ESIR ve İran çekirdeksel ittifak için masada: Enerji krizine çözüm olacak mı?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Acun ekonomisi yüksek pahalılık ilkin görünmek için birçok krizle boğuşuyor. Bunların başında bile erke krizi geliyor. MEMLUK ve İran beyninde etraflı yıllara müstenit çekirdeksel geçim görüşmelerinin geldği kapsam, erke krizini dindirme potansiyeli taşıyor.

Günde 1 milyon varil yer yağı

Insider’dan Jennifer Sor’un haberine bakarak, Royal Bank of Canada (RBC) Mal Şefi Helima Croft, İran’la çekirdeksel benzeri anlaşmaya varıldığı takdirde, bunun günde 1 milyon varil yer yağıün piyasaya sürülmesi anlamına geleceğini söylüyor. Croft, anlaşmanın içre bulunulan enerji krizini tamlık anlamıyla çözmese de, ayrımsız nebze olsun rahatlatacağının altını çiziyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, MEMLUK ve İran, 2015’te geberik doğan nükleer anlaşmayı baştan diriltmek için görüşüyor. MEMLUK, İran’ın uluslararası yaptırımlardan arızi yerine kurtulması karşılığında çekirdeksel faaliyetlerini sınırlandırmayı ve denetlenmeyi kabul etmesini içeren anlaşmadan 2018 yılında çekilmişti.

Anlaşmanın mutabık kalınan kısmında İran öz petrolünü küresel pazarlarda satabilme serbestisi elde ediyordu. Bugün, umum da bu yüzden ittifak yeniden canlandırılmaya çalışılıyor çünkü BENDE ve İranlı yetkililer, Rusya kaynaklı erke arzı kıtlığının, İran petrolüyle tıpkı nebze olsun dindirilebileceğini düşünüyor.

ESIR ve İranlı yetkililer antant kapsamında mail ilişki ve görüşme halindeler. AB, anlaşmanın nihai metnini yayınladığını duyurdu. Bu buut, İran’ın anlaşmada geçen cümle şartları kabul etmesi ya de düşüncesiz çevirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Anlaşmanın imzalanması ve uygulamaya konulması, bu kışı gaz kıtlığıyla geçireceğine değişmez gözüyle bakılan Avrupa için iri tıpkısı galebe anlamına gelecek.

Avrupa amacıyla utku

Anlaşmanın imzalanması ve uygulamaya konulması, bu kışı doğal gaz kıtlığıyla geçireceğine stabil gözüyle bakılan Avrupa amacıyla balaban benzeri galebe anlamına ati. Croft, AKARSU’nin Zalim yer yağı ürünlerine uyguladığı yasakların 5 Mabeyin 2022 tarihinde ağız ağıza devreye girmesiyle 2,2 milyon varil petrolün piyasadan çekileceğinin ancak İran arzının güdük devamlı da olsa benzeri hal olabileceğinin altını çiziyor. “İran ile ilişkin istifham şu: İranlı liderler bu anlaşmayı almak istiyor mu?” şeklinde mütekellim Croft, İranlı liderlerin Mart ayında yapılan görüşmelerde bire bir anlaşmaya yakın oldukları izlenimi verdiklerini ve bunun de anlaşmanın hayata geçeceği ihtimalini artırdığını belirtiyor.

Olası aynı anlaşmanın İran’ın birlikte Kurultay’den de izin alması gerekecek. Bu da anlaşmanın Avrupa’nın erke krizi üzerinde müspet aynı etkiye ehil olmaktan elan uzak olduğu anlamına geliyor. Croft, “Anlaşmayı krizin sona ermesini sağlayacak tıpkı ‘mum’ adına dercetmek falsolu cins fakat alelhusus şita ayları amacıyla arızi tıpkı rahatlama anlamına geleceği kesme” diyor.

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres çekirdeksel müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

Guterres’ten çekirdeksel silahlara cemaat ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

İran nükleer müzakereleri Viyana’de yeniden başladı

 

İranlı mebus: çekirdeksel fetvasının değişmesini isteyebiliriz

 

Erke krizinin Almanya’yı getirdiği sonuç bekçi: İç karışıklık çıkabilir

 

Erke krizine cebin Avrupa’dahi ilginç tedbirler

 

Share: