Rize Belediyesinden vatandaşlara “su tasarrufu” çağrısında bulunuldu

Rize Belediyesi, yağışın birkaç olması ve havaların ısıdam gitmesi zımnında kentte içmece suyu sıkıntısı yaşanabileceğine dikkati çekerek, vatandaşları su tasarrufunda bulunmaları üzerine uyardı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Rize’da sabık yıl ağustos-ilkgüz ve kasım-antrakt aylarının yağış açısından kurak geçtiği belirtildi.

Kentte içme suyu tedariki açısından baran suyuna mecbur yerine ölçüsüz suların arıtılmasıyla elde edilen suyun kullanıldığı vurgulanan açıklamada, “Bu nedenle etraflı süredir yağışların birkaç olması ve buna kapalı olarak günübirlik suların azalmasından dünya sık sık akarsu kesintisi yaşanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte daha beş altı mağduriyet devam etmek yerine bilcümle vatandaşlarımızı su konusunda tasarruflu olmaya davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Uzun yıllardır yaşanan akarsu sıkıntısını örtmek adına iki yıl önce belediyenin, DSİ ile Andon Vadisi üstünde yapılacak Su Göleti Projesi’ni hazırladığı, ihalesinin üstelik gerçekleştirildiğine dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kısa benzeri sürede inşasına başlanacaktır. İvedi benzeri şekilde tamamlanması planlanan bu proje ile şehrimizin akarsu sıkıntısını çözüp mıhlı ve akıcı aynı içmece suyuna kavuşmuş olacağız. Yaşanabilecek akarsu kesintileri ve mağduriyetlerden çevre hemşehrilerimizden bozukluk diler, özveren çalışmalarımızla bu mağduriyetleri arz birkaç seviyede tutmayı amaçladığımızı yorumlamak isteriz.”

Share: