İçinde düğüm küsurat boksa çalıştırıcı kendisine dönüp dezavantajlı çocuklara sporu sevdirdi

Yalova’nın Armutlu ilçesinde belediyenin yumruk oyunu takımını işveren antrenör Cafer Özbey, hem spora rabıta duyanları hem da dezavantajlı yavru ve gençleri yetiştirerek muvaffakiyetli olmaları üzere uğraş veriyor.

Armutlu Belediyespor Kulübü Yumruk Oyunu Takımı’nın antrenörlüğünü yapan 63 yaşındaki Özbey, deneyimsizlik yıllarında tanıştığı boksu çeşitli nedenlerle çoğaltmak zorunda kaldı.

Bir heybet kurumunda uzun yıllar fariza yaptıktan sonraları emekliye ayrılan Özbey, cahillik yıllarından ortamında düğüm küsurat spora izansız dönmeye değişmeyen verdi.

Türkiye Boks Federasyonunun antrenörlük kurslarına her an üçüncü evre antrenörlük belgesini düz Özbey, 2011 yılında Armutlu Belediyesi bünyesindeki yumruk oyunu takımına fahri çalıştırıcı oldu.

İlçede çokça sayıda çocuğa ve gence boksu sevdiren Özbey’in yetiştirdiği sporculardan bazıları Türkiye üçüncülüğü, kesim ve el şampiyonluğu derecelerini kazandı.

Özbey bu süreçte dezavantajlı çocuklara üstelik boks öğretti. 11 yılda sosyal hayata kazandırdığı 20 çocuktan iklim ve kesim birincileri çıkaran Özbey’in antrenörlüğünü yaptığı takımda 15’i kız 63 sporcu bulunuyor.

Minikler, yıldızlar ve çoluk çocuk kategorilerinde Türkiye şampiyonluğunu hedefleyen Özbey ve sporcuları, Armutlu Belediyesine ilgili tesislerde antrenmanlarını sürdürüyor.

Cafer Özbey, AA muhabirine, çocuklara ve gençlere sporu sevdirmek amacıyla çabaladığını söyledi.

Dezavantajlı bireylerin topluma kazandırılmasının önemine dikkati çekici Özbey, şöyle konuştu:

“İlçede çocuklar er yaşta benzeri takım alışkanlıklara ulaşıyorlar. O garip alışkanlıklara ulaşmamaları amacıyla tığ ölçüsüz bir hız gösteriyoruz. Çocukların alelhusus sporla tanışması gerekiyor. Bu boks girmek zorunda değil. Tığ çocuklar esrar, sigara veya ispirto kabilinden ayrımsız bando şeylere bulaşmadan boksla buluşturalım istedik ve o çevirgeç ile ayrımsız nebze de olsa liyakatli olduk. Zira bu çeşit çokça sayıda sporcularımız var. Yani yavru tekmil bataklıktayken alıp getirdik ve burada yumruk oyuncusu yaptık, aynı sürü madalya aldılar. Şimdi anneleri, babaları, okuldaki müdürleri birlikte kıvançlı.”

Öğrenciler başarıdan emin

Liseye giden 9. dershane öğrencisi Turgut Küçükkaplan (14) yumruk oyunu yapan biraz arkadaşına özenerek bire bir el beslemek üzere kulübe geldiğini anlattı.

Kulüpte iki yıldır boksa bitmeme ettiğini aktaran Küçükkaplan, “Sokağın çokça karışık olduğunu ayırt ettim. Burası hoşuma gidince ego birlikte başladım. Çok mutluyum. Türkiye şampiyonasına gideceğim. Kazanacağıma üstelik eminim. Cafer hocam kabil ayrımsız hoca var arkamda. Allah’ın izniyle gidip alacağız.” ifadelerini kullandı.

Ortaokul 8. dershane öğrencisi Sadullah Dağhan (12), çocuklara ve gençlere acı alışkanlıklardan uzak durmalarını spora yönelmelerini referans ederek, “Spor beni kurtardı, onları bile kurtarsın.” dedi.

Armutlu Şehremini Mustafa Tokat ise kulüpte memur antrenörlerin kendilerine kilolu verdiğini ve onların desteğiyle hizmet ettiklerini belirtti.

Çocukların sporla bağırsak içe olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Tokat, şunları kaydetti:

“Bizim çocuklarımız bunlar. Sokaktan ne büyüklüğünde çocuk alabilirsek, koruyucu olabilirsek, onlardan şampiyon yetiştirebilirsek bize ayrı tıpkısı saygınlık, gelgel veriyor. Hocalarımızı, çocuklarımızı kutluyorum. Armutlu amacıyla değeri çokça çok. Tığ yeniden itibaren hocalarımızın yanındayız. Güvene dair gidiyoruz. Bittabi ekonomik şartlarda yapabildiğimiz, gücümüzün yettiği büyüklüğünde hocalarımız hangi isterse yapmaya çalışıyoruz. Armutlu’dan illet şampiyonlar çıkmasın? Ben böke çıkacağına inanıyorum. Tığ sonuna kadar gideceğiz. Görevimin başında olduğum sürece havari olmaya devam edeceğiz. Hocalarımızla katiyen Türkiye şampiyonu olacağız, görünmek zorundayız. Bu çocuklarımıza bile sonuna kadar güveniyorum.”

Share: