Eroğlu’ndan İBB’ye Koy eleştirisi: “Bakarsan deste, bakmazsan üzücü evet”

– Eroğlu’ndan İBB’ye Körfez eleştirisi: “Bakarsan deste, bakmazsan kötü peki”

Eroğlu ” İstanbul’üstelik ilk defa çöpleri cem sistemi kuran Recep Tayyip Erdoğan’dır”

KIRKLARELİ – Orman ve Akarsu İşleri bozuk Bakanı ve Afyonkarahisar Saylav Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırklareli’ndeki ziyaretinde İBB’yi Körfez konusunda eleştirdi. Eroğlu “Tığ tertemiz koy doğrulama ettik. Antrparantez Dünya Metropoller Ödüllerinde Japonya’de Dünya Metropollerden kasaba ödülü aldık. Yani bakarsan rabıta, bakmazsan acı tamam. Bakmaları lazım, bol bire bir pres olması lazım” dedi.

2011-2018 yılları ortada Orman ve Akarsu İşleri Bakanlığı görevini örümcek Afyonkarahisar Mebus Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kırklareli’nde ziyaretlerde bulundu. Kırklareli Valisi Birol Ekici’yi makamında müzakere fail Eroğlu daha bilahare SELIM Tümen İl Başkanlığına ziyaretlerde bulundu.

AK Tümen İl Başkanlığı ziyaretinde gazetecilere açıklamalarda mevcut Eroğlu soru konusunda Koy’in durumunu değerlendirdi. Eroğlu Koy için çokça savaş verdiklerini belirterek “Koy’i koparmak amacıyla 7 kıta adım gerekiyordu. Tıpkı Şimal Haliç’ten hep keriz suları Haliç’e akıyordu Cenup Körfez’ten birlikte aynı. Kemerburgaz’dan başlayarak bilcümle atık suları kolektör tünellerle Teber Limanında tasfiye tesisi yapıp götürdük. Boğazda iki debi var. Dip akıntısı Karadeniz’e, kayırıcı akıntı Marmara’ya gidiyor. Zımnında onun akıntısına verdik. Cenup Koy’te de Küçükköy, Eyüp, Fatih, ve Eminönü gelen atılmış suları dahi Yenikapı’de arttık verdik ve böylecene Körfez’e aynı gram atılan akarsu girmemesi amacıyla balaban yatırımlar yaptık. İkincisi Haliç’e derelerden çöpler geliyordu. İlk defa çöpleri toplama sistemi kuran Recep Tayyip Erdoğan’dır İstanbul’birlikte Merhametsizce Atılan Ahenktar Toplama Giderilmiş Tesisleri. Neticede çöpler sonunda Körfez’e girmedi. Geriye ne kaldı çamur. Haliç’te 5 milyon metreküp çamur birikmiş. Hiç tıpkısı husus işlemiyor lağım çukuru. Hiçbir canlı yaşamıyor kokusundan kilometrelerce öteden arabanın camını kapatıyor bozuk kokusundan. Eskiden Haliç’i kısaltmak amacıyla proje yapmışlar. Projeye göre Haliç kurtulamaz demişler. Burayı kazı toprakları ile kapatalım ortadan oluk gibi benzeri husus açalım demişler. Tığ bu projeyi çöpe attık. Daha sonradan tığ gittik sayın Cumhurbaşkanımıza biz bunu kurtarırız dedik. Bu 5 milyon metreküpü araçlarla taşısak bildirme çok 5 metreküpü temizleyebilirdik. İstanbul’un kokusu, İstanbul’un trafiği zir arka olurdu pislikten geçilmezdi. Dedik ki bunun dünya üstelik evvel teknoloji ile çamurla alay malay suyu mendik. 2 boru hattı ile taş ocağına bastık çamurlar tabana çökerdi üstündeki suyu üstelik süzerek 1 borazan hattıyla Koy’e dümbelek verdik. Ayrımsız üstelik etrafında kim sıra eserleri diriltme ettik. Etrafını yeşillendirdik. Yani çiçek üzere yaptık” dedi.

Eroğlu, Körfez’te hiçbir faal yokken yapılan icraat sonucunda 41 kök balık olduğunu söyledi.

“Tesisleri işletmezse hangi peki gine kirlenir”

Eroğlu, belediyenin tesisleri işletemediğini vurgulayarak “Birde sayın Cumhurbaşkanımız dedi kim boğazdan cereyan olsun diye niteleyerek İstanbul boğazdan bir tünel açtık buradan Kağıthane deresine elan temiz su verdik ve hareket sağladık. Ama belediye bunu çalıştırmıyor, tesisleri işletmezse ne evet esasen kirlenir. Eğer siz kanalizasyona bakmazsanız, onun tetkik bacaları temizlemezseniz işletmeyi yapmazsanız yeniden kirlenir. Tığ arı sili körfez teyit ettik. Hatta Dünya Metropoller Ödüllerinde Japonya’birlikte Acun Metropollerden yer ödülü aldık. Yani bakarsan ilişki, bakmazsan kötü olur. Bakmaları lazım, gür tıpkı pres olması lazım” şeklinde konuştu.

Share: