AK Parti’li Eroğlu, özen edilmezse Haliç’in yeniden kirleneceği uyarısında bulundu Açıklaması

AK Tümen Afyonkarahisar Mebus Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırklareli’nde ziyaretlerde bulundu.

Kırklareli Valiliğini görüşme eden Eroğlu’nu, Ilbay Birol Ekici ile protokol üyeleri karşıladı.

Ziyarette şeref defterini imzalayan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, Kırklareli’ne vefa borcu olduğunu söyledi.

Bakanlığı döneminde Kırklareli’ne çok envestisman yaptığını ifade eden Eroğlu, yatırımların daha birlikte artarak bitmeme edeceğine inandığını dile getirdi.

Vali Ekici da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eroğlu daha sonra SELIM Fırka İl Başkanlığını konuşma ederek, İl Başkanı Alper Çiler, Avrat Kolları Başkanı Hanife Büyükyeğen ve Deneyimsizlik Kolları Başkanı Enes Aydın Aktarılma ile görüştü.

Ziyarette aynı gazetecinin ” İstanbul’bile Haliç’in kirlenmeye başladığı yönünde söylemler var” istifham akarsu üstüne Eroğlu, Koy’i kurtarmak için çokça savaşım verdiklerini söyledi.

Haliç’i bilcümle lağım döşemi atıklarından arındırdıklarını ve temizlediklerini anlatan Eroğlu, kanalizasyon atıklarını Kemerburgaz’dan başlayarak Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Teber Limanı’na kadar kolektör tünellerle tasfiye tesisine götürdüklerini rapor etti.

Güney Haliç’te Küçükköy, Eyüp, Fatih ve Eminönü’nden mevrut atık suları arıttıklarını vurgulayan Eroğlu, Haliç’e bir gram atık akarsu girmemesi üzere zaruri yatırımları yaptıklarını dile getirdi.

Yapılan icraat ile Körfez’in çokça fena hâlde tıpkı görünüme kavuştuğunu anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

“Bunları yaptıktan sonra Haliç’te 41 zümre balık olmaya başladı tek faal yokken, Cumhurbaşkanımız dedi kim ‘boğazdan akım olsun’ diyerek İstanbul Boğazı’ndan benzeri tünel açtık, buradan Kağıthane Deresi’ne henüz saf suyu verdik, aynı üstelik akıntı sağladık. Amma uray bunu çalıştırmıyor, tesisleri işletmezse hangi evet (Haliç) gene kirlenir. Eğer kanalizasyona bakmazsanız, onun tetebbu bacalarını temizlemezseniz, işletmeyi yapmazsanız gene kirlenir. Yani demin vatandaş bundan keder ediyor.

Biz arı sili benzeri Körfez doğrulama ettik. Üste Dünya Ana Şehir Ödüllerinde Japonya’bile belde ödülü aldık. Amma o zaman gazeteciler falan bahsetmiyorlardı biliyorsunuz. Yani Koy bu, bakarsan ilişki bakmazsan hangi olur kırıcı evet zımnında meselenin özü bu.”

Share: