Meteoroloji’den bora uyarısı! 4 toprak, asuman patırtılı sağanak yağışın etkisi altına girecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü eliyle yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, 4 bölgede gök ses bora yağış bekleniyor.

MARMARA, EGE, AKDENİZ VE KARADENİZ ETKİLENECEK

Rapora bakarak ülkemizin şimal, bağırsak ve gün batısı kesimlerinin modüler ve vadi düz çokça bulutlanmış, Marmara’nın şark su, Günindi Akdeniz, İç Rum (Sivas ve Kayseri hariç), Mağrip ve Itidalli Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Afyonkarahisar, Denizli, Adana ve Sazak çevreleri ile Hatay’ın ağız kesimlerinin bora ve asuman curcunalı boğanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlanmış ve peyda geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu sabahleyin saatlerinde Kalabalık ve Giresun çevrelerinde yerli olarak sağlam olması bekleniyor.

SICAKLIK DEĞİŞMEYECEK

Hava sıcaklıklarında makro tıpkı değişiklik olmayacağı tutum ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı, yurdun güney ve şarki kesimlerinde güneyli yönlerden orta kuvvette; Marmara ile Ağız Ege’de şimal yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) namına esmesi bekleniyor.

Yağışların; bu sabahleyin saatlerinde Kalabalık ve Giresun çevrelerinde yerel yerine kuvvetli olması beklendiğinden başat, taşma, yıldırım, göçü, yağmur simultane akva rüzgar, domestik meşbu yağışı kabilinden olumsuzluklara cebin titiz ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGARA DİKKAT

Rüzgarın; Marmara ile Bucak Ege’de şimal yönlerden akva (40-70 km/saat) adına esmesi beklendiğinden ağaç ve ağaç devrilmesi, bina uçması ve ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Share: