Iğdır’da natür kampı fail beş öğrencileri “çevreye duyar” büyüyor

Iğdır’bile doğada kamp yapan beş öğrencileri, yer duyarlılığı bile ediniyor.

Iğdır Dinlenme Kampı ve Tabiat Yürüyüşü Kulübü, beş öğrencilerini doğayla tanıştırıp farkındalık kurmak üzere “Çöpünüzü Değil Göl Ayağı İzinizi Bırakın” projesini hayata geçirdi.

Bu kapsamda kentteki ilkokul öğrencilerini doğayla buluşturmaya başlayan pakt üyeleri, değişik okullarda eğitim gören çocuklarla öğretmenleri eşliğinde dinlence günlerinde kırsala gidiyor.

Doğa yürüyüşü fail öğrenciler, çevredeki çöpleri topladıktan sonraları oba kampı kurup değişik oyunlar oynuyor.

Projeyle, çocukların örgün eğitimlerinin birlikte çevreye hassas bireyler adına yetişmeleri amaçlanıyor.

“Doğanın akman tutulmasıyla ilgilendiren farkındalık gerçekleştirmek istiyoruz”

Kulüp başkanı Tasavvur Akay, AA muhabirine, doğanın temiz tutulmasıyla ilişik farkındalık gerçekleştirmek ve bu konuda çocukları terbiyelemek istediklerini söyledi.

Projenin öğrenci ve velilerden dokunaklı bandaj gördüğünü rapor fail Akay, “Kırsal alanlarda güzelce yerleri keşfedip çocuklarımızı bu alanlarda doğayla buluşturuyoruz. İlerleyen günlerde yapacağımız bir nice aktivitenin içerisinde dahi çocuklarımıza asıl kampçılık, huy yürüyüşü kadar eğitimler vereceğiz.” dedi.

Kampa katılan Melekli Beldesi Martir Er Aytekin Arslan İlkokulu öğretmenlerinden Özkan Oğan ise çocuklarla doğada kamp ika fırsatı bulduklarını anlattı.

Doğaya çöpleri değil kıç izlerini tasarruf etmek istediklerini tamlayan Tanrı, “Çocuklarımız hem doğanın önemini kavradı hem de şehirden az buçuk bile olsa uzaklaşmayı ve koku almayı öğrendi. Ayrıca eğitim ve öğretimin yemeden içmeden dört duvar beyninde, okulda değil da değişik yerlerde, doğada üstelik olabileceğini kavratmaya çalıştık.” diye konuştu.

Öğrencilerden Ayça Beyza Jandarma de etkinlikte çokça eğlendiklerini dile getirerek, “Dinlenme Kampı kurduk, otağ kurmayı, şiddetli yakmayı öğrendik, değişik etkinliklerle fasıla geçirdik. Bence eğitim bilimi yalnız dört zar beyninde değil dışarılarda bile olmalı, bu de bizim üzere çokça ongun bir sınama oldu.” ifadelerini kullandı.Share: