Mahmut Tanal, Şanlıurfa Yeşilyurt Köyünde Taşımalı Yetişek Sorununa Ilgi Çekti: “150’ye Yakın Öğrenci Okula Gidemiyor”

CHP İstanbul Saylav Mahmut Tanal, Şanlıurfa’bile Yeşilyurt köyünü ziyaretine ilişik yaptığı paylaşımda; köyde kısaca 150 çocuğun taşımalı sistem nedeniyle okula gidemediğini, içme suyu olmadığı amacıyla çocukların kuyulardan akarsu içtiğini dile getirdi.

CHP İstanbul Mebus Mahmut Tanal, içtimai medya hesabından Şanlıurfa Akçakale’ye kapalı Yeşilyurt köyünü ziyaretine ilgili videolu paylaşım yaptı. Tanal, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sosyal iletişim araçları hesabını etiketleyerek “Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, bak #Şanlıurfa Akçakale ilçesinde Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 150’ye andıran mektepli okula gidemiyor. Zira servisler, öğrencileri 1 ay bilahare taşıyacak. Yazıklar olsun! Urfalılar meslek yüzü görmesin istiyorsunuz” notunu düştüğü paylaşımda, şu açıklamayı yaptı:

“Şu anda Şanlıurfa Akçakale Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 89 parça karı var burada. Aşağı fevk 150’ye yakın öğrencimiz var.  Bu öğrenci kardeşlerimiz, taşımalı eğitim bilimi olduğu için ve minibüs gelmediği üzere bu ayrıntılar okula gidemiyorlar.

“TORUNLAR EĞİTİM HAKKINDAN MAHRUM KALIYOR”

Biz, geçkin Bilecik’teydik, bugün de Akçakale’deyiz. Evvel orada üstelik ayrıntılar okula gidemiyordu, zaman de burada çocuklar okula gidemiyor. Velilerle konuştuğumuz devir; iye arkadaşlarımız diyorlar kim taşımalı terbiye olması zımnında ihalesi yapılmış, fakat tıpkı kamer bilahare gelip taşıyacaklar diyorlar. Şimdi tıpkı kamer sonraları taşıması buyurmak bir; kamer bu füru okuldan uzak kalacak ve eğitim alamamış olacaklar. İki; devletten para almış olacaklar, fehamet adeta soyulmuş olacak. Terbiye hakkı ihlalidir, âdem hakkı ihlalidir. Yazıktır, günahtır. Şu aklımıza geliyor, acep bilerek ve istekle Şanlıurfa’daki çocukları eğitilmemiş bırakıyorlar; hakkını hukukunu aramasın diyerek mi bunu yapıyorlar. Eğer karın buysa, bu düşünceyi kınıyorum. Aynı dakika önceki şu anda nasıl batıda bittabi Trakya’de Ege’üstelik İç Anadolu’üstelik cümle okula gidiyorsa bu yavrucuğum, bu kardeşlerim, bu çocukların birlikte okula gitmesi genişlik temel hakkıdır. Kollar, eğitim bilimi hakkından mahrum kalıyor.

“İÇME SUYU NAMEVCUT, KUYULARDAN SU İÇİYOR BU KOLLAR”

Cumhuriyet savcılarını göreve çağırma ediyorum. Kaymakamı göreve çağırma ediyorum. Valiyi göreve nida ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığı’nı davet ediyorum. Çocuklarımızın bu mağduriyetini ayrımsız dakika ilk giderin. Bu çocukların ayrıca burada içmece suları namevcut. Kuyulardan akarsu içiyor bu füru. Yani burada büyükşehir belediyesi 89 haneli bire bir köye sebep içme suyu getirmez? Vatandaşımız kıygın. Bu mağduriyetin takipçisi olacağız.”

Tanal, açıklama yaptığı videoyu; Milli Eğitim Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabını da etiketleyerek sosyal iletişim araçları hesabından şöyle paylaştı:

“Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, bak #Şanlıurfa Akçakale ilçesinde Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 150’ye andıran mektepli okula gidemiyor. Zira servisler, öğrencileri 1 kamer bilahare taşıyacak. Yazıklar olsun! Urfalılar okul yüzü görmesin istiyorsunuz.”Share: