İDOB Görgülü Aktarılma amacıyla yâd konseri verecek

İstanbul Azamet Opera ve Balesi (İDOB), vefatının 15. yılında opera sanatçısı ve rejisör Vazıh Gün’ü anıyor.

Konser, 6 Aralık’ta Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Türkiye’bile operanın kurucusu akseptans edilen Gün’ü anma konserinde, Göktuğ Alpaşar, Bulak Çulha, Alper Göçeri, Hüseyin Likos, Cahit Şaher, Zihin Toker, Kahkaha Soner Ürben, Dünya Işık Yasemin ve viyolonsel sanatçısı Şafak Kâhil solist adına sahnede olacak.

Konserin ufuk hazırlığı ve sunumu Niyazi Layemut, anlatımını Betül Aydınlık üstlendi. Reis Paolo Villa yönetimindeki İstanbul Mehabet Opera ve Balesi Korosunun üstelik sahneye çıkacağı etkinlikte, piyanist Yuliya Bapova ile Mutlak Neşe de kayran alacak.

İDOB’u İstanbul Site Operası adıyla 1959’da kuran sanatkâr, Türkiye’dahi opera sanatının yerleşmesi ve ilerlemesi amacıyla dönüm noktası sayılabilecek zamanlarda, altın çalışmalara imza attı.

Konserde Gün’ün yaşamına kaşe vurmuş eserlerden, Giuseppe Verdi’nin “Macbeth”, “Rigoletto”, “Nabucco” operaları, Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Efsunkâr Flavta”, Giacomo Puccini’nin “Madama Butterfly” ve “Tosca” operalarıyla Ruggero Leoncavallo’nun “Palyaço” operalarından aryalar seslendirilecek.

Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu”ndan tıpkısı fasıl ile Mutlak Bayram’in, “Telli Kavak” ve “Tepebaşı” ünlü parçaları da konserde yorumlanacak.

Share: