Sabancı Üniversitesi’nin “Geleceğe Bayram Ver” burs programı tanıtıldı

İSTANBUL (AA) Sabancı Üniversitesi’nce, “Geleceğe Kortej Ver” temasıyla hayata geçirilen yıpranmamış burs programı tanıtıldı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, üniversitenin Memleha Kampüsü’nde planlı ve Moderatörlüğünü Sabancı Üniversitesi Mezunu Emre Başkan’ın yaptığı geceye, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ile Sabancı Ana Ortaklık Ekip şirketlerinin yöneticileri, aksiyon dünyasının temsilcileri, Sabancı Üniversitesi mezunları, bursiyer ve bağışcılar katıldı.

“Geleceğe Hezel Ver” temasıyla gerçekleşen gecenin yeryüzü balaban sürprizi, temaya makul namına üniversite öğrencilerinin geleceğe verdikleri sözlerin patırtılı dalgalarından oluşan banal heykeller oldu.

Gece süresince sergilenen heykellerin ilkini, Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisliği Programı lisans öğrencisi Malhun Tosun, Sabancı Üniversitesi Müessis Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’ya arz etti.

Heykelde, öğrenci Malhun’un geleceğe verdiği “Ekincilik ekonomisi alanında uzmanlaşarak gelecekte yaşanma ihtimali olan besin krizini önleyeceğim.” sözünün curcunalı dalgaları düz aldı.

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına saha sunulan Sabancı Üniversitesi Müessis Mütevelli Heyeti Başkanı Sabancı, “Zaman burada aramızda üniversitemizden mezun olup haddinden fazla balaban şirketlerde mefret görevlerde bulunanlar var. Bu seyahat, bereketli revan aynı yolculuk. Bu muvaffakiyet, sizlerin başarısıyla taçlanıyor. Amma bizler beraber yürürsek, siz burayı unutmaz, izleme bedel ve gençlere ayrımsız küçümseme ve bindi verirseniz elan zinde oluruz. Hayatta yer çokça sorulan soru, hangi okuldan çıkışlı olduğunuzdur. O bellik sizinle büyür. 23 yıl ortamında okulumuzun geldiği saha sizlerin sayesindedir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Şampiyonları yakalamışsınız”

Sabancı, üniversite kurulurken yaşadığı bire bir anıyı de anlatarak, “1999’üstelik eğitime başladığımızda Uluslararası Istişare Heyeti Üyemiz Chad Holliday ile üniversiteyi geziyorduk. Yerleşke birlik bitmemişti, 250 öğrencimiz vardı. Onlarla ahbapça etti. Şampiyonları yakaladığımızı söyleyerek, bu öğrencileri ve artık gelecekleri ferah strateji etmemizi, bu çocukların seçme gittikleri yerde değişimi sağlayacak güce eş olduklarını söyledi. Demincek ise mezunlarımız amacıyla üniversitelerini strateji etme zamanı.” ifadelerini kullandı.

Bir dünya üniversitesi kurmak üzere yola çıktıklarını vurgulayan Sabancı, şöyle devam etti:

“Sizler hepiniz dünya şirketlerinde çalışıyorsunuz. Rahmetli Sakıp Bey’in sunma büyük arzusu ‘Dünyanın neresine giderlerse gitsinler orada kalburüstü olsunlar.’ idi. Bugün dünyanın geldiği noktada bunun ne kadar şanlı olduğunu hep beraber görüyoruz. Demincek ‘Geleceğe Kortej Ver’ diye niteleyerek gençlerimizin yolunu birlikte açıyoruz.”

“Üniversitemizde öğrencilerimizin yüzdelik 55’inden dahası burslu”

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Leblebici de şu anda üniversitede 5 bin 300’ün üstünde öğrenci olduğunu, yüzdelik 80’inin lisans, yüzdelik 20’sinin dahi erdemli lisans ve doktora öğrencilerinden oluştuğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Bu sene Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarına bakarak aralarında Türkiye 1’incisinin da bulunduğu çokça temiz 790 gencimizi üstelik bu öğrencilerin arasına kattık. İlk 1000’den aldığımız mektepli sayısı ise 140 oldu. Fakültelere giriş aya puanları açısından Türkiye’nin genişlik erdemli puanlı öğrenci düzlük üniversitesi olduk. Lisans eğitimi gören öğrencilerimizin yüzdelik 36’sı girişte burslu adına kabul ediliyor. Devamında ihtiyaç ve sükse bursları katkısıyla bu cesamet yüzdelik 55’e çıkıyor. Yani üniversitemizde öğrencilerimizin yüzde 55’inden fazlası burslu öğrenciler yerine okuyorlar.”

Araştırma alanında Türkiye’nin yeryüzü efdal sayıda proje işleyen ve arz efdal proje bütçesine erbap üniversiteleri beyninde olduklarını anlatım eden Leblebici, “Artık elden Türkiye’nin yer iyi üniversitesi olmakla yetinmiyoruz, dünyanın önde mevrut araştırı üniversitelerinden biri tevessül etmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlhamını gençlerimizin daha hayat dolu ayrımsız ati ve daha ferah bire bir acun üzere sorunların çözümüne verdiği sözlerden düzlük ‘Geleceğe Hezel Ver’ burs programımızda henüz fazla sayıda liyakatli ve ihtiyaç sahibi gencimize ulaşmayı amaçlıyoruz.” görüşünü bildirdi.

Etkinlik, öğrenciler için bağışta bulunan kişilerin ve çekicilik temsilcilerinin konuşmalarıyla sonuç buldu.

Share: