KSO Başkanı Kütükcü, divan toplantısında 9.5 yılını değerlendirdi

Konya Uran Odası (KSO), 2018-2022 yıllarında 12. dönemin sonuç meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Meclis toplantısında saraka düzlük KSO Başkanı Memiş Kütükcü, başkanlık görevini yürüttüğü 2013 yılından bu yana yaptıkları çalışmalar, yatırımlar ve projeler ile ilişik bilgiler verdi, Konya sanayisinin bu dönemdeki gelişimini değerlendirdi. Kütükcü, elde edilen başarılarda KSO sedir üyelerinin çok şişman katkısı ve emeği olduğunu vurguladı. Divan Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’in başkanlığında yapılan toplantıda Konya sanayisinin çokça majör mesafeler kat ettiğini, KSO meclisinin da bu dönemde şehrin sanayileşmesine, ticari hayatına koskocaman katkılarda bulunduğunu kaydeden Kütükcü, “Akıbet 10 yılda, ihracatımız 1,3 milyar dolardan 3 milyar dolara, kilogram başına ihracat değerimiz 1,51 dolardan 2,27 dolara ulaştı. İhracatçı firma sayımız bin 406’dan 3 binin üstüne bundan sonra. Boşluk adına yaptığımız farkındalık çalışmaları ve dalan faaliyetleri ile şehrimizdeki Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısını 1’den 23’e çıkardık. Şehrimizin ürettiği melfuf değeri artırmak lehçe inovasyon merkezi olarak kurulan Innopark’ımızı teknoloji ihya bölgesi zar ettirdik. Tam bunların üstelik katkısıyla, Konya’mız bağan ve ölçülü-bağan uygulayım bilimi üretiminden uzaklaşarak, yüzdelik 24 olan Türkiye ortalamasının kısaca iki kaskatı yüzde 46 ile orta-faziletkâr teknolojiye odaklanan, faziletkâr teknolojiyi hedefleyen benzeri endüstri yapısına kavuştu” dedi.

“Bilcümle ileriye müteveccih seziş ile çalıştık”

Konya Sanayi Odası namına, her ant ileriye yönelik sağgörü ile çalıştıklarını vurgulayan Başbuğ Kütükcü, “Ister Konya Endüstri Odası yerine bizzat yaptığımız çalışmalarla, gerekse değişik kurum ve kuruluşlarımızla yürüttüğümüz kuma çalışmalarla Konya’mıza kullanılmamış stratejik yatırımlar, kullanılmamış endüstri alanları kazandırdık. Geriye dönüp baktığımda Konya sanayisinin da, Konya Endüstri Odasının birlikte bilcümle ileriye akilane bakan tıpkı vizyonla yoluna bitmeme ettiğini iftiharla anlatım edebilirim” şeklinde konuştu.

Meclis üyelerine 9.5 almanak hizmet süresi süresince yaptığı çalışmaları anlatan bire bir da lokma tatlısı yapan Memiş Kütükcü, sanayiciler ile sürekli bildirişim halinde olduklarını, 24 patika komitesindeki sanayicilerle sektörlerin sorunlarına gelişigüzel çözüm ürettiklerini söyledi. Yeryüzü mefret çalışmalarından birinin Innopark Teknoloji Ihya Bölgesi olduğunu ve Innopark’ın Türkiye’ye yaşıt olduğunu dile getiren Kütükcü, “Innopark’ı 2015 yılının Haziran ayında Hükûmet kararı ile Uygulayım Bilimi Geliştirme Bölgesi zar ettirerek henüz sürdürülebilir ayrımsız yapıya kavuşturduk. Şu anda Innopark’ta 74 firmamız ile yüzdelik 98 doluluk oranına ulaştık. Bu firmalarımızın cirosu 225 milyon TL’yi, ihracatları de ayrımsız milyon 300 bin doları aştı. Burada 34’ü uluslararası görünmek üzere 118 adet patent başvurusunda bulunduk. Firmalarımız aracılığıyla 186 ürün geliştirildi. Munzam blokların devreye girmesiyle birlikte bakım kalitemizi ve kapasitemizi artırdık. Innopark, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2020 Yılı Takat Sınırı Endeksi’nde; Türkiye’dahi Yer İyi Evolüsyon Gösteren TGB’ler arasında Türkiye birincisi, En İyi Gurk Faaliyetinde kâin TGB’ler beyninde Türkiye birincisi, Er Girişim TGB’ler kategorisinde Türkiye üçüncüsü adına üç hediye aniden aldı” diye konuştu.

“Mesleki yetişek bizim sorunumuz dedik, sürekli analizör üretmeye çalıştık”

Arz önemli iş başlıklarından birinin üstelik mesleksel terbiye olduğunu ve bu alanda bir nice mücahede yaptıklarını anlatan Kütükcü, “Konya Uran Odası adına bu dönemde nitelikli eleman sorununun önüne geçilmek amacıyla mesleksel eğitimi motive etmek için birçok iş yaptık, proje hayata geçirdik. 8.dershane öğrencilerine üretimlik gezileri planladık ve meslekleri durumunda görmeleri üzere fırsatlar oluşturduk. ‘Geleceğimi Seviyorum, Mesleğimi Seçiyorum’ temalı kitabı 35 bin 8. sınıf öğrencisine dağıttık. Milli Terbiye Müdürlüğümüz ile üniversitelerimiz ile çeşitli protokoller imzaladık, projeler hayata geçirdik. Odamız bünyesinde Konya Uran Odası Mesleki Terbiye ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’yi (AHİTÜRK) kurduk ve çalışanlarımızın mesleki yeterlilik belgelerini verdik. Üniversitelerimizle, sektörlerimizin ihtiyacına müteveccih kalifiye eş kaynağını çoğaltmak amacıyla çokça sayıda tören düzeni imzaladık” ifadelerini kullandı.

“Konya OSB, mesleki yetişek kampüsü haline geldi”

Konya Tevhit Sanayi Bölgesinin bile terbiye alanında yapılan yatırımlar ile tıpkısı eğitim kampüsü haline geldiği bilgisini paylaşan Kütükcü, Konya OSB içerisinde düzlük kayran Mehmet Tuza Pakpen Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi’nin, Konya sanayisinin gerekseme duyduğu, aranan herif kaynağını yetiştirdiğini söyledi. 440 öğrencinin eğitim bilimi gördüğü lisede, bu zamana kadar 752 öğrencinin mezun olduğunu nâkil Kütükcü, “Bölgemize bin 500 mektepli kapasiteli, hareket dünyamızın ihtiyacı ile örtüşen niteliklere eş adam kaynağı yetişecek tıpkı mesleksel terbiye merkezi nesir ettik. Bunun yanı sıra Necmettin Erbakan Üniversitemiz ile gelişigüzel aynı beceri bilimler patika yüksekokulu kurduk. Bu öğrencilerimiz için OSB’miz içerisine tıpkı atölye ve laboratuvarları olan terbiye binası düz yazı edeceğiz” dedi.

“Konya’yı defans sanayinde ayraç şehir yapıyoruz”

Göreve geldikleri andan itibaren defans sanayine yönelik hususi ayrımsız say planı oluşturduklarını belirten Kütükcü, sunma nazik hayalleri olan, şehre aynı asıl endüstri yatırımı kazandırma hayallerini Aselsan Konya Zırh Sistemleri Fabrikası ile gerçeğe dönüştürdüklerini kaydetti. Konya Uygulayım Bilimi Sanayi Bölgesi’ne yıpranmamış teknolojik yatırımların kazandırılması amacıyla çalıştıklarını tabir fail Kütükcü, “Konya Uygulayım Bilimi Sanayi Bölgesi’ne Aselsan Konya ve TR-Test yatırımları sonrasında yapılabilecek yatırımlar amacıyla çalışmalar yürüttük. Bu çerçevede gerçekleşmesi planlanan TÜBİTAK yatırımı üzere, ayrımlı hareket modelleri konusunda çalışmalar yaptık. Bunun birlikte Boşluk namına başlattığımız Konya Savunma Uran Tedarikçi Buluşmalarımızın güzeşte sene 6.’sını gerçekleştirdik. Bu sene 7.’si gerçekleştirilecek. Konya’mıza iki esas yüklenici firma kazandırılmasına ulama sağladık. Sanayicilerimiz ile alay malay esas müteahhit firmalara gelişim gezileri düzenledik. YETEN ve EYDEP projelerinde etkin benzeri şekilde çalıştık. Defans uran sektöründeki tecrübeleri ilkin iyileştiren koyulmak için, gayrı sektörlere da aktarabilmek için BÜSAT Kümelenmemizi kurduk. Burada savunma ve havacılık ilkin tutmak amacıyla, medikal, yazılım, otomotiv, döküm sektörlerinin temsilcileri düzlük alıyor” şeklinde konuştu.

Konuşmasını sedir üyeleri ve umumi heyet üyelerine teşekkür ederek sonlandıran Kütükcü, “Konya Uran Odasında, alay malay cebin teri, düşünce teri döktüğümüz umumi heyet üyesi arkadaşlarıma, meclisimize ve patika komitesi üyelerimize verdikleri tekmil desteklerden ve bize duydukları güvenden yağlık çok teşekkürname ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca iri bire bir cansiparane müteharrik, hevesli müteharrik arkadaşlarımın herhangi bir birine değişik özden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı

Kütükcü, konuşmasının arkası sıra Sedir Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ile gelişigüzel, meclis üyelerine plaket takdim etti. – KONYA

Share: