Bu belirtileri olanlar ilgi, uzmanlar reflüyü bel etti

– Bu belirtileri olanlar ilgi, uzmanlar reflüyü belen etti

Midede yanma ve ağza dağ su gelenler özen, bu belirtiler reflü olabilir

Reflü teşhisini stabil çözen formül kablosuz PH metre ölçümü

DİYARBAKIR – Midede yanma, ağza dağ su, ateş dilsiz yetişme, gaga kokusu gibi şikayetlerle mevrut hastaların reflü olabileceğini söyleyen uzmanlar uyarılarda bulunarak günümüzde bir nice kişide görülen reflünün değişmez teşhisinin PH metre ölçümü yöntemiyle yapılabileceğini söyledi.

Tıpta aşındırmak borusunun mide ile birleştiği yerdeki kapakçık sisteminin bozulması ve midedeki müessir asidin aşındırmak borusuna hoşgörüsüz kaçması namına tanımlanan reflünün, sunu büyük belirtileri beyninde ahşa arkasında yanma hissi ve ağza kırıcı su gelmesi, midede yanma, tahammuz, patırtılı kısıklığı, ses çatallanması, ters ve zayıf öksürük, astım yakınmaları, boğazda sarkıntı hissi, kavşak kokusu, diş problemleri, ruh krizine benzeyen göğüs ağrılarının olduğunu aktaran Memorial Diyarbakır Hastanesi Sindirim Bilimi Bölümünden Doç. Dr. Nurettin Tunç, kapakçık sisteminin çalışmamasının birçok sebebi olabileceğini, bunlardan arz önemlisinin midenin dip tarafının göğüs boşluğu içerisine makul fıtıklaşması olduğunu tabir etti.

“PH metre yöntemiyle canlandırma konulabiliyor”

Sindirim Bilimi Bölümünden Doç. Dr. Nurettin Bronz, reflü hastalığının sunma dümdüz kişileştirme yönteminin PH metre yöntemiyle konulduğunu vurguladı. Doç. Dr. Bronz, “Reflü niteliksiz tıpkısı tabirle göden asidinin yemek borusuna kaçması yerine tanımlanabilir. Bu genellikle yemek borusuyla göden, inikat yerinde olan kapakçığın durgun olmasıyla veya fıtıkla ilişik olabiliyor. Bu şekilde mide içeriği evet da midedeki asit içeriği yemek borusuna ilişki ettiği anda yanma kabil keder, ağza elem akarsu kabilinden şikayetlere öğün açabiliyor. Bu kök şikayetleri olan yanma, ağza kötü akarsu, zehir dilsiz vürut, uç kokusu üzere şikayetlerle mevrut hastalarımızı tığ reflü olabileceği şeklinde düşünüyoruz. Bunun konusunda reflünün tanısını koyarken şikayetlerin yanı sıra endoskopik tanısal yöntemlerimiz var. Endoskopla girdiğimizde reflüye vabeste aşındırmak borusunda bazı izlerimiz var. Işkembe asidinin yemek borusunu yakmasına vabeste lezyonlarımız oluyor. Bu lezyonlara sınırlanmış reflü olabileceğini görüyoruz. Reflünün benzeri nedeni olan göden fıtığı bu fıtıkta bile yine reflüye yol açabildiği amacıyla endoskopik namına bunları tayin edebiliyoruz. Kâh hastalarımızda da endoskopik namına hiçbir şeyi belirleme etmemekle beraber reflüs olabiliyor. Herhangi Bir durumda lazım aşikar olsun ister gözle görülmeyen reflü ve özü faşist olsun bunların değişmez tanısını ise PH metre dediğimiz bir yöntemle koyabiliriz. Bu PH metrenin birlikte yöntemleri var. Aynı tanesi aracısız kateter yöntemiyle yaptığımız tıpkı yöntem, ötekisi ise kapsül PH metre dediğimiz bir formül. Bu şekilde kesin tanısını koyabiliyoruz, eş anlı endoskopla beraber yemek borusunun mideden itibaren üç ilkokul santim yukarısına kısaca iki üç milimlik tıpkısı kapsül var. Bu kapsül bittabi teknolojik bir kapsül ile değişmez tanısını koyabiliyoruz. Bu kapsül tabii teknolojik bire bir kapsül 24 saat boyunca mideden kemirmek borusuna hamız kaçışını ölçebiliyor. gelişigüzel yan etkisi namevcut, bağırsaktan atılıp gidiyor” dedi.

“Dört ayaklı tedavi harezmi yolu var”

Sindirim Bilimi Bölümünden Doç. Dr. Nurettin Tunç, reflünün dört ayaklı otama algoritması olduğunu vurguladı. Bronz, reflünün tedavisinde hem dirim tarzı değişiklikleri hem diyetle bu arada merhem tedavisi, derman tedavisinin beraberinde endoskopik tedaviler, endoskopik tedavinin beraberinde cerrahi tedavi denilen dört ayaklı benzeri otama harezmi yolu olduğunu kaydetti. Doc. Dr. Tunç, “Tutkun önceki geldiği devir bir iki gıda yemesini, gece uyumadan bildirme bir iki iki üç saat önceden hiçbir molekül yememesini, uyuduğu devir mümkünse faziletli uyumasını tavsiye mektubu ediyoruz diyetle, kilogram vermeyle, egzersizle geçmediyse üçüncü aşamada derman tedavisini öneriyoruz. İlaç tedavisinde bizim verdiğimiz ilaçlarla büyük belki hasta rahatlıyor. Ama ara sıra hastalarımızda bunlara rağmen dirim kalitesi çokça çığlık oluyor. İş kalitesi haddinden fazla incitici. Performansı çok ateş düşüyor. Bu kök hastalarda dördüncü aşamada endoskopik otama yöntemlerimiz var. Nedir bu endoskopik otama yöntemleri ARM dediğimiz (Anti reflü mukozektomi) ve anti reflü mukozal ablasyon dediğimiz iki yöntemimiz var. ARM ve ONGUN dediğimiz bu iki otama yöntemini bile biz burada uyguluyoruz. ARMA ve ARM’üstelik. Bunlar birlikte yüzdelik 80-90 semptomlarda ameliyatsız bire bir şekilde düzelme oluyor. Bu iyileşmeyle birlikte pestil şikayetleri çokça çetin oranda azalıyor. Tabiatıyla biz bunları serian seçme gelen hastaya önermiyoruz. Bu algoritmayı izlem ettikten sonradan hastaları kamu bir boşalma yoksa cerrahi öncesi önereceğimiz benzeri endoskopik tedavi yöntemi olur. Bunlar çokça başarılı olarak uygulanabiliyor. Serencam seçenek namına bile gerekirse eğer haddinden fazla encam düzeydeyse ve rahatsız hakikaten yaşam şeyi çok kötüyse cerrahi tedaviyi de önerebiliyoruz” diye konuştu.

Share: