İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kırklareli’nde muhtarlarla tıpkısı araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Ekin ve Turizm Bakanlığımızdan dilek ettik. Müze ve harabelik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız artık muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz namına girebilecekler.” dedi.

Aristokrat, El Yetişek Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu esasen amme yönetiminin merkezine alan icap kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu çok henüz farklı tıpkı noktaya haiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve muvaffakiyet dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün akşam Van Bahçesaray’üstelik olduğunu anlatan Soylu, “Van’dahi tıpkısı düzenlilik toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem de Dert eksen illerimizi özellikle kendi çerçevesine düzlük ayrımsız düzenlilik toplantısı yaptık. Arkası Sıra STK’ler ile gelişigüzel olduk, hem esnafımızı musahabe ettik hem da geceleyin Bahçesaray’a gittik. Onların da selamlarını hürmetlerini sizlere nakletmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bu cins toplantıların, yerelde fariza yapanlarla bir araya gelmenin, mesai alanlarıyla ilişik enformasyon etmenin Cumhur Reisi Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun tıpkısı zamanda bire bir himmet modeli olduğunu vurgulayan Soylu, “Sülale İçi Kadına Şiddetle Savaş Eş Güdüm Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Uğraş Koordinasyon Toplantılarımız var ve afetle da ilişik koordinasyon toplantılarımız var. Tıpkı bunun gibi muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar öz görev alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Aristokrat, şöyle devam etti:

“Sizlerin da strateji ettiğiniz üzere son yıllarda Sayın Reisicumhur’mızın bizzat yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna yıpranmamış bire bir akım getirdik. Özellikle kurumsal ve aidiyet anlamında adımlar attık. Erkek haklarında ve diğer konularda düzenlemelere gittik ve bunları birlikte daim geliştiriyor, yeni adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin ululuk vasıtasıyla karşılanması, cebe izin harcı alınmaması kabil birçok adımı gerçekleştirdik. Serencam olarak kocabaşı ödenekleri tıpkı katsayıya bağlıydı amma bulgu bakımından o katsayı ile ana ücretler arasında tıpkısı ayrımlılık bahis konusu oluyor, bilcümle beraber bu iyileştirmeyi beğenmek üzere de ceht harcama ediyoruz. Deminden onu de tafsilatlı zamandır bizim üstelik umu ettiğimiz şekilde asgari ücret seviyesine, TBMM’birlikte milletvekillerimizle Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla alay malay sâdır kanunla asgari ecir seviyesine endekslendi. Şu anda asgari ecir arttıkça gelişigüzel ayarlamaya icap kalmadan minimum ücret seviyesiyle bitmeme edecek.”

Muhtarlıkla ilgili kurumsallık anlamında adımlar atıldığına işaret fail Bakan Soylu, şunları söyledi:

“19 Teşrinievvel Muhtarlar Günü ilan etti bulunmaz Cumhurbaşkanı’mız. Muhtarlarımıza Koca ve Vatandaşlık İşleri Umumi Müdürlüğümüzden kocabaşı seçilir seçilmez tıpkı kamer içerisinde kendilerine gönderdiğimiz hüviyet dahi İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Daire Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada yine bu periyot içerisinde gene kıymetli Cumhur Reisi’mızın talimatıyla Muhtarlar Kat Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın talep ve şikayetlerini izleme edebilen merkezle ilişkilerini pekitmek için Kocabaşı Bilgi Sistemi’ni bina etmek bu dönemin yüce adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız serencam adım bile şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Cumhur Reisi’mızın kararıyla amme yararına çalışan dernek statüsü kazandı. Bunun da önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza tabiatıyla çokça iri katkısı olacağını düşünüyoruz. Vesair taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız de bitmeme ediyor. Geçen eş ya de gücük ay ayında bu konuyla ilişkin aynı etap atmıştık. Cenabıhak felek ediyor, 140 çevrim içerisinde, neredeyse 4-5 ayda sakat binayı yıktık, bakir benzeri binayı sıralama ettik. İçinde tefrişatı birlikte karışma oluşmak için bu ayın sonuna büyüklüğünde yani 19 Ilk Teşrin’den geçmiş eylül sonuna büyüklüğünde Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde tamamen muhtarlarımızın hizmetine yönelik tıpkısı Muhtarlar Evi binasını, Tanrı baht ederse Sayın Reisicumhur’mız bizimle birlikte olacak. İnşallah bu binanın açılışı de orada tıpkısı vesileyle gerçekleştirilmiş olur.”

Bakan Soylu, muhtarlık binalarının düz tahsisi sorununu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla halletmek amacıyla hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini anlatım etti. Muhtarlık binası isteyen muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini tamlayan Soylu, binaların evcil mimariye akıllıca şekilde yapılması amacıyla proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Soylu, 19 Ilk Teşrin’üstelik 100 muhtarlık binasının esas atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını tabir ederek, “Bize talepte mevcut muhtarlarımızdan yeri hazır olanların veya yerini bizim amade edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını da gine Sayın Cumhur Reisi’mızın ortaya koyduğu egemenlik ile birlikte başlatmış olacağız. Bunu bilcümle Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde bakım binası bulunmayan muhtarlık sayımız da 39. İnşallah bunu da bire bir cazibe dahilinde çokça acul bir şekilde 19 Teşrinievvel’den bilahare ortaya koyacağımız benzeri planlamaya üstelik bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Muhtarlar kimlik kartıyla müze ve ören yerlerine girebilecek

Muhtarlar için aynı yeniliği henüz hayata geçirdiklerini dile getiren Aristokrat, “Ekin ve Turizm Bakanlığımızdan dilek ettik. Müze ve ören yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız daha çok muhtarlık etiket kartlarıyla ücretsiz namına girebilecekler.” dedi.

Nazır Soylu, özellikle kadın muhtarların binaları için asayiş kamerası beklentileri olduğunu, bunun amacıyla himmet yapıldığına meni etti. Çalışmaları tamamladıklarını ifade eden Aristokrat, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje hep avrat muhtarlıklarımızı kapsayacak. Kadın, ayvaz, bilcümle muhtarlarımızı kapsayacak bir şekilde planlandı. Burada bir öncelik sırası izlem ettik. Sağlıklı olsun ayvaz muhtarlarımız de evleviyet ortaya koydular. Bu evleviyet sırasını gerçekleştirdik. Avrat muhtarlarımızın da hele bu alıcı sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde üstelik 16 kadın muhtarımız var. Temenni eden kadın muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Muhtemelen 12 eş muhtarımız kâm etti 4’ü arzu etmedi. Tığ birlikte 12’sini bunun birden tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Vasıta Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Bu parça tabir yerindeyse dijital alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini etkili namına kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın cümlesi kullanmaktadır. Biraz önceki söylediğim 50 bine andıran muhtarımıza birlikte Mekansal Adrese Dair Taşıt Sistemi projesiyle ilişkin eğitimimizi üstelik benzeri şalter ile verdik. Buna ibret bulunak bildirimi sorgulama yöntemini üstelik ekledik. Bu şu etmek. Yani tıpkı vatandaşla ilgili. Siz yazıyorsunuz, insan idaresi, kaymakamlık, devriye gelene büyüklüğünde 3, 3,5 ayı geçiyor. Yanlış mı söylüyorum? veya gelmiyor yani. Anca da oluyor. Sonradan bunu tıpkısı muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla beraber değerlendirdiğimizde kolaylıkla bunu aynı parça içerisine atalım ve bilcümle kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 dönüş müddet versinler. Yani muhtarımızı tıpkısı tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, aynı tartışmanın içerisine çekmeyelim. Erte olabilecek seçkin hepimizi üzebilecek bir olayda da hem mesul tutmayalım hem vicdan azabıyla, değme birimizi yüz yüze bırakmayalım.”

-“118 bin kullanılmayan binadan 90 bini yıkıldı”

Aristokrat, sabık kasım ayında valilik ve belediyelerce tespiti yapılan metruk binaların MAS’a eklenmesine bile imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin vakit kaybetmeden muhtarın işi olmadığını fakat böyle ayrımsız durumda muhtarın güvenlik problemiyle karşı karşıya kalacağı tıpkısı düz olduğunu rapor fail Aristokrat, “Tığ uyuşturucuyla ilgilendiren bir savaşım ortaya koyuyoruz. Arada Bir bana söylediğim sözler zımnında kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’bile 118 bin metruk yapı tayin ettik, basit üstelik tayin etmedik, evvel 60 bin 70 bin oldu ben biraz zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’da mevcut 118 bin kullanılmayan binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini dahi şu zaman yıkılmayı bekliyor yani 103 bin metruk binayı metruk yapı olmaktan çıkardık.” dedi.

Soylu bu yapıların mahalle sakinlerini erinçsiz fail alanlar adına kullanıldığını belirtti.

-117 bin gönül uyuşturucudan mevkuf bulunuyor

Aristokrat Türkiye’deki uyuşturucuyla savaş konusuna de değindi. Salondakilere “Türkiye’da uyuşturucu suçundan cezaevinde birçok sevimli var, biliyor musunuz?” diye niteleyerek soran Soylu, “117 bin dirilik” dedi.

Sahada uyuşturucuyla iri tıpkı mücadele verildiğinin altını çizen Soylu, şöyle sürdürdü:

“Şu dakika cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Temmuz tarihinde bu ölçü 35 destek, sahada haddinden fazla dokunaklı benzeri mücadele ortaya koyuyoruz. Geçen dönem Amerika’dan benzeri arkadaşımız geldi, bire bir müddet orada canlı biri şu zaman Amerika’nın temas yerinden uyuşturucu girmek erkin, kafelerde kafeteryalarda mızrap kokusundan bambaşka ayrımsız kokuya rastlanılmıyor. Aynı bile bu cinsiyetsizlik denen aynı anlam var ya LGBT denen şeyler tıpkı birlikte o gelişigüzel tarafta yaygınlaştı, cebin geçmek üstelik yazık, kimesne tıpkı şey söyleyemiyor, öyle bir yüklülük altına almışlar. Metruk binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi tığ uyuşturucudan yakaladığımız seçme kişiye sormaca yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle kaç yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana kim başlattı?’ gibi sorularla asıl itibarıyla karşı karşıya kaldığımız problemin nasıl çözüleceğini ortaya koyan aynı süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı üstelik buna göre ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun kullanılmayan binalar dışında park yeri ve arabalarda kullanıldığına dikkati çekici Soylu, bunlarla ilgili de parkları tenvir, polis güçleri ve jandarma denetimi kabilinden metin çok önlem alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: