Gümüşhane’de karye halkı 35 depremzedeye kapılarını açtı

Gümüşhane’üstelik karye halkı 35 depremzedeye kapılarını açtı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Mapus köyünde, köy halkı depremzedelere kapılarını açtı. 35 depremzedeye evlerini açan Hapishane köyü muhtarı Misyon Soydaş istenildiği takdirde henüz aşkın kişiyi misafir edebileceklerini söyledi.

Gümüşhane’nin merkeze merbut Mahpus köyünde vatandaşlar köy evlerinin kapılarını depremzedelere açtı. Çoğunluğu Malatya’bile meydana mevrut depremden etkilenen 35 depremzede kentin Kafes köyüne yerleştirildi. Aralarında haddinden fazla sayıda çocuğun bulunduğu depremzedeler edisyon günlerde kendilerine kapılarını açan Kafes köyü sakinlerine teşekkür ederken, Cezaevi köyü muhtarı Meram Soydaş, istek olması halinde elan çok depremzedeyi karye olarak misafir edebileceklerini söyledi.

“Kocabaşı vesile göndererek bizi buraya aldırdı”

Malatyalı depremzede Hacı Mehmet Balta, “Depremzedeyim, şu anda Gümüşhane’bile konaklıyoruz amma geride bıraktıklarımız çok yumruk durumdalar. AFAD ve devletimizden Tanrı razı olsun yardımları ulaştırıyorlar ama geride kalanlar haddinden fazla boğuk. Bir zaman geçmiş onlara ahali uzatılıp o sıkıntılardan kurtarılması gerekiyor. El zaten seferber oldu, devletimiz bile el uzatıyor inşallah oradaki geride kalanları dahi rahata ulaştırırız. Yakınlarımız orada bizi geçmiş namına Elazığ’a getirdiler ondan bilahare Gümüşhane’ye geldik. Havaalanlarına, otogarlara atak var zira artçı depremler durmuyor. Çadırlar serencam 2 günde geldi, ilk 2 dolaşma yoktu keçe ama şu zaman çadırlar geldi sıkıntılar aynı nevi giderildi. Hala dışarıda olan ulaşılmayan insanlar da var Malatya’dahi. Burada filhakika sonsuz iz yapıyorlardı, bilgilendiriyorlardı. İsteyen aileleri konaklatabiliriz diyorlardı. Muhtarımız salim olsun ilgilendi bizimle. Miftah göndererek bizi buraya aldırdı. Cenabıhak herkesten razı olsun, Allah benzeri elan hakeza ayrımsız afete düşürmesin bizi, korusun. Tanrı uçurum ve yardımcımız olsun, Türkiye’nin başı esen olsun” dedi.

Share: