Gaziantep’te 400 mektepli Zeugma’yı gezdi

Nizip Belediyesi, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) yaz okulunda terbiye gören kestirmece 400 öğrenciyi Zeugma Antika Kenti’ne götürdü.

Sosyal ve sportif aktiviteler, asıl dini bilgiler ve el becerileri ve zeka oyunları kabilinden derslerin düzenlendiği yaz okuluna katılan öğrenciler, Nizip Belediyesince yürütülen içtimai tartı projesi kapsamında Zeugma Antik Kenti’ni konuşma etti.

Tarihi mekandaki eserleri yakından inceleme fırsatı bulan öğrenciler, eserlerle ilişkin bilgi alarak fotoğraf çekti.

Belediye Başkanı Mehmet Solgun, öğrencileri ilçedeki tarihi mekanlarla buluşturmaya bitmeme edeceklerini söyledi.

Eğitime verdikleri desteklerle bir nice öğrencinin gelişimine katkı sunduklarını anlatım fail Komutan Solgun, şunları kaydetti.

“Geleceğimizin teminatı olan eşsiz yavrularımızın ilçemizdeki tarihi ve kültürel değerlerini yakından tanıması için türlü etkinlikler düzenliyor ve çocuklarımızı tarihi mekanlarla buluşturuyoruz. İlçemiz tarihi ve kültürel anlamda çok varlıklı bire bir şehir. Öğrencilerimizin bile elden kitaplarda yahut videolarda değil hareketli etken tarihi görmeleri için Türkiye Toyluk Vakfı ile eş bir etkinlik düzenleyerek öğrencilerimizi sakat çağların en kebir antika kentlerinden biri olan Zeugma’yı yakından tanımaları için tıpkı gezi düzenledik.”

Share: