Göçerler günler sürecek metin zaman yolculuğuna hazırlanıyor

Bingöl’ün Karlıova ilçesindeki yaylalarda konaklayan göçerler üzere albeni sıcaklığının düşmesiyle memleketlerine dönme yolculuğu başlıyor.

Yaz döneminde Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerindeki Elazığ, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi illerden hayvanlarına daha ferah otlaklar nail olmak üzere Karlıova’daki yaylalara mevrut göçerler günlerce sürecek zaman yolculuğu için hazırlıklarını yapıyor.

Yaz aylarını erdemli rakımlı yaylalarda geçiren göçerler, eşyalarını toplayarak havaların serinlemesiyle merkeze andıran ovalara yerleşti.

Burada kestirmece bire bir hafta konaklayacak göçerler, hayvanlarının de kaldıkları ovaya ulaşmasıyla memleketlerine çağrıştırmak amacıyla yola çıkacak.

Göçerlerden Mustafa Akalın, gazetecilere, havaların ısınmasıyla Diyarbakır’dan Karlıova’ya geldiklerini belirterek, 3-4 ay yaylada kaldıklarını söyledi.

Dönüş yolculuğu için hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatım eden Akalın, “Havalar da soğuduğu için benzemek zorundayız. Çocuklarımızın dahi okula gitmesi gerekiyor.” dedi.

Haci Akalın da kış aylarını Elazığ ve Şanlıurfa’de geçirdiklerini yaz aylarında ise Karlıova ilçesindeki yaylalara geldiklerini tabir etti.

Akalın, Elazığ’a döneceklerini anlatarak, göçerlerden bazılarının Şanlıurfa’ya bazılarının ise Diyarbakır’a gideceğini belirtti.Share: