Erdoğan: Büyükbaş hayvanlarda yüzde 30-35 indirimle satışa başlayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Firez Merkezi’nde DSİ eliyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açım töreninde konuştu.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

“Ülkemizin yerli ve yenilenebilir erke üretiminde sunma kocaman imkanı su kaynaklarıdır”

“Hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan su kaynakları, kuraklığın ve yoksulluğun önüne maruf. Yeryüzü küçüğünden en büyüğüne kadar tekmil canlıların avlu kaynağı olan suyun her damlasının değerini çokça iyi bilmemiz gerekiyor. Tam bunlar birlikte akarsu, enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar sağlam haddinden fazla alanda konuşu değere sahiptir. Kalkınmanın ana altyapısı olan, özlük artışı ve teknolojideki gelişmelerle değme geçen dönüş artık ihtiyaç duyulan enerjinin arz koca kaynaklarından biri de sudur. Petrol, kömür, doğal gaz kabil dünyanın sınırlanmış kaynaklarını kaba tüketen, taşıl yakıtların bilakis akarsu, yenilenebilir tıpkı erke kaynağıdır. De taşıl yakıtlar hava kirliliğinden küresel ısınmaya kadar kip haddinden fazla soruna bile posta açmaktadır.

İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve akman erke kaynaklarının ehemmiyetini henüz da artırmaktadır. Ülkemizin evcil ve yenilenebilir erke üretiminde bildirme eke imkanı akarsu kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda güç avantajlar sağlıyor. Sudan ruh üretimi, çevre kirliliğine posta açmayan, geçer suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri üzere kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa arttırma birçok imkanı birlikte getiriyor. Türkiye kadar kaynakları tutkun tıpkı mutluluk amacıyla sudan faaliyet üretimi yardımıyla ensiz içre kalan paranın ciddi kalkınma yatırımlarında kullanılması sunu az özge hususlar büyüklüğünde önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu anlayışla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.

“Yusufeli birlikte finiş  aşamasına gelmiştir”

Kamunun bu yatırımlarla işyar kuruluşu, Heybet Akarsu İşleri yanında hususi sektörü bile hidroelektrik santralleri inşasına yönelttik. Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Obruk kabil efdal kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkemize kazandırdık. Türkiye’nin ruh istihsal kapasitesine yıllık 1,9 bilyon kilovatsaate yakın katkı sağlayacak yer efdal barajımız Yusufeli dahi finiş  aşamasına gelmiştir.

Hidroelektrik potansiyelimizi daha aceleci harekete geçirmek üzere 2003 yılında hususi sektörümüzün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi benzeri etap attık. Böylelikle hidroelektrik kapasitemizi bodur sürede 2,5 tekmil artırarak 44 bilyon kilovatsaatten 110 milyar kilovatsaate çıkardık.

“Ülkemizin bütün oturmuş gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır”

Halihazırda ülkemizin toplam yerleşmiş gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Bambaşka benzeri ifadeyle, ülkemizde yanan gelişigüzel 3 lambadan birinin elektriği su kaynaklarımızdan gelmektedir. Zaman dünyada 9’uncu tam düzlük aldığımız hidroelektrik gücümüze 34 eskimemiş yapı kazandırıyoruz.

“Hep rakamı 730’a çıkarmış olmakla kurum duyuyoruz”

Amme-hür teşebbüs iş birliği ile 20 değişik ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat müesses güce ve almanak 2,3 milyar kilovatsaat enerji istihsal kapasitesine sahiptir. Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller, ülkemize yıllık 2,7 bilyon liralık hesaplı yarar sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz, peşi sıra ayrıntılı yıllar boyunca ekonomimize katma değer sağlamaya devam edecektir.

Akıbet 20 yılda ülkemize bugün açılışını yapacaklarımızla birlikte 605 eskimemiş hidroelektrik santrali kazandırmış ve hep rakamı 730’a çıkarmış olmakla çekicilik duyuyoruz. Bizden evvel bu sayının yemeden içmeden 125 olduğunu dahi hatırlatmak durumundayım. Antrparantez, sulama ve içme suyu amaçlı olanlarla gelişigüzel deminden bütün baraj sayımız 930’u bulmuştur.

“Sunma yağışsız mevsimlerde de hamdolsun ateşlilik yaşamıyoruz”

Ülkemizin toplam su ambarlama kapasitesini 180 bilyon metreküpün konusunda çıkarmamız sebebiyle bildirme yağışsız mevsimlerde üstelik hamdolsun susama yaşamıyoruz.

Bittabi hidroelektrik santralleri üzere inşa ettiğimiz barajların yetişkin ayrımsız kısmı şehirlerimize içme suyu sağlama ve sulama gayeli kendisine dahi kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun 3’te ikisine toplamda 4,9 milyar metreküp sağlıklı ve sürekli içme suyu sağlayacak yatırımlar yaptık.

“Sulamaya açılan yerey büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik”

Bütün şunu söyledim, ‘Su, medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa ayrıksı medenisiniz. Sorumluluk ülkemiz sınırlarını birlikte aşıp denizin altına döşediğimiz borularla Kuzey Kıbrıs’a kadar suyu götürdük. Konu üretmedik, hisse senedi ürettik. Dere ıslah çalışmalarının sayısını bile 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkararak hem yerleşme birimlerimizi hem arazilerimizi koruduk.

Sulamaya açılan yer büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız yavaş miktardaki kaynaklarla ülkemizin yer balaban kalkınma projesi GAP’ı hızlandırdık. GAP’ın en şişman adımlarından olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan projesini da aceleten tamamlayacağız.

“Silvan Barajı, yakında akarsu tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor”

Projenin ana yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan ahir ikinci balaban eseri olacak Silvan Barajı, geçenlerde akarsu tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak Babakaya Tüneli’nin geçmiş tüpünde bu yılın sonunda çıktı mum görünecek. Proje kapsamındaki özge barajları ve sulama tesislerini birlikte hızla nesir ederek toplamda 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak bu projeyi ülkemize kazandırmakta kararlıyız.

Görüldüğü kabilinden neresinden bakarsanız bakın, ülkemizin mecbur su kaynaklarını arz bol şekilde kullanacak yatırımları serian yaptık, yapıyoruz. İklim değişikliği üzere global tehditlerin anbean çıktı konuşulmaya ve başkaca emarelerinin görülmeye başladığı bir dönemde bu yatırımların değeri daha bol anlaşılacaktır. Mevlana hazretlerinin dediği gibi, “Kamil odur kim koya dünyada bire bir iz, eseri olmayanın durumunda yeller ürün.

“Deminden kânunuevvel temel hedeflerimizde”

Peki tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda de iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda asırlık bakım ve eserlere kavuştururken, aklımızda ve gönlümüzde bütün henüz büyük hedefler vardır. Hamdolsun eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya gelişigüzel alanda kalkınmanın altyapısını yetişkin ölçüde tamamladık. Demincek ilk kânun temel hedeflerimizde. Yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte.

“18 Mart Çanakkale Köprüsü önceden bizimle dalgalarını geçtiler”

Bundan 11 yıl ilk milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri kenar bükmüş istihza ile bize saldırmıştı. Bugün da tığ 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça, gine benzer tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği herhangi bir kazanımı sanki başına inik balyoz üzere görerek değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunane strateji ediyorum.

Dünyada kişi ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak, hatta bunu münhal dileyecek kadar aşağılık tıpkı güruhun yaşadığı aynı ayrıksı düz var mıdır bilemiyorum.

18 Mart Çanakkale Köprüsü önceden bizimle dalgalarını geçtiler. Elbette bunlara bakarak olanaksız. Zira 2 kulenin arasındaki ara mesafesi dünyada eşi bire bir olmayan ayrımsız 18 Mart Çanakkale Köprüsü’elbisesiz yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunu almaz, tığ oralarda yeri geldi eyyam bekledik evet. Deminden 6 dakikada uzaktan geçiyorsunuz. Tıpkısı şeyi Osmangazi’birlikte yaptık, bir şeyi Zor Padişah Yakınlarında Köprüsü’nde yaptık, benzeri şeyi Şanlıurfa-Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak da Şanlıurfa’yla Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak. Hakeza ayrımsız molekül benzer mi? Imkânsız. Münasebet? Çünkü bunlar, medeniyet dediğin ahit elden İstanbul-İzmir-Ankara, buraları anlıyorlar. Ama tığ hangi dedik yola çıktığımızda? Batıda hangi varsa, Şarki’üstelik, Güneydoğu’üstelik dahi o olacak.

Eğitimden sağlığa hepsinde olacak. Üniversitelerimizi 81 vilayetin 81’ine da taşıdık mı, taşıdık. Ne dediler? Bu kadar üniversiteye ne gerek var dediler. 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık.

“Büyükbaş hayvanlarda üstelik yüzdelik 30-35 gibi bir indirimle onların dahi satışına başlayacağız”

Marketlerde benim vatandaşımı yük sokanlar, Tarım Yüreklilik Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan böyle kucak, kuzu etinde yüzde 25 indirim, bunu başlattık. Bu sabahleyin Ekincilik Itimat Kooperatifi Başkanıyla bile konuştum. Büyükbaş hayvanlarda üstelik yüzdelik 30-35 kadar bire bir indirimle onların birlikte satışına başlayacağız.

Bittabi 1300 sunum Tarım Emniyet Kooperatifi’nin marketi var. Bunun yanında başka hususi sektörün üstelik sayıları tabii çok çok aşkın. Onlar ne yapar bilmem amma tığ, Ekincilik Kredi adına bu indirimi yapacağız. Elden ette mi? Tarım Yüreklilik’nin umum ürünlerinde bile aklınıza ne gelirse, özellikle 20, 30, 40 kabil üründe dahi tezce indirime gidilecek. Istek şu: Sen kar için çalışmayacaksın, sen sadece başa saksı noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Demincek Ekincilik Kredi Kooperatifi dahi bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan makro meşruhat

 

Erdoğan, Pahor’u resmi törenle karşıladı

 

Erdoğan, Akkuyu Nükleer Vahim Santrali’ni ziyaret etti

 

Cumhur Reisi Erdoğan’dan istek: Fiyatları indirin

 

Cumhur Reisi Erdoğan, Slovenya Cumhur Reisi Pahor ile görüşecek

 

Share: