Ölmek üzereyken bulunan bala vaşak, hususi tedaviyle sağlığına kavuştu

YOZGAT’ta, doğada cavlamak üzereyken kâin 2 haftalık vaşak, Ankara Üniversitesi Baytar Fakültesi Efsanevi Hastanesi Çandır Hayvanları Birimi’nde tedaviye alındı. Uzun müddet beslenemeyip, susuz kalan bala vaşak, ağaç ve molozlardan oluşan özel odada 7 mahiye tedaviyle iyileşti. Yozgat’ta kırsal kesimde, kesim halkının 7 kamer evvel dertli bulduğu bala vaşak, Huy Himaye ve Milli Parklar 9’uncu Kesim Müdürlüğü’ne konfirmasyon edildi. Ekiplerce alınan vaşak, Ankara Üniversitesi Baytar Fakültesi Hayvan Hastanesi Karışık Hayvanları Birimi’ne getirildi. O devir 2 haftalık olan vaşak amacıyla dikme ve molozlardan katıksız ortamını mümasil hususi dide oluşturuldu. Bala vaşak, burada meri 7 aylık tedaviyle iyileşti. Seçme hareketi fotokapanla izlenen, nesli ateş altındaki vaşağın tıpkı süre henüz izlendikten sonra doğal ortamına bırakılıp, bırakılmayacağına değişmeyen verilecek.

‘KORONAVİRÜS DAHİL PARAZİTER HASTALIKLARLA KARŞILAŞTIK’

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Çandır Hayvanları Birimi Sorumlusu Doç. Dr. İrem Ergin, vaşağın annesinden haddinden fazla er ayrıldığını ve bu nedenle genel durumunun incitici olduğunu belirterek, O durumu ne kadar zamandır bitmeme ediyordu bilmiyoruz fakat, bize geldiğinde çok düşkünleşmişti. Az Daha akıntı edemeyecek haldeydi. Dolayısıyla vaşağa çok alçak benzeri hizmet uyguladık. Derhâl gerekli müdahalelerini yaptık. Vaşak yavrularında tagaddi haddinden fazla cesim, haddinden fazla şişman zooloji. Umumi durumu bakımından çokça kısık su kaybı vardı. Genel durumunun bozulmasının genişlik şanlı nedeni da buydu. Destekleme kısmında esas sütünün hesabına geçebilecek bazen sponsor diyetlerle beslememiz gerekiyordu. Anneden gâh viral emraz yavrularına aşkın miktarda geçmektedir. Bu çocuk vaşakta koronavirüs dahil başlamak amacıyla ağır hem viral ve ahir aşamada de paraziter hastalıklarla karşılaştık. Antrparantez asıl sütünü yeteri büyüklüğünde alamadığı için ileriki aşamada ara sıra sıkıntılar başlangıç gösterdi. Bildirme önemlisi kemik gelişimiyle ilişik problemlerdi. Hele ayaklık bölgesinde, onun yürüyüşünü dahi engelleyecek şekilde eklem bölgesinde ağırbaşlı esenlik sorunlarıyla karşılaştık dedi.

Rehabilitasyon sürecinin it canlı olduğunu belirten Doç. Dr. Ergin, Haddinden Fazla bunaltıcı tedavilerle yavru vaşak bu zamana geldi. Şu zaman gayet bol ve metin. Tahminî 7 mahiye oldu. Hususi beslenme ve diyetleri uyguluyoruz diyerek konuştu.

‘DOĞAYA HAZIR DEĞİL’

Ankara Üniversitesi Baytar Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Oytun Okan Şenel ise Vaşak, koruma altındaki tıpkısı tür. Hakeza türler hastanemize geldiğinde türkçesi biz birlikte heyecanlanıyoruz. Zira neslinin bundan sonra öfke altında olduğunu bildiğimiz bu türlerin, sunu azından yaşamlarının devamı için ayrımsız katkı sunabilmek bizi bahtiyar ediyor dedi. Bakir doğan vaşakların 10 ay boyunca annelerinin birlikte olması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Şenel, Şita sonrasında doğuyorlar ve tıpkı sonraki kışı de anneleriyle geçiriyorlar. O süreçte hayata, yaşamaya ve beslenmeye dayalı seçkin şeyi annelerinden öğreniyorlar. Ancak bizim vaşağımız bilcümle bu süreçleri bizim yanımızda geçirdi. ve kendisi elan 7 aylık, ayrıksı 3 ayı birlikte annesinin yanı sıra geçiriyor olması gerekirdi. Bunların hiçbirini öğrenmediği amacıyla doğaya hiçbir şekilde hazır değil ama hastanemizdeki imkanlarla daha çok ona yetemeyeceğimiz için deminden biraz elan bayındır edebileceği, ancak gene gözlem altında olabileceği tıpkısı bölgeye onu uğurlamaya hazırlanıyoruz. Bizim çandır hayvanlarına müteveccih rehabilitasyon çalışmalarında değme antlaşma umudumuz ve hedefimiz, hayvanların doğalarına dönmesi. Melez hayvanlarının mutlu oldukları ve yoz natürel davranışlarını sergileyebildikleri yegane kayran, tamamen hür oldukları natür ama vaşak özelinde Doğa Himaye ve Milli Parklar ekipleriyle biyologların de görüşü doğrultusunda kuma akılla akım etmeye çalışıyoruz diye niteleyerek konuştu.

Share: