Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG Gemlik Kampüsü Açılış Töreni’nde konuştu: (4)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Togg lityum-yükün bataryaların Türkiye’üstelik üretimi noktasında dünyanın önde mevrut şirketlerinden biriyle anlaştıklarını, Togg tesisinin yanındaki 609 bin metrekarelik arazide nesir edilecek pil fabrikasının temelini yakında atacaklarını bildirdi.

Erdoğan, Türkiye’nin kavrayış projeleri arasında düz düz Togg’un paradigma üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü’nün açım törenindeki konuşmasında, Togg’un onaylı geçmiş seri üretim aracını mübayaa siparişini firmaya tekrar iletti.

Üretim bandını gezerken farklı renklerdeki otomobilleri gördüklerini dile getiren Erdoğan, “Maşallah, her biri ayrı güzel. Bittabi alacağımız otomobilin rengine refikam Emine Eş, istişare edeceğiz, kararı ondan sonradan vereceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin Togg’a balaban hoşlanma göstereceğinden ikircik duymadığını ifade ederek, “Buradan kül kamu ve hür teşebbüs bankalarımızın yöneticilerine, vatandaşımızın Togg’u rahatlıkla satın alabilmesi üzere ellerini taşın altına koyma çağrısında bulunuyorum. Madem bu araca ‘Türkiye’nin otomobili’ diyoruz, öyleyse bütün birlikte bunun gereğini yapalım.” diyerek konuştu.

Elektrikli otomobillerin, kamu acun kadar kendilerinin da kullanılmamış tanıştığı teknolojilerden biri olduğunu kaydeden Erdoğan, arabayı kullanırken şamata ve gürültülü olmadığını, gayet asude, sükunetle yola devam edildiğini, aracın acul da olduğunu ve bu kadar geçim ortamında otomobil kullanmanın bütün alıcıları rahatlatacağını söyledi.

“Togg, Trugo’yla 81 ilimizdeki 600’den fazla noktada 1000 aceleci yükleme cihazını hizmete sunuyor”

Vatandaşların Togg’la ilgilendiren iptila ettiği hususların olduğunu, bunlardan sunu önemlisi olan pil ve yükleme istasyonları konusuna uzaklık beyan etmek istediğini tamlayan Erdoğan, “Togg lityum-iyon bataryaların ülkemizde üretimi noktasında dünyanın önde mevrut şirketlerinden biriyle anlaştık. Çabucacık Togg tesisinin yanındaki 609 bin metrekarelik arazide nesir edilecek pil fabrikasının temelini geçenlerde atıyoruz. Defans Bakanı’mız tabii buna hazır olursa işi bire bir dakika ilk bitiririz. Bitmiş, asker selamını verdi. Maslahat bitmiştir.” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan, bu yola çıkarken “Türkiye elektrikli araçların istihsal üssü olacak” dediklerini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Togg, işte bu hedefe giden yolda lokomotiflik yapıyor. Kardeşlerim, lokomotif nereye giderse, unutmayın vagonlar üstelik oraya masraf. Elektrikli vasıta yatırımları konusunda küresel firmaların ülkemize güç bire bir ilgisi var. Şarj altyapısının yaygınlaştırılması için Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığımızın desteğiyle 81 ilin tamamında 1500’ün üstünde aceleci yükleme ünitesi kuracak aynı projeyi hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede 54 şirkete elektrikli şalter şarj istasyonu pres lisansı verdik. Togg birlikte kendi markası Trugo’yla 81 ilimizdeki 600’den fazla noktada 1000 adet çabuk yükleme cihazını hizmete sunuyor.”

“Yöre satışın başlayacağı küçük ay ayında Togg’un fiyatı de açıklanacaktır”

Togg’un ne ahit yollarda olacağını dahi açıklayan Erdoğan, “Bunu de zaaf ediyorsunuz. Bugün kol üretim bandından sâdır araçların sınav ve icazet süreçleri çarçabuk başlıyor. Togg Avrupa yollarının de tozunu attıracağı amacıyla o pazarlarda aranan maharet, ehliyet belgesine erbap olacak. Dolayısıyla Togg’u inşallah 2023’ün önceki çeyreğinin sonunda yollarımızda göreceğiz.” dedi.

Erdoğan, sair ayrımsız konunun bile vatandaşların Togg’a elbette cemaat olabilecekleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu soruya bile TOGG’un ticari sırlarını açığa vermeden şöyle cevap veriyorum. Yeni yavru tıpkısı kadem olan Togg, aracısız tıpkısı şekilde vatandaşlarımızla buluşacak. Benzeri farklı yıpranmamış döl açar üreticileri kabil Togg’da satma işini sayısal ve fiziki deneyimi birleştirerek çözmeye değişmeyen verdik. Vatandaşlarımız Togg siparişlerini şubatta başlayacak dolay satışla birlikte verebilecekler. Civar satış ve sipariş şartları vakti geldiğinde şirket marifetiyle açıklanacaktır. Arz haddinden fazla zül edilen konulardan biri bile aracın fiyatı hangi olacak? Togg’un fiyatının meydan şartlarında rekabetçiliğini sağlayacak şekilde tespit edileceğine babayiğitlerle beraber değişmeyen vereceğiz. Önümüzdeki senenin mart ayı böylelikle pazara çıkma aynı ürünün fiyatının bugünden ilanı elhak hem akıllıcasına hem birlikte benzer değildir. Sanıyorum yöre satışın başlayacağı küçük ay ayında Togg’un fiyatı dahi açıklanacaktır. On Paralık telaşa ister bulunmayan.”

Cumhuriyet’in 99. yılına ulaşılan bugün bir zamanda Türkiye Yüzyılı’nı düz yazı etme kararlılıklarının altını bile yine çizdiklerini vurgulayan Erdoğan, “Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz okullarda Cumhuriyet’in pekâlâ imkansızlıklar ortamında kurulduğunu dinlemekle geçti. Üzerinde yamalı kıyafetleri, ayaklarında yarık çarıkları, ellerinde ‘Cumhuriyeti tığ böyle kazandık’ pankartıyla, Cumhuriyet’in kuruluşunu kutlayan vatandaşlarımızın görüntülerini unutmadık. Ülkemiz bundan sonra Cumhuriyetimizin bünye sene dönümlerini Marmaray’ın, İstanbul Havalimanı’nın, Togg tesisinin küşat törenleriyle kutlayacak ayrımsız seviyeye geldi. Zaman Togg kadar yüzyıllık bire bir projeyi hayata geçirirken bire bir defa elan ve tam kalbimizle ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diyoruz.” diye konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan, açılışını yaptıkları Togg Gemlik Tesisi’nin ülkeye, millete iyi olmasını dileyerek, projenin gerçeğe dönüşmesinde emeği ve katkısı olan herkese şahsı, milleti adına şükranlarını sundu.

Banttan inen ilk Togg, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sergilenecek

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanvekili Ihtişam Adan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Yanık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Keyif Bakanı Fahrettin Insan, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Iş ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, MHP Genel Başkanı Oran Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Baştan Refah Partisi Umumi Başkanı Fatih Erbakan, Türkiye Değişim Partisi Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, DSP Genel Başkanı Alemdar Aksakal, Yurt Partisi Umumi Başkanı Maşrık Perinçek, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, İYİ Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı Koray Görgülü, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bukağılık komutanları, DÜRÜST Öğür Umumi Başkanvekili Numan Vareste, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Etki, Kült İşleri Başkanı Ulvi Erbaş, eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, ticaret odası başkanları, milletvekilleri, uray başkanları, hareket ve siyaset dünyasından haddinden fazla sayıda çağrılı katıldı.

Törene, evcil ve yabancı çokça sayıda iletişim araçları mensubu ve ecnebi çağrılı dahi bunaltıcı bağlam gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hitabından evvel bitiş filmi gösterimi ve kurgu tesisindeki sıra üretim bandına aktif angajman gerçekleştirildi.

Konuşmanın arkası sıra Yahya isimli tıpkısı çocuk, kendisinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Togg’un zarfında kayran aldığı aynı fotoğrafı Erdoğan’a bergüzar etti.

Tören böylecene Vekil Varank, Hisarcıklıoğlu ve Togg paydaşları, Cumhur Reisi Erdoğan’a önceki siparişine ilişkin NFT ve Togg’un hep renklerinin yer aldığı minyatürlerini ödül etti.

Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sergilenmek üzere banttan önce nazil Togg’un anahtarını Erdoğan’a ikram etti.

Tören, Din İşleri Başkanı Erbaş’ın duasıyla sona erdi.

(Bitti)

Share: