Faydası saymakla bitmiyor: Kilosu 2 bin 500 TL

Faydası saymakla bitmiyor: Kilosu 2 bin 500 TL

KAYSERİ – Kayseri’de sertliğiyle ve para cüzdanı yapısına bir nice faydasıyla tanıdık kenger sakızının kilosu 2 bin 500 TL’den satılıyor.

Eşek Dikeni bitkisinin kökünden elde edilen, kendine özgü, şiddetli ayrımsız kokusu ve tadı kâin çengel sakızı, 1 kamer çiğnense üstelik bayatlamıyor. Uyumlu yerine çiğnendiği takdirde hazım problemlerini ortadan kaldıran, göden ağrısı ve şişkinliğe dolgunca mevrut, iştiha açıcı özelliği ve çarık kaslarını güçlendirmesiyle tanıdık kenger sakızı, bir nice faydası ile vatandaşlardan de ilgili görüyor. Kenger sakızının anif bire bir sakız olduğunu fakat çiğnedikçe yumuşadığını ve iyicene tıpkısı hoş koku ortaya çıkardığını belirten esnaf Behzat Doğdu, “Bu ciklet kenger bitkisinden çıkar. Temmuz ayı kabilinden toprağı eşerler ve bu bitkinin altından akan benzen donarak, ciklet tamam. Şu anda ciklet kendisine çiğneniyor. Bunun birçok faydası elan var. Yüz felci, yarım baş ağrısı ağrısı, kulak tıkanması, gastrit gibi rahatsızlığı mevcut vatandaşlar üzere faydalıdır. Dolabın normal ayrımsız gözüne koyduğunuzda bu ciklet bire bir tazelikte 1 buçuk yıl durur. Bulaşık vaziyette koymanız gerekiyor. Bu sayede 1 buçuk sene durur. Bu sakız biraz serttir. Çiğnedikçe yumuşar, yumuşadıkça bile eksiksiz bir tadı tamam. Güzelce ayrımsız aroması olur. Normalde bunun kilosu 2 bin 500 TL. Şu anda boksörler karışma çarık kaslarını yetiştirmek üzere bizden bu sakızı alıyor. Çünkü bu anif olduğu üzere çene kaslarını geliştirir” dedi.

Doğdu, “Ailelerin çocuklarına çiğnetmelerini kaynak ederim. Kullanılmamış tohum çocuklarımıza bu sakızı öğretelim kim kültür ölmesin. Fiyatlar tane namına ise 5 TL’den başlıyor, 10 TL’ye kadar var. Büyüklüğüne ve beyazlığına göre değişiyor. Bu sakız kısaca 50-60 yıldır satılır. Herkesin bu sakızı çiğnemesini öneririm. Çünkü henüz önceden özge sakızlar yokken anneannelerimizi, babaannelerimizin çiğnedikleri sakızlar bunlardı” şeklinde konuştu.

Share: