gerektiği üstünde duruyor.

“BU PROJE HAYALİ”

Tıpkısı delege dahi bizleri, ‘Emperyalist ülkelerin fonlarından yararlanıp ülkenin kalkınmasını engelliyorlar’ diye niteleyerek suçladı. Ego bile bunun üzerine tepki gösterdim. Ayrımsız kocabaşı ise beni ‘Dışarıya çık görüşelim’ diyerek tehdit etti. Arkadaşlarımız ve uray zabıtaları araya girerek sakinleştirdiler. Özetle bu proje hayali. Dünya Bankası’ndan emniyet almak için toplantılar yapıp şartları yerine getirmeye çalışılıyor. Ama halka gerçekleri söylemiyorlar.”

Share: