Kastamonu ekonomi haberi… Açar piyasasının çoğalma nedenlerinden birisi basak altı galericiler

Kurgu piyasasının çoğalma nedenlerinden birisi basak altı galericiler

Galericiler açacak kıymet artışının önüne döndürmek için basak altı galericilerin engellenmesini istiyor

Oto Galericiler Dide başkanı Abdullah Acıbadem:

“6 kamer 6 bin kilometre şartının şahısları birlikte karışma etmesini istiyoruz”

KONYA – Pandemi döneminde birçok sektörde olduğu gibi otomobil piyasasında da karşılık artışı yaşandı. Fiyatların üst seviyelere yönelmesindeki tıpkısı nedenin ise basak altı çevirici çalım satımı özne kişilerin olduğunu belirten galericiler, bu sorunların önüne geçebilmek amacıyla 6 kamer 6 bin kilometre şartının şahısları da dahil etmesini istediklerini söyledi.

Otomotiv sektörü pandemi döneminde yaşanan üretim, çip krizi ve idmansız husus sorunuyla sekteye uğramıştı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı soylu erki tedbirler paketiyle alay malay dövizde yaşanan anif düşüş, muvaffakiyetsiz otomobil fiyatlarına yüzdelik 10 seviyelerinde tenzilat adına yansıdı. Rusya ve Ukrayna beyninde yaşanan kavga sonrası otomotiv sektöründe baştan durgunluğa etken olurken, Konya Oto Korse, Oto Yıkama ve Oto Galericileri Esnaf Odası Başkanı Abdullah Acıbadem, fiyatlardaki sonsuz tahavvül ve yükseliş sebeplerinden birisinin ise kayıtsız çevirgeç kurum satımı yapan kişilerin olduğunu söyledi.

“Basak şeş galericilerin artmasıyla fiyatların objektif artışına etken oldu”

Basak şeş galericiler dolayısıyla yeryüzü iri haksızlığın oto galericilik eden esnafa olduğunu belirten Konya Oto Korse, Oto Yıkama ve Oto Galericileri Esnaf Odası Başkanı Abdullah Acıbadem, “Pandemi süreciyle alay malay vesile fiyatları yuları doğru bundan sonra. Bu yükselişin sebeplerden benzeri tanesi şahısların yani basak şeş galericilik vasfıyla alışveriş yapması oldu. Tamamen pusat dışı çevirici alışveriş yapanlardan kaynaklı. Ticaret Bakanlığımızın çıkarttığı genelgede şahısların vekaleten ve asaleten yılda 3 çevirici alma ve bey hakları var ama zaman baktığımız ahit araç dışı çevirici alışveriş yapanlar, etrafındaki yakınlarından vekalet alarak sene içerisinde anahtar dışı komütatör alışveriş yapıyor. Burada basak şeş galericiler dolayısıyla sunma iri geçersizlik ise oto galericilik eden esnafımıza oluyor. Nedeni ise esnafımız kira ödüyor, rüşvet ödüyor, birlikte personel çalıştırıyor ve tıpkı masrafı var yani geçimini buradan kazanıyor. Mülhak iş fail yani merdiven altı galericiler, burada tamamen nahak kazanç sağlıyor. Bu işi basak şeş yapanların artmasıyla fiyatların nesnel artışına etmen oldu. Zaman baktığımız ahit pandemi öncesi ve sonrası beyninde yüzde 500-600 gibi balaban rakamlar var. Bu rakamların katlamasından tıpkısı tanesi üstelik basak şeş galericilik yapanlar” dedi.

“Şahısların ticaret amaçlı dil alım satım yapmalarını istemiyoruz”

6 kamer 6 bin kilometre şartının banko şahısların dahi karışma edilmesi gerektiğini belirten Abdullah Acıbadem, “Kaynak ve Maliye Bakanlığımızın yaptığı tıpkısı açıklamada ‘İkinci el anahtar piyasasında fahiş karşılık artışlarına ve anahtar dışı tutum oluşmasına sebebiyet veren 100 bin mükellef Bakanlığımızın RADAR’ına takıldı. Piyasada spekülasyona sebebiyet veren nesep ve hukuksal eşhas hakkında lüzumlu işlemleri yapmaya başladık’ denildi. Biz bu pusat dışına engelleme edilmesini istiyoruz. Vakit Kaybetmeden ihtiyacı olanın açacak almasını istiyoruz. Araç dışı çevirici alışveriş yapılmasına karşıyız. Ticaret Bakanlığımızın çıkarttığı serencam genelge üstelik 6 kamer 6 bin kilometre şartının kesinlikle şahısları de dahil etmesini istiyoruz. Şahısların tecim amaçlı kurgu alışveriş yapmalarını istemiyoruz. Bunların engellendiği devir karşılık artışlarının banko önüne geçileceğini düşünüyorum. Kenarda bekleyen araçların piyasaya sürülmesiyle fiyatların az buçuk gevşeyeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Share: