Bakan Karaismailoğlu, Edirne’de posta şantiyesini inceledi Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Edirne’da, Pazarkule TEMA Bağlantı Yolu Şantiyesini görüşme etti, yetkililerden bilgi aldı.

Karaismailoğlu, burada matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, Bulgaristan Soylu Erki İşlerden Mesul Başbakan Yardımcısı ve Iblağ ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev ile verimli tıpkısı toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan çizi kapılarının balaban önem taşıdığını vurgulayan Karaismailoğlu, eksen kapılarında çevirici geçişlerinin hızlanması ve kapasitenin arttırılması amacıyla cesim görüşmeler yaptıklarını söyledi.

“2024’te Çerkezköy’den Kapıkule’ye demiryolu hattımızı bitirmeyi planlıyoruz”

Esmer yoluna yapılan yatırımların beraberinde çipo ve deniz yolu taşımacılığına önem verdiklerini, bu çalışmaların gümrüklerdeki yoğunluğu azaltacağını nâkil Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bu yönde dahi alelhusus yapımı bitmeme fail Çerkezköy-Kapıkule Demiryolu hattımız haddinden fazla bulunmaz. 2024 yılında Çerkezköy’den Kapıkule’ye kadar olan demiryolu hattımızı bitirmeyi planlıyoruz. Ayrıca Halkalı-Çerkezköy arasındaki yolun tenkis çalışmalarını sonuçlandırdık. Onunda takibini ve imalatlarının hızlandırılmasını bekleyeceğiz ama Çerkezköy-Kapıkule arası hizmete açıldığında, Bulgaristan kapılarına yükleri taşıması açısından yetişkin tıpkısı mütenavip olacak.”

Icra Vekili Karaismailoğlu, dünyada krizler, kaoslar, erke sorunları konuşulurken Türkiye’da yatırımların artarak devam ettiğini ve ülkenin düzenlenen tıpkısı şekilde büyüdüğünü vurguladı.

Edirne’deki projeler

Edirne’bile bitmeme eden mehabetli projelere üstelik değinen Icra Vekili Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Edirne’de bitmeme fail makro üç projemiz var. Bunlar TEM-Edirne Karaağaç Bağlantı Yolu, Edirne- Kırklareli bölünmüş kat imal tamamlama işi ve tarihi Uzunköprü yenileme çalışmaları çabuk ayrımsız şekilde bitmeme ediyor. Bunlar kara yolu namına Edirne’da yaptığımız, önemle izlem ettiğimiz projeler. TEMA-Edirne Karaağaç Angajman Yolu projesiyle Pazarkule Çizi Kapısı’ndan aracısız adına TEM Otoyoluna efdal standartlı kere ile bağlantı yapıyoruz. Projenin tamamlanmasıyla Narven-Edirne arasında, tarihi köprüler üzerinden geçişine cevaz verilmeyen ağır sıklet araç trafiği proje güzergahından sağlamış olacak. Böylece hem tarihi köprülerimiz korunacak hem bile dara taşımacılığı okunabilen şekilde sürecektir.”

Debisi belirli dönemlerde yükselen Meriç ve Tunca nehirlerinde oluşan taşkınların Edirne-Narven arasındaki ulaşımı engellediğini aktaran Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Yapımı, mukassem öğün yerine tamamlanan 1943 metrelik Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’yle taşkınlar karşısında Edirne-Narven bağlantısı tehlikesiz tıpkısı şekilde sağlandı. Bu bağlantıyı normal yolumuza bağladık. İnşallah yolumuzun devam eden kısımları üstelik tamamlandığında çokça daha konforlu, mukassem öğün standardında yolumuzu tamamlamış olacağız. Kasım 2020’da ihalesini yaparak mart 2021’bile çalışmalarına başladığımız 7062 metre uzunluğundaki yolumuz, mukassem ve bitümlü hamam kaplamalı yerine tamamlanacaktır. 535 milyon liralık bedelci projemizde yüzde 43 oranında bereket kaydettik.”

Edirne-Kırklareli bölünmüş kere yapım işinin bile devam ettiğini anlatan Karaismailoğlu, 47,5 kilometre olan hattın 32 kilometrelik bölümünü tamamladıklarını belirtti.

“Geçmişe ehil çıkmayanın geleceği bile olanaksız”

Vekil Karaismailoğlu, dünyanın yer detaylı taş köprüsü olma unvanına sahip Uzunköprü’dahi yenileme çalışmalarının devam ettiğini, projenin 2024 yılının mayıs ayında tamamlanmasını öngördüklerini tabir etti.

Türkiye’nin düzenlenen tıpkı şekilde büyüme sürecinin, envestisman istihdam, üretimin ve ihracatın artarak devam edeceğini vurgulayan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Bizler atasına, geleceğine tarihine cemaat çıkmanın ne denli koca haddinden fazla dolgunca biliyoruz. Geçmişe topluluk çıkmayanın geleceği birlikte gayrimümkün. Bu nedenle hemen kullanılmamış projelerle değil, Türkiye’yi küresel, lojistik tıpkısı süper güce vermek için çokça bunaltıcı bir mesai gösteriyoruz. Bununla bu arada dede yadigarı eserlerimizin yarınlara ulaşmasını genişlik kızıl sorumluluklarımızdan biri namına görmekteyiz. Bunun için da bilcümle grup kendisine canla başla çalışmaktayız.”

Karaismailoğlu, bugün Edirne yaptıkları çalışmaları gözden nakil imkanı bulduklarını, ulaşım ve lojistik koridoruyla ilgilendiren da önemli görüşmeler yaptıklarını vurguladı.

Edirne’deki gar müdürlüklerini da mülakat eden Karaismailoğlu, elan bilahare kentten ayrıldı.

Share: