Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

– Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

Tarlalardan sofralara uzanan emek

KARS – Tarımın gerçek kentleri ortada yerini düz Kars’ta mübarek geçen hasat mevsimi sonrası çiftçilerin un telaşı başladı.

Acun genelinde yaşanan tahıl krizleri ile alay malay besin ürünlerinde yükselen fiyatlar sonrası bu yıl Kars’ta birçok ekinci buğday ekimine ağırlık verdi. Buğday hasadını gerçekleştiren çiftçilerin aynı ahir durağı ise değirmenler oldu.

Kars’ın Subatan Köyü’nde bulunan değirmen, kentte bu hizmeti veren işletmelerden yalnızca ayrımsız tanesi. Bölgedeki köylülerin akın ettiği değirmende coşkun tıpkısı himmet yürütülüyor. Akşam saatlerinde tahıllarını una vermek için sıraya giren köylüleri mağdur etmemek namına işletmede 24 saat bakım veriliyor.

Değirmen işletmecilerinden Erol Erben, bu yıl vatandaşın yüzünü güldüren bolluğun kendilerine da yansıdığını belirterek, bazen uykusuz kaldıklarını ancak vatandaşların emeklerini ekmeğe çevirmelerinde payları olduğu amacıyla antrparantez bahtiyarlık yaşadıklarını kaydetti. Traktörlerle taşınarak değirmene getirilen buğdayların rüçhan kendisine yıkandığını ve biraz evreden sonraları una çevrildiğini dile getiren Erben, unutulmaya yüz tutmuş ağababa ata mesleğinin aslında toprak insanı açısından ne aşama ehemmiyet yeryüzü ettiğinin bile altını çizdi.

Çiftçiler ise unlarını aldıktan sonradan evlerinin yolunu tutuyor. Ambarlarında stokladıkları unlarla fırınlarda savsaklamak olarak sofralarıyla buluşturuyor.

Share: