Icra Vekili Karaismailoğlu, Eskişehir’de TÜRASAŞ fabrikasında konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi projesiyle, lokomotif üretiminde ilişik değeri efdal bileşenlerin domestik tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa sonuç vereceklerini belirterek, ” Eskişehir’bile üreteceğimiz milli elektrikli lokomotifimizin vücut tasarım çalışmalarını tamamladık, imalatına üstelik başladık.” dedi.

Ankara’dan Yüksek Hızlı Katar ile Eskişehir’e mevrut Nazır Karaismailoğlu, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, DÜRÜST Tümen İl Başkanı Zihni Çalışkan ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile diğer ilgililer marifetiyle karşılandı.

Karaismailoğlu, AK Öğür Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ve beraberindekilerle Türkiye Raylı Bütün Araçları Sanayii ZIYAN ETMEK (TÜRASAŞ) fabrikasını müzakere ederek brifing aldı. E-5000 anahat lokomotifi anahtar çalışmalarını inceleyen Karaismailoğlu, lokomotiflere bindi, çalışanlarla sohbet etti.

Icra Vekili Karaismailoğlu, fabrikada üretilen Ateş Sönüm ve Kurtarma Treni’nin TCDD Nakliyat SAVUŞMAK’ye teslimi için planlı törende yaptığı konuşmada, demir hat araçları imalatında yerlilik ve millilik oranını bırakmak üzere var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Raylı herkes araçlarının ciddi bileşenlerini milli imkanlarla tasarlayıp üretmenin genişlik kocaman öncelikleri olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, ülkenin gerekseme duyduğu tamam raylı hep araçları ve ciddi madun bileşenlerinin tasarlanarak üretildiği tıpkısı TÜRASAŞ hedeflediklerini bildirdi.

TÜRASAŞ’ın nahiye müdürlüklerindeki fabrikalarda almanak 80 çevirgeç, 45 lokomotif, 150 site içi raylı sistem aracı, 75 dizel lokomotif ve 1200 vagon istihsal kapasitesinin bulunduğunu anlatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Fabrikalarımızda miftah üretimi ile aynı zamanda angarya vagonu, lokomotif, dizel şimendifer seti ve yaya vagonlarının hizmet ve onarımları birlikte yapılıyor. Bugünkü ziyaretimizde tetkik imkanı bulduğumuz ‘E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi’ projemizle, lokomotif üretiminde ek değeri erdemli bileşenlerin domestik tasarımı ile elektrikli lokomotif üretiminde dışa bağımlılığa sonuç vereceğiz. Eskişehir’birlikte üreteceğimiz milli elektrikli lokomotifimizin gövde dizayn çalışmalarını tamamladık, imalatına da başladık. Projenin madun sistemlerinin tip testleri, onaylama çalışmaları, proje planına akla yatkın olarak sürüyor. 2023, 2024 yıllarında 20 sayı E-5000 anahat lokomotifi, TCDD Taşımacılık şirketimize teyit edeceğiz.”

Karaismailoğlu, TÜRASAŞ’ın yürüttüğü aynı diğer projenin “Yıpranmamış Evlat 8 Silindirli 1.200 Dizel Motor” üretimi olduğunu açıkladı.

Türkiye’da bu özelliklerde geçmiş evcil motor olan projenin sektöre ve ülkenin gücüne okkalı katacağını vurgulayan Karaismailoğlu, “Bu motorları kendimiz üretecek, apayrı ülkelerden satın ahzetmek zorunda kalmayacağız. Milli ekonomimize eşsiz katkılar sunacak motorun montajı devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRASAŞ fabrikalarında yürütülen “Milli Elektrikli Tren Seti Vesile Prototipi ve Paradigma Üretimi” projesine bile değinen Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“Proje kapsamında saatte 160 kilometre hızında milli elektrikli katar seti üretiminde 5 dil konfigürasyonlu ilk aracın üretimini tamamladık. Stator ve ateş parçası testleri üstelik biten projenin sertifikasyon süreçleri bitmeme ediyor. Bu yıl zarfında 3 katar seti ile 2023 ve 2024 yılları içre 19 katar setini raylarda göreceğiz. TÜRASAŞ’taki çalışmalarımız zahir bunlardan ibaret değil. Saatte 225 kilometre hızında elektrikli şimendifer seti dizayn projemiz da tüm hızıyla sürüyor. Dizayn çalışmalarımız bu yıl tamamlanacak. TÜRASAŞ fabrikalarında ayrıntılı gestalt tren ekipmanlarının yanı sıra yörekent elektrikli tren setleri üstünde bile icraat devam ediyor. Milli yörekent elektrikli şimendifer seti projemize dahi 2021 yılında başladık. her bir dizimiz, 4 vasıtalı ve 1000 gelgeç kapasiteli tasarlandı. Bu setlerimizi geçmiş kendisine Gaziantep’te ‘Gaziray’ projemizde kullanacağız. Gaziray amacıyla beher dizi film 4 vasıtalı olacak şekilde 8 tren seti üretilecek.”

“Cemi dünyada patırtılı getiren projelerimizi hepyek mensur ettik”

Icra Vekili Adil Karaismailoğlu, DOĞRU Tümen hükümetleri adına 2003’ten bugüne ulaştırma ve altyapı alanında verdikleri sözleri yerine getirdiklerini belirtti.

Bu çalışmaların önemine meni eden Karaismailoğlu, “Demir yollarımızdaki çalışmalarımızın birlikte bazıları asrı aşan geçmişe eş, yekpare dünyada patırtılı getiren projelerimizi hepyek nesir ettik. Böylelikle Türkiye, erbap olduğu hatır ve konjonktürün sağladığı avantajla, dünyanın yeryüzü büyük 10 ekonomisi arasına buyurmak için lazım rekabetçi gücü elde etti. Asya ve Avrupa beyninde tecim yollarından orta koridorda küresel ayrımsız geri hizmet süper tehlikeli olma iddiasına bu yatırımlarımız sayesinde erbap olduk.” dedi.

Karaismailoğlu, bu gücü başarıyla bitirdikleri ve hizmete aldıkları Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Hava Meydanı, Çetince Melik Sağlıklı Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul- İzmir, Şimal Marmara ve Ankara- Niğde otoyolları, Ankara-Eskişehir-İstanbul çabuk tren hatları gibi mega ulaşım projeleri sayesinde elde ettiklerini dile getirdi.

TCDD Nakliyat ZIYAN ETMEK’nin, ihtiyacı olan cuşiş sönüm ve kurtarma vagonuyla hizmet kalitesini henüz de yukarıya taşıdıklarını rapor eden Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Bugün teslimi gerçekleştirilen coşkunluk itfa ve istirdat vagonumuzun yerel ve milli imkanlarla üretildiğini alelhusus hatırlatmak istiyorum. Vagonumuzla, çipo yollarındaki petrol ve türevlerinin taşınması esnasında yaşanabilecek kazalarda, beklenen raydan ayazlık, yangın, eğiklik ve patlama kabil olaylardaki umulur zayi ve zararları yer örgen indirmeyi hedefliyoruz. Bu açıdan demir yolu tünellerinde meydana gelebilecek kazalara müdahale imkanımız dahi artacak. Coşkunluk sönüm ve kurtarma vagonlarımızla hemen demiryollarında değil, karaca tarafından ulaşamadığımız ve demir hat hattının geçtiği yerlerdeki orman yangınlarına üstelik müdahale edebileceğiz. Tıpkı yandan yangına müdahale edilirken, ayrımsız zamanda ehil olduğu kurtarma ekipmanlarıyla, kazaya konu vagon zarfında kâin denge, palyatif ve personel dahi emniyete alınacak.”

Karaismailoğlu, ateş itfa ve kurtarma vagonunun, 72 tonluk akarsu ve köpük karışımıyla averaj 6 itfaiye aracı aracının bütün kapasitesine topluluk olduğunu, vagonun üzerindeki engin kumandalı monitörlerle bulunduğu noktadan 100 metre ileriye su püskürtebildiğini anlattı.

söz konusu vagonun kendi enerjisini üretebildiğini belirten Karaismailoğlu, layenkati birlik operasyonlarda görev alabilecek, demir yolları açısından çok kocaman olan bu vagonun üretiminde emeği geçenlere teşekkür etti.

“Çıpa yollarımızdaki gelgeç taşıma oranlarını da yüzde 6’nın konusunda çıkaracağız.”

Karaismailoğlu, çıpa yollarının bu topraklardaki muvasala ağında hesaplı, sosyal, tarihî ve kültürel öneme topluluk mühim benzeri kıvılcım olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

” Cumhuriyet’in geçmiş yıllarından sonraları 2003 yılına büyüklüğünde ihmal edilen çipo yollarını, hükümetlerimiz döneminde yeniden ayağa kaldırdık. Ülkemizin eriştirme ve iletişim alanındaki imarı için harcadığımız mecmu 1 trilyon 670 bilyon liranın 382 milyar lirasını demir yolları yatırımları amacıyla harcadık. Demir yolları yatırımlarımızla ülkemizde 1,7 milyonluk istihdam etkisi oluşturduk. Pandeminin peşi sıra yük taşımalarımızı yüzde 10, arsıulusal nakliyat potansiyelimizi da yüzdelik 24 artırdık. 2022’de en beş altı yüzdelik 6 artma hedefledik. Güçlükle genelinde 4 bin 407 kilometresi çabuk şimendifer, 314 kilometresi birlikte konvansiyonel suret başlamak amacıyla bütün 4 bin 721 kilometrelik başkaca yapım çalışmalarımız kısık şekilde sürüyor. Mevki genelinde 26 olarak planladığımız lojistik merkezimizden 13’ünü hizmete açtık.”

AR-GE çalışmalarının devam ettiği yerli ve milli demir yolu sanayisini günden güne geliştirdiklerini söyleyen Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Demir yollarının dara nakil oranını 2023’te yüzdelik 5’e çıkarmayı planlarken, 2035’te yüzdelik 20, 2053’te dahi yüzdelik 22 olmasını öngörüyoruz. Çıpa yollarımızdaki bulaşıcı taşıma oranlarını üstelik yüzdelik 6’nın üstüne çıkaracağız. demir yolu ağ uzunluğumuzun de 2035’te 23 bin 630 kilometre, 2053’te bile 28 bin 600 kilometre olması amacıyla çalışıyoruz. Dünyanın kullanılmamış erke trendlerine makul yerine çıpa yollarının hep erke ihtiyacının yüzde 35’ini yenilenebilir erke kaynaklarından sağlayacağız. Demir yollarının balaban ailesi ile bütün 165 yıldır ülkemizin yükünü taşımaktayız. Hükümetlerimiz dönemindeki tamam yatırımlarımızla birlikte demir yolu hatlarıyla motor, lokomotif, vagon üretiminde üstelik evcil ve millilik oranlarını artırıyoruz. Dışa bağımlılığı azaltıyor, milli ekonomimizi, milli bağımsızlığımızı daha bile etkili ve akva kılıyoruz.”

Icra Vekili Karaismailoğlu ve tören düzeni üyelerince kurdele kesilerek Yangın Itfa ve Istirdat Treni hizmete alındı. Treni incelemesinin peşi sıra lokomotifi kullanarak su püskürten Karaismailoğlu, işçilerle fotoğraf çektirdi.

Törenin arkası sıra Valiliğe sabık Karaismailoğlu, Ilbay Erol Ayyıldız’dan ildeki yatırımlara ilgili bilgi aldı.Share: