Kars’tan Kırklareli’ne kaşar peyniri göndermesi

Kırklareli Ticaret ve Uran Odası Başkanı Soner Ilık’ın “Kars kaşarının adı, Trakya kaşarının tadı var” açıklamasına Kars’tan aksülamel geldi. Kars Ticaret ve Uran Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Kars kaşarının 100 yılı çok ayrımsız geçmişi, değişik bir kültür altyapısı, bir nice medeniyetin, birçok etnik yapının, birçok emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin süresince bulunduğu bire bir yayın olduğunu belirtti.

Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, yaptığı açıklamada tıpkısı ürünü kıymak için farklı bir bölgenin ürününü karalayarak veya kötüleyerek pazarlama tekniği kullanmanın şişman tıpkısı vebal olduğunu söyledi. Kırklareli Ticaret ve Endüstri Odası Başkanı Soner Ilık’ın açıklamasının kabul edilemez olduğunu anlatım eden Alibeyoğlu, “Tabii ki Kırklareli’nin kendi yöresel bir ürünü, işaret bir nişane cins. Amma marka ürünün tanıtımı yapılırken farklı benzeri bölgenin emeğine, markasına, ticari faiz sağlayacak alanını baltalama ederek, karalayarak yahut bile çamurlamak vasıtasıyla lansman yapılmasını akıllıcasına bulmuyoruz. Çünkü 81 ilin hepsinin namına bakarak bir markası, namına bakarak benzeri dernekevi değeri, bire bir ürünü bulunmakta, bunun içre dahi balaban aynı iş yatmaktadır. Bu emeği bulunmayan addetmek veya bu emeği hiçe addetmek, bu emeğe uymazlık verici açıklamalarda yatmak akıllıca aynı uzanım değil” dedi.

“Kars kaşarının 100 yılı aşkın benzeri geçmişi, farklı ayrımsız ekin altyapısı var”

Kars kaşarının 100 yıllık bire bir geçmişi olduğuna dikkat çekici Alibeyoğlu, “Yapılan açıklamada Kırklarelili ustaların Kars kaşarını ürettiğini, Kars’a kaşar peyniri yapımını öğrettiğinden bahsedilmiş. Kars kaşarı 100 yılı fazla ayrımsız geçmişi, farklı aynı kültür altyapısı, birçok medeniyetin, bir nice budunsal yapının, bir nice emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin zarfında bulunduğu tıpkısı üründür. Yani eksantrik bire bir ille kıyaslanması makul olanaksız tıpkısı, ikincisi birlikte aynı ürünü harcamak üzere değişik bire bir bölgenin ürününü karalayarak yahut kötüleyerek pazarlama tekniğini kaplamak bu daha bile balaban bir hatadır. Biz ürünümüzü satarken 81 ilin hiçbir ürünüyle kıyaslamayız. 81 ilin bütün ürününe, emeğine, markasına, değerine sahip çıkarız. Hepsine tıpkı saygıyı gösteririz. Elden kişi ürünümüzü kıymak üzere elimizde kâin doneleri, elimizde mevcut değerleri pazarlayarak ürünümüzü satmaya çalışırız. Başka tıpkısı yerin emeğine, ticaretine beis verecek, kötüleyecek, münasebetsiz etkileyecek tıpkısı ebat üstüne izah yaparak pazarlamaya çalışarak böyle tıpkısı işe başvurmayız. Kırklareli Tecim Odası’nın yapmış olduğu bu açıklamayı kınıyoruz. Çünkü bizim marka değerimiz olan ürünün Türkiye’nin çöz piyasasında okkalı tıpkı akseptans görmüşlüğü var. İhracata çevrik benzeri üretime intikal yapacağız. İhracata mal çıkarmayı planlarken bu zümre haberlerle ürünümüzü itibarsızlaştırmanın hiçbir anlamı yok” diyerek konuştu.

Kars kaşarı ile ilişkin açıklamalara Karslı üreticiler üstelik reaksiyon gösterdi. kaşar peyniri üretimi ve pazarlamasını özne Selami Çapan, “Hakeza aynı izah yapılması etik değildir. Kars kaşarının dönüp tarihine baktıklarında 100 yılı aşkın benzeri tarihi vardır. Bunun kökeninin nereden geldiğini haddinden fazla bereketli biliyorlar. Trakya da çok gani biliyor, Türkiye de haddinden fazla iyi biliyor. Kars ile kıyas etmeleri bir kere kavisli. Kars’ın tarihi, Kars’ın dokusu, Kars’ın bitki çeşidi, kaşara aromayı veren, lezzeti veren bir katıksız iklimleme cihazı var. Ayrımsız Trakya ile Kars’ın kaşarı kıyas edilmesi evet tıpkısı hikmet kirliliğidir ya da aynı farkındalık amacıyla yapılan tıpkı açıklamadır. Böyle ayrımsız öz olamaz” şeklinde konuştu. – KARS

Share: