Hamsi azalışa geçti, istavrit fiyatıyla şaşırttı

– Hamsi azalışa geçti, istavrit fiyatıyla şaşırttı

İki hafta öncesine büyüklüğünde kilosu 60 TL’den satılan istavrit 120 TL’ye kadar yükseldi

TRABZON – Karadeniz’dahi şimdilerde hamsi avında eksilme yaşanırken, kilosu 120 TL’den satılan istavrit ise fiyatı yer haddinden fazla küsurat balık oldu.

Trabzon Balık Hali’nde kilosu 40-50 TL’den satılan hamsiler alıcılarını beklerken, alelhusus istavritin fiyatı şaşırttı. Hamsinin fiyatında tıpkısı hafta öncesine büyüklüğünde aşkın bir başkalık yaşanmazken hele istavrit’in kilosu 120 TL’ye kadar çıkması dikkat çekti.

Balıkçı esnaflarından Gökmen Kültürlü hamsinin bugünlerde bir iki geldiğini belirterek, “Bugün hamsi az geldi fiyatı 40-50 TL beyninde değişiyor. Hamsi yavaş yavaş azalmaya akıllıca gidiyor ancak esasen dahi mahsus imkânsız. Tahminimize göre hamsi 1 ay henüz bitmeme bedel. Bu sezon hamside umduğumuzu bulamadık ancak palamut gür idi. Bugünkü hamsiler detaylı ancak genç. Daha eski yıllara göre kıyaslarsak, geçen sene hamsi boldu bu sezon ise palamut eli nimetli. Balık çeşitlerinin fiyatı tavuk balığı 75-90 TL, tirsi 70 TL, somon 100 TL, levrek 140 TL, çupra 120 TL’den satılıyor” dedi.

Balık çeşitlerinden sunma aşkın istavritin fiyatı artığını belirten balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış ise, “Zaman hamsi az geldi kilosu 50 TL. Sonuç tıpkı haftadan beri üstelik fiyatı kip değişmedi genelde 30-50 TL ortada değişiyor. Vatandaş bu mevsim tuzlamalık hamsi dokuz canlı alamadı desek yeridir. Hamsi Küçük Ay sonuna büyüklüğünde devam ayar genelde Sinop taraflarından geliyor. Gürcitan’dan ise bu yıl hamsi mütehammil gelmedi. İstavrit 15-20 çevrim ilk kilosu 60-70 TL idi şimdi 100-120 TL’ye kadar bundan sonra. Eşit olarak bildirme çokça istavritin arttı diyebiliriz. Tavuk Balığı 25 TL’den başlayıp 150 TL’ye büyüklüğünde olan var. Barbun 100 TL” diyerek konuştu.

Share: