Yurtlarda fahiş fiyata cevaz bulunmayan

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat başkanlığında 81 diyar valisi ve cahillik spor el Müdürleriyle yapılan toplantıda alınan kararlar valiliklere “Üniversitelerde Düzenlilik ve Tahaffuz Tedbirleri” konulu genelge ile gönderildi.

Genelgeye bakarak, üniversitelerde kullanılmamış terbiye-öğretimin yaşayış ve yiğitlik ortamı içerisinde sürdürülebilmesi üzere değme akademik yıl öncesi valiler başkanlığında ilgili üniversite yöneticileri ve düzenlilik amirlerinin katılımıyla oluşturulan “Üniversitelerde Hayat ve Güveni Artırma İl Komisyonları”; üniversite yerleşkelerinin bina, yapı ve farklı alanlarına ait riziko analizlerini yapmaya ve tedbirler almaya bitmeme edecek. Üniversitelerde, eroin suçlarıyla aktif savaşım, cürüm/terör örgütlerinin eleman kazanımlarının engellenmesi, sömürme ve provokasyonların önüne geçilmesine müteveccih tedbirler alınacak. Ayrıca kullanılmamış terbiye-talim dönemi boyunca darülfünun öğrencilerinin konaklayacağı sıkıntılı, pansiyon, apart vb. yerlerde beklenen fahiş bedel uygulamalarına müsaade edilmeyecek, maddi durumu ev olan öğrencilere kamu kurumları, sivil topluluk kuruluşları yoluyla burs ve konaklama konularında havari olunacak.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı:

Darülfünun öğrencilerinin barınma imkânları artırılacak

Mütezayit öğrenci sayısı öğrenci yurtlarına olan talebi artıracağı amacıyla üniversite öğrencilerinin barınmalarına müteveccih memleket/kaymakamlık bazlı ihtiyaç analizleri yapılacak. Barınma sorunu olan öğrencilerin tayin edilerek kamu kurum ve kuruluşlarına ilişik misafirhanelere yerleştirilecek, gerektiğinde sivil sosyete kuruluşlarıyla iş birliği sağlanacak. Öğrenci yurtlarında var olan kapasitenin eksiksiz yerine kullanılması ve imkânlar ölçüsünde mülhak yetenek oluşturulacak. Bu kapsamda;yersiz durumdaki lojmanların ve sınırlı adına kullanılabilecek amme kurum ve kuruluşlarına ait binaların dönüşümlerinin ivedilikle yapılarak 2022-2023 eğitim-tedrisat yılı başlangıcına yetiştirilecek.

Bakanlıklar arası temas kurulacak

İl genelinde bulunan otel, pansiyon, apart ve özel yurtların kapasitelerinden yararlanmak amacıyla Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ile birlik kurularak kiralanacak. Ayrıca yer genelinde kâin Millî Terbiye Bakanlığı yurtlarından boş kontenjanı olanlar imkânlar dâhilinde kullanılacak. Darülfünun yerleşkesi bulunan âdeta ilçelerimizdeki tahaffuz sorununun çözümü üzere hususi dümen ve belediyeler marifetiyle muktezi çalışmalar yapılacak. Sığa artırımı ve eskimemiş kalacak yerlerin belirlenmesinin birlikte getireceği personel, gereç vb. ihtiyaçlar Valiliklerin koordinasyonunda karşılanacak.

Güçlükle, pansiyon ve apartlarda erdemli fiyata izin edilmeyecek

Eğitim-talim dönemi boyunca darülfünun öğrencilerinin konaklayacağı dar, pansiyon, apart vb. yerlerde belkili erdemli fiyat uygulamalarına banko cevaz edilmeyecek. Maddesel durumu elverişsiz olan öğrencilere kamu kurumları, sivil sosyete kuruluşları marifetiyle maddi destekte bulunulacak ve burs/kalacak meydan konularında apotr olunacak. Yerel yönetimlerle teşrikimesai halinde öğrencilerin kayıt dönemi esnasında ve sonrasında karşılaştığı sorunları (barınma ve ulaşım kabil) iletebileceği temas bilgileri kamuoyuyla paylaşılacak. Öğrencilerin üniversite/yerleşke yerleşkelerine ve yurtlara kolay ulaşımının sağlanması üzere hele ekol giriş-depar saatlerinde oluşabilecek kükremek ayn önünde bulundurularak toplu nakil vb. çevirici sayılarının artırılması ve yaşanması muhtemel evet de umulur sorunların çözümü üzere ilişik birimlerle teşrikimesai sağlanacak.

Yerleşkelerde yasa dışı yapılarla etken mücadele edilecek

Üniversite yerleşkeleri, Güven ve Yurtlar Kurumu (KYK) binaları ve hususi yurtların bulunduğu alanlardaki ışıklandırma sistemleri kontrol edilecek ve şişman taşıma durakları yurtlara mümasil olacak şekilde belirlenecek. Darülfünun ve daraç yerleşkesinde mevcut X-Ray cihazlarının, husus dedektörlerinin ve asayiş müşteri sistemlerinin yaygınlaştırılması için da icraat yapılacak ve ilişik cihazlar kontrol edilerek nekais giderilecek. Tahaffuz ve maddesel imkân ölçü adı altında öğrencilerle temasa geçmeye etkin illegal yapılanmaların stant küşat/risale tevzi vb. faaliyetlerine cevaz edilmeyecek. Bu kapsamda; öğrencilerin şehirdeki ilk uğrak noktası olan terminal, gar, hava meydanı kadar noktalarda üniversite yönetimleri marifetiyle bilgilendirme stantları açılacak. Ayrıca esrar ve münebbih konu kullanımının ve satışının engellenmesine müteveccih çalışmalara ağırlık verilecek.

Terör örgütlerinin faaliyetleri için bilgilendirmeler yapılacak

Öğrencileri etkilemeye çevrik yıldırı örgütlerinin kirli propagandalarına kaşı farkındalıklarının artırılması için üniversitelerle iş birliği halinde panel, seminer vb. icraat yürütülecek. Antrparantez suç/terör örgütlerinin yıpranmamış eleman kazanmaya çalışmalarına engel olunabilmesi amacıyla istihbari çalışmalara ciddiyet verilecek. Genelge kapsamında terör örgütleri ile iltisaklı olduğu değerlendirilen öğrenci kulüpleri ve avrat platformlarını kabilinden yasa dışı yapılanmaların darülfünun içindeki yasadışı faaliyetleri takip edilecek ve propaganda çalışmalarına dönebilecek faaliyetlerine müsaade verilmeyecek.

Provokasyonlara karşı hazırda olunacak

Genelgeye kapsamında, özellikle tahaffuz konusu görünmek için toplumsal iletişim araçları üzerinden yapılacak dezenformasyon muhtevalı provokatif paylaşımlara karşı hazırda olunarak yanlışlık unsuru oluşum eden paylaşımları yapanlar üzerine gerekli işlemler yapılacak ve önleyici tedbirler alınacak.

Denetlemeler artacak

Üniversite yerleşkelerinin çevresinde kâin itinasız kiralık evler, oteller, oyun salonları, kafe vb. yerlere yönelik denetimlerin ilişik birimlerle eş güdüm sağlanarak artırılacağının belirtildiği Genelge uyarınca ayrıca şüpheli insan, vesile, paket/poşet/pankartlara duyarlı olunarak zaruri denetimlerin artırılması ve düzenlilik uygulamalarının planlanması sağlanacak.

Bakanlar kullanılmamış yılı mektepli yurdunda karşıladı

 

Orhangazi Üniversitesi ve 2 öğrenci yurduna kayyum atandı

 

MEMLUK halkı penceresiz mektepli yurdunu tartışıyor

 

Share: