Cumhur Reisi Erdoğan, Cemevleri Anne Atma ve Toplu Küşat Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün karşı karşıya kaldığımız imtihanlarımızı dahi fakat aşkla, muhabbetle gelişigüzel beraberlikle, kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada yüz yüze kaldığı her tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Şahkulu Hükümdar Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen Cemevleri Anne Atma ve Şişko Açım Töreni’nde yaptığı konuşmada, zaman burada büyüklük genelinde inşası tamamlanan 4 cemevinin açılışı, 7 cemevinin da anne atma töreni vesilesiyle Alevi Bektaşi kardeşleriyle hasbihal emreylemek amacıyla bire bir arada olduklarını söyledi.

Elazığ Karakoçan, Ankara Altındağ, Erzurum ve Erzincan Kemah’ta hizmete açacakları 4 cemevini kullanacak vatandaşlara iyi olmasını dileyen Erdoğan, Kütahya ve Kayseri’de inşası süren Burdur Çavdır, Denizli Ardıçlı, Bilecik Bozüyük, Okumuş Koçarlı ve Kırklareli Babaeski’dahi dahi temelini bugün atacakları 7 cemevinin tıpkı dakika evvel tamamlanarak hizmete girmesini dilek etti.

Erdoğan, bu eserlerin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürname ederek şöyle konuştu:

“Şu zaman ortamında bulunduğumuz Şahkulu Melik Dergahı, Orhangazi devrinden bugüne evvel ahilerce, ardından Hazreti Hünkar’ın amacında bakım edenlerce ayakta yakalanmış ve canlandırma edilmiştir. Bunca asırdır dergahımızdan gelip güzeşte, konan, göçen herkesten Cenabıhak razı olsun diyor, seçme birini rahmetle tanınmayan ediyorum. Dergahımızın son dönemdeki mürşitlerinden Mehmet Mehabetli Hilmi Dede Ata bu soy yapılan alelhusus eserlerle ilişkin şöyle anlatıyor: ‘Ham bağına müesses aşıkların otağı. Gülzar-ı aşk olubdur aşk ehlinin durağı. Gel fena hâlde evine intihal, eyle özünü puhte. Yanuptur aşk oduna erenlerin ocağı.’ Tamam bu mekanlar amor ocağıdır, edep ocağıdır, iştiyak ocağıdır.”

“Dergahlarımızda incelik ve ahlak birlikte posta yürür”

Buraların Hazreti Peygamber’e ve ehlibeytine ihtilas olanların durağı olduğunu aktaran Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dergahlarımızda incelik ve ahlak alay malay defa yürür. Medeniyetimize filinta insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaş-ı Iye ve evlatları ocaklarımızı işte bu gayeyle kurmuşlar, yaymışlar ve yaşatmışlardır. Asırlardır Rum topraklarını ilimle irfanla hikmetle yoğuran Hazreti Hünkar, Hazreti Mevlana, Yunus Emre kabil umu sultanları, hizmetleri ve eserleriyle millet olma şuurumuzu kolaylaştırmışlardır. Hak dostlarının irfanlarıyla ve nazarlarıyla kurulan bu büyük medeniyete eş çıkmak, gelişmesi üzere hız göstermek seçme birimizin vazifesidir. Sevgili Peygamberimizin ‘Birlikte rahmet, ayrılıkta ezinç vardır.’ düsturuna sıkı sıkıya sarılarak heva ve heveslerin değil payidar olanın peşinde koştuğumuz müddetçe bu uygarlık hep yükselecektir.”

Dünyada kalımlı olanın ise yalnızca “muhabbet” olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ve onunla gelişigüzel gelen mükellefiyetlerdir. ‘Muhabbetten Muhammed oldu sâdır. Muhammedsiz muhabbetten ne görünen’ tekellüm-ı kibarı bize bu hakikati tabir etmektedir. Bugün karşı karşıya kaldığımız imtihanlarımızı dahi fakat aşkla muhabbetle birlikte beraberlikle kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada yüz yüze kaldığı temas tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir. Önde mevrut tarihçilerimizden ve fıkırdak yolunun evlatlarından Aşık Vakur bu durumu şöyle tabir ediyor: ‘Pes bilin kim nerede bağlantı var ise, kim kiminle ikiliksiz yar ise, iki cihan devleti onlardadır. Onların menzilleri canlardadır. Birlik işin bildirme üstünü birliktir. Birliğe artmak, bağlantı girmek erliktir. Neredeki iki umu birliktedir. Göresin bunlar iyi dirliktedir.”

Cemi bu mesajların Hacı Bektaş Ege’nin “Tıpkı olalım, anaç olalım, ruhlu olalım.” düsturunun ayrımlı şekillerde belirme etmiş biçimleri olduğunu anlatım fail Erdoğan, “Tevhidi ayrımsız, Kitabı tıpkısı, kıblesi ayrımsız, Peygamberi benzeri, ezanı ayrımsız insanlar üzere bundan ayrıksı bire bir muhabbet, bundan apayrı aynı amor yolu yoktur. İşte bunun için hepimizin Peygamberi, hepimizin Ali’si, hepimizin ehlibeyti, hepimizin Hüseyin’i, hepimizin Kerbela’sı diyoruz. Milletimizin asırlardır varlığını ve birliğini korumasını sağlayan bu sevgi ışığı bugün dahi önümüzü aydınlatıyor. Sinsi niyetlerle milli birliğimizi uydurmak amacıyla içeride ve dışarıda çalışan takatli haddinden fazla konvansiyon olmuştur ama hamdolsun bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir.” diye konuştu.

(Sürecek)

Share: