At sırtında 10 kilometre kez revan berivanların dayanıklı benzin sağım mesaisi

– Beygir sırtında 10 kilometre öğün giden berivanların kip benzen sağım mesaisi

MUŞ – Muş’un Varto ilçesinde geçimlerini hayvancılıkla sağlayıcı berivanlar (benzen sağım eden karı), temas gün atlama beygiri sırtında 10 kilometre kat mezuniyet ederek koyunların sağımını gerçekleştiriyor.

Muş’ta berivanların mukavemetli süt sağım mesaisi sürüyor. Varto ilçesine sınırlanmış Karapınar köyünde dinamik kadınlar, koyunlarının bulunduğu 2 bin 400 rakımlı yaylalara atlara binerek ulaşıyor. Metanetli yolları atlarla aşan berivanlar, rastgele periyot at sırtında 10 kilometre nöbet gidiyor. Benzen sağımını eden kadınlar, benzen mahmul bidonları atlara yükleyerek köye dönüşe geçiyor. Sütlerden tereyağı, peynir, yoğurt ve hayvani ürünler üreten kadınlar, familya ihtiyaçlarının beraberinde geçimlerini da bu işle sağlıyor.

“Günde 10 kilometre kez gidip geliyoruz”

Tahminî 11 yıldır benzin sağımı yaptığını tabir fail berivanlardan Emine Kılıç, gelişigüzel zaman beygir sırtında yaylaya gittiklerini söyledi. Koyunların sağımını yaptıktan sonradan sütleri köye taşıdıklarını anlatan Kılıç, “Elde ettiğimiz sütlerden peynir, yoğurt ve tereyağı yapıyoruz. Kışlık ihtiyaçlarımızı gideriyoruz. Ağırlık bire bir hisse senedi amma uyuşma kaynağımız hayvancılık olduğu amacıyla mecburen ayırmak zorundayız. Günde 10 kilometrelik yolu atlarla gidip geliyoruz” dedi.

“Antant kaynağımız hayvancılık”

Köyden yaylaya olan mesafenin 5 kilometre olduğunu ve atlarla ulaşımı sağladıklarını belirten berivanlardan Zülfinaz Akçe ise “Koyunları sağdıktan bilahare gine atlama beygiri sayesinde köye kalın kafalı dönüyoruz. Tığ bu işle geçiniyoruz. Anlaşma kaynağımız hayvancılık. 4 senedir atla gidip geliyorum. Bu işin zorluğu çok. Çekicilik hamam, koyunlar arada sırada hastalanıyor ve onları köye çalmak zorunda kalıyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: