Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

– Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, plan ve uygulama adına üç asıl başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı Yurt referans sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu süresince mevcut Yurt Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Güçlükle referans sonuçlarının birinci fazda rabıta oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte analiz, cazibe ve aplikasyon olarak üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Ev müracaat süreçlerini ‘analiz, cazibe ve uygulama’ yerine 3 asıl başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci tonga işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet olarak parçalanmamış çalışmalarımızı bilgelik odaklı tıpkısı şekilde kâffesi ile bire bir hep yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik analiz, plan ve uygulama adına üç anne başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara iskân sürecini yer selis şekilde, genişlik artağan, kıpırdak benzeri eş güdüm ile gerçekleştirmek. Öncelikle eksiksiz başvuruların tüm afaki bire bir şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını ikna etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini nâkil Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir eğitim bilimi talim yılı için başvuruları başlattık. Bunun için 12 amme kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı, Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Faaliyet ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital olarak tasdik edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan aziz öğrencilerimiz, dirimlik, başarı ve sosyal uzanım kriterleri asıl alınarak dijital ortamda objektif tıpkısı şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına sunma andıran vekâlet yurdundan eksiltmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, dubara aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Birinci fazda toplanmış az başvurularının yüzdelik 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Almanak bazda sunma çok talebi almış olmamıza karşın tarihimizin bildirme erdemli dolap oranını gerçekleştirdik. Ülke kendisine bir numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı güçlükle faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KÖLE yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik aynı karşılama oranı ile hem dahi birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 toprak topu topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde birlikte ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere düz verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak amacıyla 41 diyar merkezimizde tam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci safha sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler.”Share: