ICRA VEKILI KARAİSMAİLOĞLU: ‘EDİRNE’DE DEVAM FAIL 3 PROJEMİZ VAR’

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Kapıkule’deki toplantının arkası sıra Edirne’de Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’nün şantiyesini gezerek, çalışmalar karşı bilgelik aldı. Edirne’bile devam eden projelere değinen Karaismailoğlu, “Edirne’dahi devam eden 3 önemli projemiz var. TEMA Edirne-Karaağaç angajman yolu, Edirne- Kırklareli mukassem defa yapım tamamlama işi ve tarihi Uzunköprü’nün restorasyon çalışması, devam eden karayolu projelerimiz beyninde düzlük alıyor. TEM Edirne Narven angajman yolu projesi ile Pazarkule Tahril Kapısı’ndan doğrudan olarak TEM otoyoluna yüksek standartlı misil ile angajman yapıyoruz. Proje kapsamında; oluşturulacak Gazimihal, Yıldırım Beyazıt ve K4 Fuar kavşakları ile Edirne’nin batısındaki bakir iskân alanlarının çevre otoyoluna ve site içine ulaşımları emin benzeri şekilde sağlanacak. Ayrıca, Edirne civarındaki sanayii tesislerine ulaşım imkanları kolaylaşacak. Projenin tamamlanması ile Narven – Edirne arasındaki tarihi köprüler üzerinden geçişine müsaade verilmeyen ağır sıklet vasıta trafiği proje güzergahından sağlanacak. Sonunda hem tarihi köprülerimiz korunacak hem dahi dara taşımacılığı okunabilen sürecek” dedi.

EDİRNE – KIRKLARELİ YOLU

Edirne – Kırklareli bölünmüş el yapımının de 32 kilometrelik kısmının tamamlandığını belirten Karaismailoğlu, “Hep 47,5 kilometrelik hattın 32 kilometrelik bölümü yapıldı. Hassaten, 15,5 kilometrelik kesimde bitümlü hamam kaplamalı çalışmalar bitmeme ediyor. Bu sene tamamlanan 4 kilometrelik kesimle birlikte, 32 kilometrelik kesimde; İnece, Dolapdere, Bostanlı, Akardere, Hasköy, Sazlıdere köprülerini tamamladık. 2 bilyon 50 milyon liralık bedelli projede bugüne büyüklüğünde yüzde 35 oranında feyiz kaydettik” ifadelerini kullandı.

‘UZUNKÖPRÜ’YÜ 2024’TE BİTİRMEYİ ÖNGÖRÜYORUZ’

Restorasyonu bitmeme eden tarihi Uzunköprü’birlikte üstelik çalışmaların sürdüğünü belirten Vekil Karaismailoğlu, “1392 metrelik köprümüzdeki faaliyetlerimiz kapsamında; 2021 yılında güreşçi köprüsü trafiğe kapattık ve 22 kemerde kazı, iskele kurulması, beton eklentilerin sökümü çalışmalarına başladık. Bu sene de; 60 kemerde faaliyet yapıyoruz. 38 milyon 800 bin liralık bedelci projemizi 2024’ün Mayıs ayında tamamlamayı öngörüyoruz. Proje ile tarihi Uzunköprü’müzün, bu tescilli ekin varlığımızın, elhasıl ‘ortak mirasımızın’ korunmasını amaçlıyoruz. Köprüdeki hasarları anadan görme ve çağcıl tekniklerle onarım ediyoruz. Özgün dokusuna bağlı kalarak sürdürdüğümüz yenileme tamamlandığında tarihi köprümüzü ati nesillere sunacağız” şeklinde konuştu.

‘ATA YADİGARI ESERLERİN YARINLARA ULAŞMASINI YER DEĞERLİ TARTI YERINE GÖRÜYORUZ’

Karaismailoğlu antrparantez karayolları envanterinde bulunan 64 tarihi köprüde yenileme çalışmalarının bile sürdüğünü aktardı. Karaismailoğlu, “Bizler, Ata’sına, geleneğine, tarihine sahip çıkmanın hangi kadar yüce olduğunu biliyoruz. Geçmişe topluluk çıkmayanın, geleceği de gayrimümkün; anlıyoruz. Bu nedenle hoppadak yıpranmamış projelerle Türkiye’yi global lojistik benzeri süper güce ihata etmek için çalışmıyoruz, ata yadigarı eserlerimizin, yarınlara ulaşmasını en değerli sorumluluklarımızdan biri yerine görüyoruz. Bunun üzere da canla başla çalışıyoruz” dedi.

Share: