Gümüşhane’de açık katılımlı sarsıntı anı tatbikatı yapıldı

Düzce depreminin gerçekleştiği saat olan 18.57’dahi farkındalık monte etmek için Türkiye genelinde olduğu kadar Gümüşhane’üstelik dahi AFAD koordinasyonunda Sarsıntı Anı “Çök-Yerleştirme-Tutun” tatbikatı yapıldı.

Vali Kamuran Taşbilek, eşi Sibel Taşbilek, Belediye Reisi Ercan Çimen ve kurum müdürlerinin katılımıyla Gümüşhane Bilgisizlik Merkezinde gerçekleştirilen manevra öncesinde AFAD ve UMKE’nin stantları ve foto sergisi gezildi.

Deneyimsizlik Merkezinde bulunan odada saatler 18.57’yi gösterdiğinde protokol üyeleri öğrencilerin bile katılımıyla çök, kaşkariko ve tutun hareketini yaptı.

Tatbikatın peşi sıra vatandaşlara seslenen Vali Kamuran Taşbilek, deprem ajanda tatbikatına rabıt gösteren herkese teşekkürname ederek, “Tanrı afetle sınamasın, afetle incelik etmesin bizleri” dedi.

Türkiye’nin deprem, afet bölgesi olduğunu ve değme çeşit sıkıntıyla anbean karşılaşılabileceğini kaydeden Vali Taşbilek, “İçişleri Bakanlığımız henüz ilk facia eğitim yılı car etmişti. Bu çerçevede ülkemizde 55 milyonun üstünde kişiye, ilimizde da hedeflerin üzerinde 116 bin kişiye eğitim verildi. Bu yıl kıyamet tatbikat yılı namına değerlendiriliyor. Bugüne kadar değişik senaryolarla yapılan tatbikatlara 68 bin güç katıldı. Bugünde 23 sene esbak Düzce depreminin yıldönümü vesilesiyle ülkemizin rastgele durumunda Düzce depreminin saati olan 18.57’dahi toplumda farkındalık ihdas etmek üzere hakeza ayrımsız tatbikat yapıldı. Gördük kim Cenabıhak’a şükür insanlarımızın depreme ve afetlere yönelik mukannen benzeri noktaya getirme çabamız bereketli yolda gidiyor. Eksiklerimizi tamamlayacağız. Bu tatbikatların amacı de bu zaten. Haddinden Fazla daha ongun noktaya gelebilmek, duyar olabilmek, farkındalığımızı en üst seviyeye çıkarabilmek üzere bu tatbikatlar çokça makro. İlimizde dahi farkındalığın artmış olduğunu görüyoruz. Afet öncesi alınması müstelzim tedbirler, binaların dönüşümü, yenilenmesi, insanlarımızın eğitimleri çok mehabetli. Bu tatbikatlar bile bunun tıpkısı parçasıydı” diye niteleyerek konuştu.

İl Müftüsü Hüseyin Gün’ün deprem ve cemi afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlar için yakarış etmesi ve Kur’an-ı Ahi okumasının peşi sıra program sona erdi. – GÜMÜŞHANE

Share: