Eskiyen alt bina hatları modernize ediliyor

Türkiye’nin bildirme esaslı üniversitelerinden, 65 yıllık eğitim bilimi kültürüne cemaat Atatürk Üniversitesi; sosyal yardım, eğitim-öğretim ve araştırma geliştirme alanlarındaki başarısının birlikte kampüs alanındaki yenileme ve güçlendirme çalışmalarına üstelik bitmeme ediyor. Bu çerçevede alelhusus ısı santrallerinin yenilenmesi, asfalt çalışmaları, kasaba düzenlemeleri ve lojmanlar ile fakültelerin eksikliklerinin giderilmesi noktasında ilişik tamlık personeli ile Atatürk Üniversitesi, yapılan çalışmaları kullanılmamış döneme eklemek üzere ağır say harcıyor.

Yapılan icraat ile ısı kaybı yer aza inecek

Türkiye’nin yeryüzü balaban kampüs alanlarından birisine erbap olan Atatürk Üniversitesi, ısınma ihtiyacını merkezi ısı santralinden kanallar yardımı ile sağlıyor. Akıbet basamak eski olan bu mevcut kanalların taş duvarla yapılmış olması nedeniyle yıkılmalar, ısı cazibe eksikleri zımnında ısı kayıpları, akarsu elektrik eksikleri zımnında bile kanalların akarsu ve çamur ile dolması kadar sorunlara ve bunun beraberinde kanalların daraç olması sebebiyle de yürürken veya çalışırken birlikte hisse senedi kazalarına etmen olma potansiyeline topluluk olan bu kanallar yapılan icraat neticesinde modernize ediliyor. Yapımı bitmeme eden ve tamamlandığında 320 metrelik tıpkı büyüklüğe sahip olacak galeri kanallarında; hareket sağlığı ve güvenliğine yardım keşfetmek yerine çalışırken ve yürürken ehliyetli serbest alana eş, kaçış odaları, havalandırma bacaları ve tenvir sistemi kayran alacak. İş sağlığı ve güvenliğinin yanı sıra kanallarda beğenilen boruların jeotermal olması yardımıyla enerji kayıpları minimize edilecek ve çalışanlar amacıyla günümüz şartlarına akla yatkın gündeş tıpkısı say alanı oluşturulacak.

Yerleşke İçindeki Erişim Henüz Sağlıklı Yapılıyor

Hava koşulları nedeniyle deforme olan yollar de yetişek-öğretim döneminden önceki elden geçirildi. Yerleşke içindeki birimleri birbirine bağlayan ve antlaşma içerisinde biçimi bozulan noktalar tayin edilerek zaruri aranjman işlemleri yapıldı. Yoğun şekilde makbul yolların onarılması ile çevirgeç geçişlerinin elan kıytırık, güvenli ve dimdik yapıldığı Atatürk Üniversitesinde muvasala, kampüs sakinleri ve günlük kullanan kişilerce problemsiz tıpkı şekilde sağlanmaya başlandı.

Bakım ve Tamirat Çalışmaları Sürüyor

Her sene ağır ezgi namına gerçekleştirilen ve bu yıl üstelik iklim koşullarının imkan verdiği andan itibaren lojmanlar, fakülteler ve özge birimlerde başlayan hizmet tamirat işleri tamam hızıyla bitmeme ediyor. Eskiyen, yıpranan ya üstelik işlevini adına getirmeyen tüm zir ve kayırıcı bina unsurları yenileniyor ve daha elverişli ayla getiriliyor. Öğrenciler ile akademik ve idari personelin ağırbaşlı adına kullandıkları alanlarda yapılan düzenlemeler ve yenilikler ile henüz işlevsel kuzuluk gelen birimlerin yanı sıra tamamen modernize edilen binalar ile bebek uygun eğitimin verilmesine imkân tanınıyor.

“Geldiğimiz Yasakçı, Amacımıza Ulaştığımızı Gösteriyor”

Gündeş eğitimin modern ayrımsız kampüsle türlü olduğuna aksan özne Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, dünyadaki değişim ve dönüşümü yakından strateji ettiklerini belirterek: “Yola evvel adımı attığımız andan itibaren madun yapısını oluşturmaya başladığımız ve 2018 yılının Gücük Ay ayından itibaren üstelik somut kendisine hayata geçirdiğimiz Kullanılmamış Sulp Üniversite Dizayn ve Tahavvül Projesi ile başlayan öncü olma iddiası, geldiğimiz dideban itibariyle amacına kazanmış görünüyor. Hem vermiş olduğumuz nitelikli terbiye Yükseköğretim Kalite Yerleşmiş (YÖKAK) aracılığıyla akredite edilerek tescil altına alınması hem dahi üniversiteler üzere dönüm noktası dokuma eden Araştırma Üniversitesi unvanının YÖK aracılığıyla üniversitemize verilmesi, koymuş olduğumuz hedeflere daha birlikte yaklaşmamızı sağlıyor. Bizler de darülfünun yönetimi yerine bu unvanlara müstahak olmak yerine artık çalışıyor, daha çok araştırıyor ve imdi üretiyoruz. Lüzum bilimsel çalışmalarımızı gerekse dahi fiziksel ast yapımızı daima yerine yeni tutuyor ve çağın gereksinimlerine göre akıntı ediyoruz” dedi.

“Mensuplarımıza Teşekkür Ediyorum”

Rektör Ömer Çomaklı antrparantez kazanımları ve başarıları Atatürk Üniversitesi ailesinin özverili çalışmalarıyla elde ettiklerini dile getirerek şunları rapor etti: “Gelişigüzel yola çıktığımız mensuplarımıza çok teşekkürname ediyorum. Araştırma Üniversitemizin 65 almanak sükse öyküsüne alelhusus son yıllarda eskimemiş sayfalar ekledik. El foto olduk. Ilkin kadim şehrimiz, gözbebeğimiz Erzurum almak amacıyla bölgemize, ülkemize ve çevre ülkelere çok husus kattık. Sunma majör erinç sebebimiz olan öğrencilerimiz üzere sunu bereketli imkanları sunduk. Yeni dönemin başlamasına mahdut eyyam kaldı, Atatürk Üniversitesi namına yenilikçilik ve girişimcilik anlayışından ivaz vermeden çalışmaları sürdürecek, hikmet üretmeye ve arsıulusal alanda rakiplik gücünü artırarak ülkemizin kalkınma hedeflerine katkı sunmaya devam edeceğiz.” – ERZURUM

Share: