ESKİŞEHİR – İleri sürüş eğitilmiş ambulans ekipleri sayı farkı 4 dakikada vakaya ulaşıyor

Eskişehir Ambulans Servisinin istikbal sürüş tekniğine erbap 681 personeli, hizmet verdikleri 69 cankurtaran ve 41 istasyonla vakalara gelişmemiş sürede ulaşıyor.

Hekim, paramedik ve evgin tababet teknisyenlerinin (ATT) görev yaptığı İl Cankurtaran Servisinde, çoğunluğu paramedik ve ATT’lerden oluşan personel ambulanslarda şoför koltuğuna oturuyor.

Her aktarılma onlarca yanık ve hastaların yardımına koşan ekip, komuta kontrol merkezindeki danışman hekimin teşhisi doğrultusunda hastaları yeryüzü makul hastaneye naklediyor.

Güvenli ve gelecek sürüş teknikleri konusunda eğitimli esenlik ekipleri, ihbarı aldıktan bilahare 90 saniyede istasyondan çıkarak hastalara ulaşmaya çalışıyor.

AA ekibi üstelik evgin sağlık görevlilerinin tıpkı günlük mesaide yaşadıklarını görüntüledi.

Vakalarla ilişik yapılan işlemler

İl Cankurtaran Servisi Başhekimi Dr. Veli Gurur Yaygı, AA muhabirine, yıl bitmeden istasyon sayılarını 41’den 43’e çıkaracaklarını söyledi.

İlçeler dahil Eskişehir’in tamamına hizmet verdiklerini anlatan Yaygı, şöyle konuştu:

“90 saniye içre istasyonlardan yokuş yaparak vakalara sayı farkı 4-4,5 dakikada ulaşıyoruz. 112 Evgin Davet Merkezi üzerinden yardıma ihtiyacı olan vatandaşımız arıyor. Davet kamera personellerimiz vatandaşımızın çağrısını karşılıyor. Müşavir doktor arkadaşımız hastanın durumunu değerlendirerek arz akla yatkın ve mail ekibimizi vakaya yönlendiriyor. Yekpare ekiplerimizde ‘akıllı cankurtaran’ sistemine erbap tabletler var. Vakaya dair bilgiler ile bulunak, tablet üzerinden ekibimize gönderiliyor. Ekibimiz vakaya ulaşarak hastayı alıyor ve komuta taharri merkezinin makul gördüğü hastaneye naklini gerçekleştiriyor.”

Olay yerinden hastaneye sayı farkı 8 dakikada gidiyorlar

Dr. Pala, ağırlıklı kendisine medikal vakalarla karşılaştıklarını dile getirerek, adli olaylarla birlikte ilgilendiklerini belirtti.

Bünyelerindeki 69 ambulansın tamamının ikinci rütbe pahal bakım üniteleriyle ayrımsız donanıma eş olduğunu vurgulayan Yaygı, hastaların, olay yerinden hastaneye ortalama 8 dakikada ulaştırıldığı bilgisini verdi.

İl Cankurtaran Servisi’nde 11 yıldır çoban ATT namına fariza özne Ömer Birey Özkan bile arada sırada sürücülerin, özellikle yaz aylarında iklimleme cihazı ve çalgı aleti sesi zımnında cankurtaran sirenini duymadığını kaydetti.

Ekip sorumlusu paramedik Muhammed Değer Özdemir dahi ambulansta hastalara en son tıbbi seviyeye kadar müdahale edebildiklerini anlattı.

ATT Ece Dağ ise bölgelerinde günde sayı farkı 13 vakaya ulaştıklarını ifade etti.

Share: