İklim şartlarının üzerine bir üstelik yeterince beslenemeyen ayılar kış uykusuna yatmıyor

İklim şartlarının üstüne aynı bile yeterince beslenemeyen ayılar kış uykusuna yatmıyor

YOZGAT – Yozgat Bozok Üniversitesi Baytar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Akın Kırbaş, ayıların kasım ve aralık aylarında kış uykusuna yatma eğiliminde olduklarını ancak abuhava şartlarının değişmesi ve bağ bozumu mevsiminde yeterince beslenememelerinin ayıların şita uykusuna yatmalarını geciktirdiğini söyledi.

İklim şartlarının değişmesi doğayı ve çevreyi etkilediği kadar yaban hayatını da kontra yönde etkiledi. Yozgat’ta gelgel sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi ve muhtemel düşünce yağmaması doğal hayatı de etkiledi. Alışılagelen şartlarda kasım-mabeyin aylarında uykuya yatıp mart ve april aylarında uyanan ayılar, bu sene havaların mevsim sıcaklığının üstünde seyretmesi sonucu şita uykusuna yatamadı. Uzmanlar ise bu durumu hem ayılar hem de insanlar amacıyla ayrımsız gözdağı namına görüyor.

Mevsim değişikliği ve küresel ısınma dolayısıyla kış uykusuna yatamayan ayıların nemalanmak için yerleşme merkezlerine inebileceğini söyleyen Baytar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Akış Kırbaş, “Yaban hayatı abuhava değişikliğinden etkilenen tıpkısı süreci kapsıyor. Bunlar içerisinde ayıları birlikte genelde ormanlık ve dağlık kesim yaşadıkları amacıyla zaman değişiklikleri haddinden fazla sık etkiliyor. Hayvan Bilimi birlikte hem barınma hem bile tagaddi yönünden ihtiyaçları olduğu üzere bunları dahi eğlemek amacıyla yerleşme bölgelerine ağmak zorunda kalıyorlar. Bittabi bu durumdan dahi vatandaşlarımız tedirgin oluyorlar. Bunun beraberinde hayvanların barınma alanlarının bizler aracılığıyla daraltılması, ormanlık alanların tarıma dönüştürülmesi üzere işlevler dahi hayvanların yerleşme yerlerine inmelerine sebep olabiliyor.” dedi.

Ayıların küsurat kıvılcım ve yeterince beslenememeleri dolayısıyla şita uykusuna yatmalarının geciktiğini üstelik tamlayan Kırbaş, “Hayvanların tahaffuz koşulları değiştiği amacıyla genelde boz aylar ilk teşrin ve açıklık kocaoğlan dönemlerinde şita uykusuna yatma eğilimindedirler. Bu dönemdeki abuhava değişiklikleri ayıların kesinkes şita uykusuna yatmalarını engelleyecektir. Değişik aşılanmamış hayvanları aldanmaz, tilki, kurnaz üzere birlikte bire bir ahval uygulanan. Çünkü vahim şita şartları zımnında alelhusus Doğu Anadolu ve İç Rum Bölgesi illerinde zooloji azık, tagaddi şartları zımnında site merkezlerine inmek zorunda kalıyorlar.” şeklinde konuştu.

Share: